středa
26. ledna 2022
svátek slaví Zora
Logo
© Zdroj: www.openhousebrno.czOceněný DADA disktrikt se otevře veřejnosti – už teď na videu, v květnu 2022 i k osobní prohlídce

BRNO: Čerstvého vítěze jedné z kategorií České ceny za architekturu, brněnský DADA distrikt, si mohou kromě odborníků prohlédnout i běžní fanoušci architektury. Oceněnou stavbu veřejnosti otevírá festival Open House Brno (OHB). Osobní prohlídky zdařilé rekonstrukce stoleté tovární budovy proběhnou na konci května 2022, video s povídáním jednoho z iniciátorů projektu však zájemci už teď najdou na Youtube kanálu OHB.

Autor článku: 
Lucie Pešl Šilerová

Blahopřeji kolegům z DADA distrikt a děkuji i porotě, že této zdařilé rekonstrukci udělila Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu. Jako organizátorka festivalu Open House Brno jsem hrdá, že máme v programu další stavbu, kterou ocenila odborná veřejnost. DADA distrikt patří k našim nejoblíbenějším lokacím, a protože je nejbližší prohlídka zhruba za půl roku, ráda bych zájemce pozvala na web www.openhousebrno.cz, kde kromě videa s DADA distriktem najdou i další nepřístupné, oceněné i jinak zajímavé stavby,“ uvedla kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management.

DADA distrikt vznikl přestavbou starých továrenských skladů na čtyřpodlažní loftové bydlení s navazující občanskou vybaveností v nově rozvíjené části Brna na nábřeží řeky Svitavy.

Že festival OHB představuje veřejenosti opravdu kvalitní lokality, dokládá i další ocenění Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu 2021, kde získala čestné uznání přestavba autobusového nádraží Zvonařka.

Festival Open House Brno každoročně v jihomoravské metropoli zdarma otevírá fanouškům architektury, historie a umění i dalším zájemcům běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. Díky pandemii navíc vzniklo na 80 online videoprohlídek, které si mohou zájemci pustit na webu festivalu www.openhousebrno.cz. Najdou tam i další zajímavé a oceněné stavby.

Velký zájem má podle organizátorů festivalu veřejnost například o prvorepublikový byt Richarda Herdana v ulici Hlinky, Arnoldovou vilu v Černých Polích či po asi třiceti letech přístupnou bývalou vyhlídkovou kavárnu Grand Prix v Kohoutovicích. Fronta zájemců při posledním ročníku před pandemií stála i před bývalou elektrárnu brněnského divadla ve Vlhké ulici, kterou navrhl samotný Thomas Alva Edison. Zajímavý pohled na Brno nabízí i rekonstruovaná výšková budova Šumavská Tower s výhledem z posledního 18. patra v 66 metrech.

Souhrn informací k daným lokacím přibližuje web www.openhousebrno.cz, fotoreportáže z otevřených míst se lze prohlédnout na fb.com/openhousebrno a instagram.com/openhousebrno.

Letos na podzim se festival plánoval s představením netradičních míst Brna opět zapojit do celosvětového virtuálního festivalu Open House Worldwide, ten byl ale kvůli další vlně pandemie přesunut na jaro 2022.
 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Zavzpomínejte s námi v lednu a únoru na potterovskou ságu u příležitosti 20. výročí první filmové klapky nebo se jen přijďte seznámit s 3D tiskem. Ponořte se s námi do světa magie a kouzel! Navštivte naši tajemnou komnatu – jedinou 3D dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní kouzelnou hůlku, originální záložku s relikvií smrti či jiný doplněk nezbytný pro správného kouzelníka či kouzelnici. Potřebná zaklínadla nutná pro správný chod 3D tiskáren vám ochotně vyzradí zkušení lektoři čar a kouzel.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.01.2022

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
26.01.2022

PRAHA: Ateliér Rychta, který v létě oslaví jeden rok od svého slavnostního otevření po rekonstrukci v prostorách budovy bývalé restaurace U Primasů, bude v následujících měsících hostovat v denních hodinách v Malé sportovní hale z důvodu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce. Večerní program, který se rozběhne na jaře, bude v Ateliéru Rychta probíhat beze změn.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
Co se děje
25.01.2022

ČR-OLOMOUCKÝ KRAJ: V závěru roku proběhl již 23. ročník soutěže Zlatý oříšek určené pro nadané a talentované děti České republiky ve věku od 6 do 14 let. Do soutěže se mohly přihlásit děti a dětské kolektivy, které si prošly významnými úspěchy nebo se přičinily o něco mimořádného či společensky prospěšného. Soutěž záměrně nemá kategorie a staví tak vedle sebe děti úspěšné v nejrůznějších oborech. Ze všech soutěžících odborná komise vybrala 21 dětí nominovaných do slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá již tradičně na Nový rok. Nominované děti pak navštívili zástupci nadace Zlatý oříšek, udělali rozhovor s rodiči a natočili krátké medailonky. Na základě shromážděných podkladů pak výběrová komise hlasováním na dálku rozhodla o 7 vítězích soutěže.

Olomoucký kraj
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.01.2022