úterý
5. července 2022
svátek slaví Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
Zuzana Bydžovská v titulní roli
© Zdroj: https://www.facebook.com/VenuseveSvehlovceOčistec si zaslouží každý!

PRAHA: Jakub Čermák, principál souboru Depresivní děti touží po penězích, si z letošní soutěže dramatických textů Nová Dráma dovezl bronz za „Očistec si zaslouží každý“. Divadelní zpracování jeho scénáře má světovou premiéru 14. 6. v pražském divadle Venuše ve Švehlovce. V hlavní roli se představí držitelka tří Českých lvů Zuzana Bydžovská, dále Daniel Krejčík nebo Vanda Hybnerová.

 

14.06.2022
Autor článku: 
Alena Julie Novotná/ika

„Text osciluje mezi groteskou a antickým dramatem, politickým divadlem a psychologickou sondou. Snažíme se otevřít otázky stáří a osamělosti, stejně jako smyslu života,“ představuje Čermák svůj záměr. „Inscenace vypráví o monstru, mstitelovi, starci, oběti a prezidentovi v jedné osobě. Hlavní role prezidenta se ujala Zuzana Bydžovská, která vytváří plastický portrét osamělosti ale i moci, sebeironie a sebeklamu,“ popisuje režisér. Jako tiskového mluvčího prezidenta diváci uvidí herce Daniela Krejčíka, známého z bezpočtu filmových i dabingových rolí, v úloze prezidentovy manželky pak herečku Vandu Hybnerovou.

Chodbami rozlehlého sídla se majestátně sune stín kdysi mocného prezidenta, ale také se tu plouží mohutný, ovšem poněkud apatický stín jeho manželky, stínohru připomínající rej nočních můr pak tvoří všudypřítomní poradci skřečkující z jedné komnaty do druhé, tenkou ohebnou linii, téměř nepostřehnutelnou, pak tvoří silueta tiskového mluvčího, a to vše pozoruje pár očí ukrytý v temnotě vzdáleného kouta - jsou to oči osudu nebo prezidentovy zavržené dcery?

„Cílem projektu je obohatit českou divadelní scénu o opomíjený žánr politického divadla. Tato kategorie je v českém kulturním prostředí dlouhodobě přehlížena, přitom čelný představitel našeho státu v sobě přímo vybízí k širší společenské, umělecké, ale i lidské reflexi. Nejen on, ale celé jeho okolí, jako kdyby bylo vytvořeno zlomyslným dramatikem,“ vysvětluje Jakub Čermák vznik inscenace.

„Po premiéře Dánské dívky jsem Jakubovi řekl, že ho miluju a že s ním budu zkoušet klidně Princeznu pampelišku a těšil se, co přijde dál. Že opravu zabrousíme do prostředí státních intrik jsem ale nečekal,“ komentuje zkoušení Daniel Krejčík.

Scénografickou složku má na starosti Martina Zwyrtek, nominantka Ceny divadelní kritiky 2020, kterou si Jakub Čermák ke spolupráci vybral již po desáté: "Na Martině nejvíc obdivuji, že se před ničím nezastaví. Je to atomová elektrárna scénického krásna. Je to nevyčerpatelný přírodní zdroj jevištní moudrosti," přibližuje svou sázku na jistotu.

Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích - nezávislé umělecké těleso, které od roku 2004 realizuje řadu kulturních projektů. V tomto roce byla oceněna jeho pandemická inscenace MEMENTO (Mor) Cenou divadelní kritiky ve speciální “karanténní” kategorii, v roce 2019 získal cenu na festivalu OFFenzíva za projekt Marie Stuartovna. Anatomie dramatu (2019).  Za své projekty si uskupení vysloužilo nominaci na Cenu Divadelních novin za projekt Bordel L’Amour (2018). Za projektem stojí autor Jakub Čermák, oceňovaný režisér a performer, laureát Ceny české divadelní DNA (2020), dvojnásobný nominant Ceny Divadelních novin (2018, 2019) a aspirant v Anketě Divadelních novin (2019).

Dějiny vzpomínají vždy jen na monstra

Monstra mají pozornost

Monstra mají moc

Monstra mají ženy

Monstra děsí

Monstra vzbuzují soucit

Očistec si zaslouží každý – Depresivní děti touží po penězích
Premiéra: 14. června, Venuše ve Švehlovce
Reprízy: 17. června, Venuše ve Švehlovce a 29. 7. zámek v Osečanech

Režie, scénář: Jakub Čermák

Výprava: Martina Zwyrtek
Hudba: Tanita Yanková
Hrají: Zuzana Bydžovská, Daniel Krejčík, Vanda Hybnerová, Janusz Hummel, Zoja Oubramová, Jana Holečková, Antonie Rašilovová, Jan Dolfi a Prokop Kosař
Produkce: Lukáš Štěpánek, Zuzana Juklová

http://www.venuse-ve-svehlovce.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.07.2022

ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.06.2022

PŘÍBOR: Město Příbor a Rodný dům Sigmunda Freuda vyhlašují mezinárodní výtvarnou soutěž ART FREUD 2022. Její čestnou patronkou je Jane McAdam Freud, pravnučka Sigmunda Freuda. Své práce můžete posílat do 31. července 2022.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.07.2022

ČR: Letní sezóna je tu! Rekordní inflace společně s rostoucími cenami zamávaly mnohým rodinám s rozpočty a nepřekvapí proto, že většina Čechů plánuje letošní léto trávit v Čechách. Přinášíme vám rady a tipy, díky kterým poznáte krásy naší země, a ještě přitom ušetříte.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
30.06.2022