neděle
17. ledna 2021
svátek slaví Drahoslav
Vizualizace sauny na rybníce
© Josef BaslarObec inspirovala budoucí architekty. Odvážné modely se představují veřejnosti

BLUDOV: Návrhy a modely studentů katedry architektury Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) obsadily kinosál Kulturního domu Bludov. Budoucí architekti se nechali inspirovat při procházkách obcí i její okolní krajinou a navrhli drobné stavby sloužící jako krajinotvorné prvky a zároveň jako místa setkávání. Výstava nese název Drobné architektonické objekty v Bludově.

od 10.12.2020 do 31.01.2021
Autor článku: 
Barbora Haušková

„Studenti pracovali na návrzích v rámci návaznosti na předchozí studium předmětu modelování. Šlo o vytvoření zážitku a zadání projektu neslo takový neurčitý název Něco mezi mezi něco. To vystihuje atmosféru zdejší krajiny – historického pomezí českého a německého živlu, hor a nížiny, tedy místa, kde se střetává více světů,“ vysvětlil docent Jakub Gajda z katedry architektury VŠB-TUO.

Vznikla tak vyhlídková místa, tábořiště, odpočívky, útulny, ale i atypická plovoucí sauna či neonové sloupoví vedoucí krajinou a další zajímavé návrhy, které by mohly esteticky ozvláštnit obec. „S návrhy studentů jsem spokojený. Kdyby se obec rozhodla některý z nich realizovat, ale potřebovala jej upravit, lze je rozpracovávat dál,“ dodal Gajda.

Každý model doprovází plakát s vizualizací, jak by objekt v konkrétním místě působil. Studenti budou své návrhy také veřejně v Bludově prezentovat. Jejich práce posoudí nejen laická veřejnost, ale i odborná komise. Veřejná prezentace, kdy každý student představí svoji ideu navrhovaného objektu, je plánovaná na polovinu ledna. Zúčastní se jí i porota složená z architektů, která ohodnotí výkony studentů a ti nejlepší získají odměnu. Přesný termín bude záviset na aktuálních covidových opatřeních. 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo Drak zasáhla velice smutná zpráva, 14. ledna zemřel náš milovaný kolega Václav Poul. (20. 8. 1951 – 14. 1. 2021) Patřil mezi nejvýraznější herecké osobnosti českého loutkového divadla. Studium herectví na katedře loutkového divadla na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze absolvoval v roce 1979. Ještě během závěrečného ročníku nastoupil společně s Tomášem Dvořákem a Blankou Josephovou - Luňákovou do plzeňského Divadla Alfa, kde strávil čtyři sezony. Po nich přijal na tři roky angažmá v Naivním divadle Liberec a v roce 1985 se stal členem souboru Divadla Drak.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
15.01.2021

LUHAČOVICE: S originální nabídkou pro učitele a rodiče dětí školou povinných přichází Městské divadlo Zlín. Máte své oblíbené herce? Zapojte je do hodiny! Rádi vám pomůžou oživit či ozvláštnit distanční výuku.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Vzdělávání
Co se děje
15.01.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů a jeho mladší část Open Air Program patří již více než čtvrt století mezi nejvýznamnější kulturní události královéhradeckého regionu a představuje největší divadelní přehlídku v České republice. Po červnu 2020, kdy se festival uskutečnil v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, připravují pořadatelé na rok 2021 plnohodnotný 26. ročník. Ten se poprvé představí pod inovovaným názvem a novou vizuální identitou. V termínu od 18. do 25. června 2021 se tak uskuteční REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
15.01.2021

ČR: Společný projekt bienále Ve věci umění a organizací Slovo 21 a Život 90 vznikl původně jako performance pro živé publikum, z důvodů omezení kulturních akcí v souvislosti s koronavirovou pandemií však tvůrci přistoupili k zásadní změně koncepce, a vznikla tak série čtyř krátkých filmů – intimních portrétů, které skrze zprostředkované příběhy zachycují historii všedního dne a nabízejí divákům možnost prožít zkušenost těch, kteří se často ocitají na pokraji zájmu většinové společnosti. Filmy je možné kdykoliv zdarma streamovat online na plaformách Vimeo a Facebook.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Menšiny a cizinci
Co se děje
14.01.2021