čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Ilustrační snímek
© Foto: Zdeněk Kozlíček



Odpolední setkání přátel a sousedů na česko-polské hranici v Kladské kotlině

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Autor článku: 
Zdeněk Kozlíček

Zatímco setkání na česko-německé hranici jsou četná a bohatá na účastníky, na česko-polském pomezí se rozvíjí pomaleji. Do sobotních setkání před dvěma týdny (16. 5.) se zapojilo jediné místo pro setkávání s malým houfkem účastníků, o čemž v hlavním zpravodajství referovala i Česká televize. Tentokrát jsou to již místa dvě: jedno v takzvaném Trojzemí na česko-německo-polské hranici mezi města Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatynia a druhé právě zde na Náchodsku. “Vidím v tom pozitivní trend, je to vlastně nárůst o sto procent,” dodává s úsměvem Kozlíček. V pořádání setkání chtějí organizátoři Sobot pro sousedství pokračovat do té doby, než budou zrušena veškerá omezení panující na hranicích. Omezení, která ohrožují přeshraniční hospodářské, kulturní a sociální vazby.

Sobotní setkání bude mít i symbolickou dimenzi, neboť se uskuteční v tzv. Českém koutku, zvláštním místě střední Evropy, kde se po staletí setkávali Češi, Němci a Poláci, v místě, které jako stehy protkává poutní cesta do Vambeřic, v místě, kde spolu žili katolíci i nekatolíci. “Právě na tomto místě si připomínáme, že v tomto kraji byla po staletí hranice pouhé slovo a že v rámci Evropské unie máme nyní šanci, aby tomu tak bylo i do budoucna. Jen tu šanci nesmíme promarnit, pohraniční regiony se nesmí dostat na periferii, jako tomu bylo ještě před třemi desítkami let,” uzavírá Ewa Zurakowska, umělkyně, která se kvůli uzavřené hranici nemůže vrátit do Čech a dělat tam svou práci.

Organizátoři sobotních sousedských setkání na zelené hranici rovněž zveřejnili výzvu vládám zemí ve střední Evropě, v němž žádají co nejrychlejší otevření hranic pro běžné občany a bez omezení (viz příloha).

 

Odkaz s vyznačeným místem setkání: https://mapy.cz/s/fazesopahe

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024