ZLÍN: Od soboty 7. září do neděle 15. září 2024 budou napříč Českou republikou probíhat Dny evropského dědictví. Akce s mezinárodním přesahem, během které se veřejnosti otevřou brány nejzajímavějších památek a běžně nepřístupných objektů, se poprvé zúčastní i zlínský Památník Tomáše Bati, který návštěvníkům 7. září nabídne bezplatný vstup na komentované prohlídky.
„Je symbolické, že téma letošního ročníku Dnů evropského dědictví zní ‚Památky spojují svět‘, protože Památník Tomáše Bati skutečně láká návštěvníky z celého světa. Jen v současné sezóně do něj zavítali obdivovatelé architektury z Mexika, Austrálie, Kanady, Laosu, Koreji nebo Indie. Věřím, že zapojením památníku motivujeme k návštěvě i dalších atraktivit města Zlína,“ uvedla Martina Hladíková, náměstkyně primátora.
V průběhu dne se v prostorách nejodvážnější zlínské budovy postavené v roce 1933 podle návrhu architekta Františka Lýdie Gahury odehraje celkem osm komentovaných prohlídek začínajících vždy v celou hodinu, a to v čase od 9:30 do 17:30. Před prohlídkou je z důvodu omezené kapacity vždy nutné vyzvednout si nejdřív v Infopointu památníku volnou vstupenku. Zájemci, kteří chtějí možnost bezplatného vstupu do památky využít, si mohou svá místa rezervovat i dopředu na stránkách www.pamatnikbata.eu.
Památník Tomáše Bati je veřejnosti přístupný od svého znovuotevření po rozsáhlé obnově pátým rokem. Agentura CzechTourism jej letos zařadila mezi neobjevené skvosty pro sezónu 2024. „V loňském i předloňském roce se návštěvnost památníku pohybovala nad hranicí 12 tisíc příchozích. Podobné číslo očekáváme i na konci tohoto roku – od ledna do konce srpna si totiž prostor stihlo prohlédnout 7 967 osob, což odpovídá výsledkům předchozích dvou let,“ sdělila Magdaléna Hladká, vedoucí památníku.
ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.
ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.
ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.