POLIČKA: Vánoce, Christmas, Weihnachten, Noël, Natale, Jul, Boże Narodzenie, Božić, Різдво, Χριστούγεννα … to všechno jsou názvy Vánoc v evropských zemích. Přijďte do poličského muzea nasát atmosféru Vánoc z nejrůznějších koutů Evropy a poznat, nakolik se zvyky jejich obyvatel liší od tradičních českých Vánoc.
Napadlo vás někdy, jak a kdy slaví vánoční svátky v jiných zemích? Co mají společného nebo čím se liší od našeho pojetí Vánoc? Jak zdobí své stromečky a na čem si pochutnávají při štědrovečerní večeři? Kdo jim naděluje dárky a jaké jsou jejich tradice a zvyky? Odpovědi naleznete na vánoční výstavě poličského muzea, která přibližuje, jak prožívají Vánoce v jiných evropských zemích.
Na výstavě na vás čekají tradiční dárkonoši, kteří nosí dárky v sousedních zemích, jako je Father Christmas ve Velké Británii, švédský skřítek Tomte s kozou nebo tradiční holandský Mikuláš Sinterklaas se svým pomocníkem Černým Petrem. Seznámíte se s postavami Tří králů, kteří nadělují dárky ve Španělsku. Zapomenout nesmíme na čarodějnici Befanu, která vhazuje italským dětem dárky komínem. Budete obdivovat různorodé varianty nazdobených vánočních stromečků, propracované vánoční ozdoby himmeli ze severských a pobaltských států nebo se seznámíte s netradičními svátečními pokrmy. Výstava je plná aktivit pro děti, mohou například napsat pozdrav Ježíškovi nebo si nazdobit vánoční stromek podle svého gusta. Připravená bude i dotyková obrazovka s interaktivní mapou Evropy, kde si vyhledají a prohlédnou množství zajímavostí. Určitě by také neměly zapomenout postarat se o vánočního strýčka Tia de Nadal, jako to dělají děti po celou dobu adventu ve španělském Katalánsku. Jak vypadá tento poněkud nezvyklý vánoční dárce? Přijďte se s ním osobně seznámit!
Vernisáž výstavy se uskuteční v neděli 19. listopadu v 16 hodin ve výstavních sálech muzea. O hudební doprovod se postará dívčí pěvecký sbor Juliettes pod vedením Ellen Erbesové, který zazpívá výběr zahraničních vánočních koled. Součástí vernisáže bude tvoření zaměřené na výrobu skandinávských papírových ozdob, jimiž si doma můžete ozdobit vánoční stromek. Výstavu můžete navštívit až do 7. ledna 2024.
Výstava se koná ve spolupráci se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti, Muzeem Vyškovska a Vlastivědným muzeem v Šumperku.
ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.
ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.
ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.