pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Banner festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/openhousepraha



Open House Praha 2021 a Muzeum města Prahy

PRAHA: Muzeum města Prahy se letos již tradičně připojuje k festivalu Open House Praha, tentokrát zpřístupněním paláce Desfours, který muzeum získalo do své správy od 1. 11. 2020. O víkendu 7.–8. srpna 2021 zde budou každou celou hodinu probíhat zdarma komentované prohlídky. První začne v 10.00 hod. a poslední v 17.00 hod.

od 02.08.2021 do 08.08.2021
Autor článku: 
Martina Hoffmanová/ika

Neoklasicistní dům palácového typu byl postaven v letech 1845–1847 českým architektem Josefem Krannerem jako jedna z nejkrásnějších obytných staveb své doby. Výstavbu třípatrového nárožního domu zahájil roku 1845 podnikatel Albert Klein von Wiesenberg. Ještě jako rozestavěný ho od něj v roce 1847 koupil šlechtic Franz Desfours-Walderode.

Na první pohled působí palác Desfours docela nenápadně. Za strohými klasicistními fasádami s prvky novorenesance, členěnými jen bosovaným přízemím, se ovšem ukrývají skvostně zdobené interiéry. Na vnitřní výzdobě se podíleli malíř Karel Nacovský a sochař a štukatér Ferdinand Pischelt, stavitelem byl Jan Nevole. Malířská výzdoba paláce Desfours dodnes patří k nejvýznamnějším dílům českého nástěnného malířství poloviny 19. století.

Rodina Desfours dlouho v paláci nepobyla. Manželka hraběte po jeho smrti palác v roce 1878 prodala. V roce 1900 palác zakoupila rodina Krasnopolski, která se však stala obětí druhé světové války. Dům posléze vystřídal několik majitelů a prošel nešetrnými stavebními úpravami. Za socialismu byl palác rozparcelován příčkami na byty a kanceláře, později bylo zbořeno západní křídlo a zahradní pavilon kvůli stavbě redakce a tiskárny Rudého práva. V roce 1982 byl dům prohlášen za nemovitou kulturní památku. Od 90. let 20. století je objekt prázdný a v zanedbaném stavu. V roce 1995 přešel objekt do vlastnictví hlavního města Prahy, které ho roku 2020 svěřilo do správy Muzea města Prahy.

Festival otevřených budov je architektonickým svátkem, který umožňuje zdarma prozkoumat skryté poklady města. V rámci akce mohou lidé letos navštívit 80 běžně nepřístupných budov a prostorů v Praze. Více informací o festivalu najdete na webových stránkách www.openhousepraha.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024