pátek
10. července 2020
svátek slaví Libuše, Amálie
Ilustrační snímek
© Foto: Zdeněk KozlíčekOdpolední setkání přátel a sousedů na česko-polské hranici v Kladské kotlině

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Autor článku: 
Zdeněk Kozlíček

Zatímco setkání na česko-německé hranici jsou četná a bohatá na účastníky, na česko-polském pomezí se rozvíjí pomaleji. Do sobotních setkání před dvěma týdny (16. 5.) se zapojilo jediné místo pro setkávání s malým houfkem účastníků, o čemž v hlavním zpravodajství referovala i Česká televize. Tentokrát jsou to již místa dvě: jedno v takzvaném Trojzemí na česko-německo-polské hranici mezi města Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatynia a druhé právě zde na Náchodsku. “Vidím v tom pozitivní trend, je to vlastně nárůst o sto procent,” dodává s úsměvem Kozlíček. V pořádání setkání chtějí organizátoři Sobot pro sousedství pokračovat do té doby, než budou zrušena veškerá omezení panující na hranicích. Omezení, která ohrožují přeshraniční hospodářské, kulturní a sociální vazby.

Sobotní setkání bude mít i symbolickou dimenzi, neboť se uskuteční v tzv. Českém koutku, zvláštním místě střední Evropy, kde se po staletí setkávali Češi, Němci a Poláci, v místě, které jako stehy protkává poutní cesta do Vambeřic, v místě, kde spolu žili katolíci i nekatolíci. “Právě na tomto místě si připomínáme, že v tomto kraji byla po staletí hranice pouhé slovo a že v rámci Evropské unie máme nyní šanci, aby tomu tak bylo i do budoucna. Jen tu šanci nesmíme promarnit, pohraniční regiony se nesmí dostat na periferii, jako tomu bylo ještě před třemi desítkami let,” uzavírá Ewa Zurakowska, umělkyně, která se kvůli uzavřené hranici nemůže vrátit do Čech a dělat tam svou práci.

Organizátoři sobotních sousedských setkání na zelené hranici rovněž zveřejnili výzvu vládám zemí ve střední Evropě, v němž žádají co nejrychlejší otevření hranic pro běžné občany a bez omezení (viz příloha).

 

Odkaz s vyznačeným místem setkání: https://mapy.cz/s/fazesopahe

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: O prvním červencovém víkendu padla v Hošťálkové úvodní klapka k novému česko-polskému filmu Animal Crusaders. Role výkonného producenta se zde poprvé ujala zlínská IS Produkce, která je tak zodpovědná za zdárný průběh natáčení filmu včetně jeho financování. Snímek se odehrává v prostředí ekologických aktivistů a slibuje syrový emocionální zážitek. Do kin bude uveden v roce 2022.

Zlínský kraj, zahraničí
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
10.07.2020

PRAHA: U Letiště Václava Havla vznikla v květnu 2020 jedna z největších venkovních maleb na světě. Myšlenku zkrášlit a vizuálně zpestřit nejen industriální haly, ale i celé průmyslové zóny, přineslo ilustrátorské studio Drawetc. V roce 2017 vyhlásilo mezinárodní soutěž Art Wall a tím odstartovalo postupnou proměnu velkých ploch po republice. K malbě v Humpolci se v květnu přidala Praha a v červnu i Plzeň. Díky svému úspěchu u nás se soutěž o velkoformátové malby na industriálních plochách ujala také v Maďarsku.

Hl. m. Praha, Kraj Vysočina, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2020

ZLÍN: Koncem května byl do Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně předán depot 74 zlatých mincí, který náhodně našel Tomáš Melich v lesích Hostýnských vrchů. Archeologové ze zlínského muzea společně s nálezcem i svými kolegy z Ústavu archeologické památkové péče v Brně a Muzea Komenského v Přerově na svahu pod místem uložení depotu mincí objevili ještě tři zlaté dukáty. Při prospekci blízkého okolí nálezu pak čekal další poklad...

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
08.07.2020

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020