úterý
28. září 2021
svátek slaví Václav, Den české státnosti
Banner festivalu
© Zdroj: http://www.ozvenyvaru.cz/Oficiální ozvěny karlovarského festivalu Šary Vary začnou 28. 8. v Praze a Brně

PRAHA, BRNO: Ihned po skončení 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pražských kinech Světozor, Aero a Přítomnost a v brněnském Univerzitním kině Scala přehlídka Šary Vary. Od 28. srpna do 3. září budou kina promítat divákům vybrané filmové lahůdky právě z programu karlovarského festivalu.

od 28.08.2021 do 03.09.2021
Autor článku: 
Filip Linhart

Přehlídka již tradičně nabízí návštěvníkům běžných kin nahlédnout do vkusu dramaturgů KVIFF. Diváci uvidí v předpremiérách řadu filmů, které vstoupí do kin až po festivalu, a mohou se potkat s trochu jinou než distribuční kinematografií.

„Filmy jsme do jednotlivých kin rozprostřeli ve festivalovém módu. Ne všechna kina uvádí všechny filmy, takže doporučujeme divákům prostudovat programy jednotlivých kin a sestavit si svůj, individuální program. Nejvíce filmů uvidíte ve dvou sálech pražského Světozoru, některé filmy zas uvede jen Aero nebo Scala. Je samozřejmě těžké z toho velkého množství festivalových filmů vybrat jen některé, ale myslím, že jsme našli opravdu pestrou paletu žánrů, ze které si každý vybere tu svou oblíbenou filmovou barvu,“ říká jeden z dramaturgů přehlídky Radek Pernica.

Z hlavní karlovarské soutěže, letos bohaté na české filmy, se diváci v rámci přehlídky mohou těšit na čtyři tituly – dokumenty Láska pod kapotou a Každá minuta života a dva celovečerní hrané filmy Atlas ptáků a Zpráva o záchraně mrtvého. Všechny jsou od zkušených a úspěšných českých tvůrců, například autor snímku Zpráva o záchraně mrtvého, Václav Kadrnka, je dokonce držitelem již jednoho Křišťálového glóbu – před čtyřmi lety si jej odnesl za film Křižáček.

Zvláště očekávaná je epická fantasy Zelený rytíř režiséra Davida Loweryho, která vychází z legend artušovského cyklu, příběhu o Siru Gawainovi a Zeleném rytíři. Temná verze příběhu o cestě k moudrosti a opravdové dospělosti slibuje nejen vizuální bohatost a skvělý soundtrack, ale i příběhový přesah k současnosti.

Diváci by neměli vynechat ani nový film režiséra Základního instinktu Paula Verhoevena Benedetta. Režisér v erotickém dramatu z klášterního prostředí nešetří černým humorem, ani zázraky nejrůznějšího druhu. Film byl natočen podle skutečného příběhu a v hlavní soutěži festivalu v Cannes si vysloužil pro svou odvážnost bouřlivé reakce diváků i kritiků.

Za pozornost stojí i nový film zlobivého dítěte současné francouzské kinematografie Gaspara Noého Vortex, který režisér věnoval všem, „jejichž mozky se rozloží dříve než jejich srdce“. Na rozdíl od svých předchozích filmů, kde režisér zobrazoval život jako extrémní zážitek, ve Vortexu, příběhu stárnoucího páru, nám ukazuje jeho nekompromisní konec.

Animovaná tvorba je na přehlídce zastoupena tematicky aktuálním filmem Moje slunce Mad Michaely Pavlátové, který natočila podle předlohy Petry Procházkové. Vypráví příběh Heleny, která po svatbě s Nazirem opouští Prahu a stěhuje se do Kábulu, kde se stává součástí rodiny, kultury a světa, již nikdy předtím neviděla.

Celá přehlídka nabídne celkově 28 titulů, z nichž některé jsou zakoupeny jen pro přehlídku a poté nebudou nadále v kinech k vidění. Program a konkrétní tituly najdou diváci na stránkách jednotlivých kin nebo na webu www.ozvenyvaru.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Po třiceti letech skončil kytarista Lubomír Brabec s pořádáním abonentního cyklu "Pražské hudební večery" a předal žezlo svému kamarádovi, houslistovi Pavlu Šporclovi, který bude v Pražských hudebních večerech pokračovat.

Hl. m. Praha
Hudba
Co se děje
24.09.2021

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021