čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Lužicko-srbská malířka Hanka Krawcec
© Kopie: Milan Hrabal, Hanka Krawcec Varnsdorfd 2011



Obrazy s duší hudby Hanky Krawcec jsou i v libereckém muzeu

LIBEREC: Lužicko-srbská umělkyně Hanka Krawcec pocházela z rodiny Bjarnata Krawce, významného muzikanta. Dne 13. března si připomínáme její sto dvacáté výročí narození (13. 3. 1901 v Drážďanech - 19. 10. 1990 ve Filipově). Mezi výtvarníky byla známá i na Moravě i když pocházela z Drážďan. V době dospívání ji poznamenala léta první světové války, poté období vlády nacistů v Německu, druhá světová válka, a nakonec nelehký život v Čechách, kde umírá.  Pro svůj vlastenecký cit i tvorbu je považována za první lužicko-srbskou profesionální výtvarnici.

Autor článku: 
Milan Turek

Při pohledu na obrázky, portréty, exlibris a další díla Hanky Krawcec nelze nevidět jejich hudebnost .Spolu s dalšími třemi sourozenci vyrůstala v rodině hudebního skladatele a renomovaného muzikanta s láskou k hudbě. Ta se stala jedním z významných motivů jejích tvůrčích záměrů. Druhý motiv maleb vychází z jejího náboženského zaměření. Brzy po narození byla pokřtěna jako Hanka Isolde Schneider, a stala se tak členkou evangelické církve. Jejímu křtu byl přítomen český spisovatel Adolf Černý, lužickosrbský katolický kněz a básník Jakub Bart-Ćišínski, polský právník a etnograf Alfons Parozewski a čtvrtým byl lužickosrbský historik, publicista Otto Wićazeetze. K hudebním a náboženským motivům lze přičíst silné vlastenecké cítění, a tudíž inspirace z lidového umění.

Odmala poznávala otcovy přátele a současně při studiu v Budyšíně a později na pražském UMPRUM i české umělce. Dojem na ni později učinilo i setkání s dílem Joži Úprky z Hroznové Lhoty na Moravě a osobní setkání s českým impresionistou Ludvíkem Kubou. Její vlastenecké cítění posílila návštěva československého prezidenta T. G. Masaryka, když v roce 1922 absolvovala v Praze tři pěvecké koncerty s lužickosrbským souborem.

Svou příslušnost k muzikantské rodině nezapře ani ve svých malbách květů nebo rostlinných motivů speciálně k obálkám not vydávaných jejím otcem. Zajímavý je i portrét Ludwiga van Beethovena, provedený v dřevorytu, v němž dokázala vyjádřit rozmanitost tvorby tohoto hudebního génia. Poněkud intelektuálněji, klidně zpodobňuje svého otce. Hudební inspirace je zřejmá i ze ztvárnění plakátu k divadelnímu představení Švandy Dudáka ve Varnsdorfu. Za zmínku stojí také exlibris - například pátera Josefa Šindara z Moravského Slovácka nebo krojovaného páru manželů Sukupových z Kyjovska.

Církevních motivů bychom v její tvorbě našli nesčíslně. Mezi exlibris jsou to kapličky či kostelíky. Bohatě jsou zastoupeny lidové kroje Lužických Srbů. Autorčiny malby i obyčejné kresby dokumentují kroje do nejmenším detailů. Dnes jsou vzorem pro šití krojů i manželům Cyžovým, kteří mají dílnu v Rozenthalu. V olejomalbách nebo v podmalbách zachycuje krojové dvojice nebo i jednotlivce. V řadě obrazů zpodobňuje pohyb, v němž lze spatřovat tanec, působivé jsou obrázky dětí.

S její tvorbou se veřejnost seznamuje více až po druhé světové válce, a to především v Československu. Není to jen Praha, Varnsdorf nebo Liberec, kde po válce žila, ale také ji znali v Olomouci nebo v Kyjově či Budyšíně, Krakowě i v dalších místech Československa. Práce v libereckém Severočeském muzeu jí umožňovala navazovat a udržovat četné kontakty s českými umělci. Malovala také krajinu kolem Liberce a zanechala svůj pohled na Podještědí a horu Ještěd.

Významná malířka Hanka Krawcec neměla snadný život. Pracovala jako grafička, pokladní, účetní a konec života strávila v nemocnici v Ústí nad Labem, Krásné Lípě a poté v Domově důchodců ve Filipově na severu Čech, kde v roce 1990 umírá.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024