čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Plakát
© Archiv pořadateleOd koně k vykřičníku / Od znaku k logu. Ostravské muzeum zve na novou výstavu.

OSTRAVA: Ostravské muzeum otevírá u příležitosti oslav 100 let Velké Ostravy výstavu Od koně k vykřičníku / Od znaku k logu. Výstava, věnovaná heraldice města Ostravy a jeho městských obvodů, představí návštěvníkům minulost i současnost ostravské heraldiky a symboliky, stejně jako současné logo města se třemi vykřičníky. Výstava bude zahájena ve středu 19. června v 17 hodin. V Ostravském muzeu bude k vidění až do 3. listopadu.

od 19.06.2024 do 03.11.2024
17:00
Autor článku: 
Aneta Trojáková

Výstava Ostravského muzea Od koně k vykřičníku / Od znaku k logu provede návštěvníky historií a vývojem ostravské heraldiky v dějinných souvislostech a představí městskou a obecní heraldiku jako stále živý symbolický kód. Ten je prostředkem identifikace příslušnosti k městu nebo městskému obvodu a dodnes nás obklopuje nejen ve veřejném prostoru. Heraldické znaky i novodobá loga představují zásadní způsob vyjádření identity města i sounáležitosti s ním. V jejich užívání se spojuje jak barvitá historie Ostravy, tak i její současnost a samozřejmě budoucnost. „Město Ostrava již od středověku disponuje velmi výraznou, neopakovatelnou a snadno zapamatovatelnou symbolikou koně ve skoku, kterou si stále uchovává. Historie obcí, které se v průběhu 20. století staly součástí dnešní Ostravy, se rovněž odrážela v jejich vlastní obecní symbolice. Dodnes proto ve znacích na vlajkách městských obvodů můžeme spatřit tradiční symboly venkovské minulosti, které doplňuje obraznost jejich průmyslové proměny, nejčastěji hornictví,“ vysvětluje autor výstavy Jiří Brňovják.

Na výstavě budou k vidění dosud neprezentované historické dokumenty, prapory, pečetidla, medaile i obrazy a reprodukce, dokládající vztah mezi městem jako institucí i místem k životu, jeho reprezentací a spolkovým životem měšťanů, kde hrála městská heraldika zásadní identifikační roli. „Vedle unikátních exponátů, jako jsou například alegorické obrazy, medaile z drahých kovů nebo nákrční řetěz primátora, připomíná výstavní expozice každodenní situace, ve kterých se člověk pravidelně setkává se znakem města či obvodu a se současným ostravským logem,“ doplňuje Vítězslav Vilímek, jeden z autorů výstavy. Pro návštěvníky bude jistě zajímavým zpestřením proměnlivá prezentace předmětů v jedné ze speciálních vitrín. „Po několika týdnech se budou střídat vzácné originály archiválií a muzejních předmětů, dokumentující heraldiku také dalších obcí, které se v průběhu času staly součástí Ostravy,“ doplňuje Brňovják.

Součástí výstavy jsou audiovizuální projekce, včetně dronových záběrů na architektonické památky nesoucí symboliku města a jeho obvodů. „Ve spolupráci s distribuční společností Bontonfilm se nám podařilo zajistit část úspěšného seriálu České Televize – Identita, o historii českého grafického designu. Ve výstavě bude promítána sekvence představující logo města Ostravy, jehož autory jsou designeři ze Studia Najbrt,“ komentuje projektová manažerka Martina Juřicová.

Pro školy je připraven edukační program zahrnující základy heraldiky a popis heraldických štítů, komentovanou prohlídku výstavy, workshop na výrobu pečeti a tvůrčí dílnu.

„Tato výstava je pro Ostravské muzeum nová nejen termínem otevření. Tímto projektem jsme chtěli nastavit nové standardy Ostravského muzea, přizvali jsme ke spolupráci řadu externích odborníků, kteří přinesli nové pohledy a dynamiku. Vyzkoušeli jsme si mnoho postupů, které zúročíme při dalších projektech a zároveň máme krásnou a kvalitní výstavu,“ dodává Filip Petlička, ředitel Ostravského muzea. 

Výstava bude v Ostravském muzeu k vidění až do 3. listopadu 2024.

 

Výstava se koná u příležitosti oslav 100 let Velké Ostravy a je spolufinancována z rozpočtu statutárního města Ostrava.

Záštitu nad výstavou převzal primátor statutárního města Ostrava Jan Dohnal.

 

www.ostrmuz.cz

https://www.facebook.com/Ostravskemuzeum

https://www.instagram.com/ostravske_muzeum/

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024