středa
1. února 2023
svátek slaví Hynek
Jan Cidrych ve svém obchůdku
© Eva BečvaříkováObjevujeme krásné a jedinečné dárky

LIBEREC: Krajské město Liberec je známé po celé republice nejstarší zoologickou zahradou s bílými tygry, překrásnou botanickou zahradou, ale také velkolepým rozhledem z vrcholu Ještědu. Někteří turisté už ale objevili i malý obchůdek na rohu Šaldova náměstí a Jablonecké ulice s neobyčejnými  a neopakovatelnými suvenýry. Jeho majitel, Jan Cidrych, nabízí již více než dvacet let sklářské a porcelánové předměty, které vznikly díky jeho nápaditosti a tvůrčímu umu. Jde o drobné, originální upomínkové předměty charakterizující město a okolí Liberecka.

Autor článku: 
Milan Turek, Eva Bečvaříková

Vedle běžných upomínkových předmětů objeví zákazník výjimečný nápoj ve speciálních památkových lahvích. Bohatý sortiment tvoří také řada dárků s motivy Ještědu, liberecké radnice,  zoologické zahrady a okolních významných míst.

Pa Cidrych se nesoustřeďuje jen na turisticky zajímavé předměty, ale nabízí i kvalitní český porcelán. Je dodavatelem do celé řady podniků a institucí, které upomínkovými dárky oceňují práci svých zaměstnanců. Stal se i výrobcem porcelánu pro nemocnici v Liberci. Originální označení  s logem nemocnice charakterizovalo příslušnost užitkového porcelánu pro pacienty a zaměstnance liberecké nemocnice.

V letošním roce obohatil nabídku o keramický betlém, který vyrobil v dvojím provedení – jeden normální, druhý s osvětlením. V krabičce je přiložen i návod, jak jednotlivé figurky rozestavět.

V malém obchůdku lze i v současné předvánoční době najít za příznivé ceny dárek, který potěší dospělé i děti. Krásu a užitečnost užitkových a upomínkových předmětů doprovází pan Cidrych vyprávěním o vzniku výrobku a poradí s výběrem. Vynalézavý tvůrce Je vlastníkem řady patentů na výrobu předmětů  (např. osvětený betlém, hodiny s kyvadlem s potiskem liberecké radnice)  a také vlastníkem ochranné známky. V soutěži Hospodářské komory Jablonec nad Nisou získal 1. místo v kategorii Suvenýr.

Pan Cidrych říká: “Mám sortiment se zaměřením na propagaci celého libereckého regionu. Chci těmito suvenýry  připomenout historii i současnost. Jsme totiž povinni zachovat dalším generacím kulturní dědictví, které bylo u nás vytvořeno.“

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023

ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.01.2023

ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.01.2023

ČR: Jiří Kylián, jeden z nejvýznamnějších choreografů své generace, je od letošního roku patronem Pražského komorního baletu. Rodák z Prahy strávil většinu svého života (od roku 1975) v Nizozemsku, celých čtyřiadvacet let (1975-1999) byl uměleckým ředitelem Nederlands Dans Theater. Pavel Šmok téměř před padesáti lety založil nezávislý taneční soubor Pražský komorní balet – a zůstal mu věrný až do své smrti. Kruh se uzavřel: Jiří Kylián vždy vyzdvihuje nejen originalitu a uměleckou kvalitu Šmokova díla, ale i jeho statečný boj s totalitní mocí. Jeho patronát symbolicky propojil to, co totalitní režim rozdělil – taneční divadlo, které lehce překračuje hranice, nezná jazykovou bariéru, umění pro každou lidskou bytost kdekoliv na světě, umění budoucnosti.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
31.01.2023