úterý
4. října 2022
svátek slaví František
Z představení
© Foto: Ondřej LemonNový Rudý prezident ve středu zahájí sezónu jediného tuzemského satirického Divadla RePublika

15.09.2022
Autor článku: 
Robin Suchánek

Před dvěma lety proběhla v pražském Rock Café světová premiéra dramatizace knižního bestselleru Jaroslava Kmenty Boss Babiš, kterou uvedlo jediné satirické divadlo v Česku Divadlo RePublika. Pro velký úspěch se tvůrci rozhodli sáhnout po další knize uznávaného investigativního novináře a spisovatele a zdramatizovat ji, tentokrát si zvolili knihu Rudý Zeman. S novým představením divadelníci zahájí ve středu 15. září v pražském Rock Café divadelní sezónu.

Měsíc poté, co jediné satirické divadlo v tuzemsku Divadlo RePublika uvedlo premiéru na mnoha místech v zemi zakázaného divadelního představení Boss Babiš, se kvůli celosvětové pandemii Covidu zavřela divadla. I přesto během měsíců, kdy se smělo hrát, se představení doposud odehrálo téměř stokrát.

„Za poslední dva roky divadla spíš nehrála, než hrála, ale i přes to se podařilo uvést více než 90 repríz. A to i přes to, že v některých divadlech měli strach tento titul uvádět. Tomuto se věnovala i reportáž v pořadu České televize 168 hodin. Po jejím odvysílání jsme zjistili, že pořád je spousta míst, kde se za svůj názor nebojí,“ říká ředitel Divadla RePublika Jan Julínek.

Pro velký úspěch představení Boss Babiš se autor inscenace Jan Nosek Novák rozhodl podívat na další knihy Jaroslava Kmenty. Tentokrát si pro dramatizaci vybral knihu Rudý Zeman a nechal se jí volně inspirovat.

Nové představení tvůrci nazvali Rudý prezident a rozhodli se, že s ním otevřou ve středu 15. září v 19:30 v pražském klubu Rock Café, který je jejich domovskou scénou, novou divadelní sezónu. Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím předprodejního portálu GoOut.net i na místě.

„Nebezpečí plíživé totality volbami neskončilo. Příští rok nás čekají prezidentské volby a myslím, že je potřeba být ve střehu. Rudý prezident není jen jeden. V moderní historii jsme jich měli více a jde o to, aby takový nebyl i ten budoucí,“ říká spoluautor představení Jan Nosek Novák.

V Rudém prezidentovi se představí Jana Mudráková, Matyáš Procházka, Jan Nosek Novák a Jan Julínek.

„Kdo četl Rudého Zemana, tak se pravděpodobně moc nebavil. Spíš se děsil nebo měl pocity nevolnosti. Představení Divadla RePublika je však čistá komedie. Jak je u nás zvykem, nahlížíme na vážné věci úsměvnou formou, tak, jak je to u Čechů zvykem,“ doplňuje jej ředitel Julínek.

Termíny představení Divadla RePublika v pražském Rock Café:

15. 9. 2022, 19:30 –    Rudý prezident

3. 10. 2022, 19:30 –    Boss Babiš

15. 10. 2022, 19:30 –  Rudý prezident

3. 11. 2022, 19:30 –    Boss Babiš

6. 11. 2022, 19:30 –    Rudý prezident

5. 12. 2022, 20:00 –    Rudý prezident

7. 12. 2022, 19:30 –    Boss Babiš

Vstupenky na všechna představení lze zakoupit prostřednictvím předprodejního portálu GoOut.net.

Tvůrci počítají s tím, že se stejně jako s představením Boss Babiš, i s představením Rudý prezident rozjedou po celé republice a budou tuto novinku hrát ve větších i menších sálech či klubových scénách.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 21. září vyšlo letošní druhé číslo kronikářského zpravodaje. Hlavním tématem čísla je úvod k obecní kronice a zaznamenávání událostí mezinárodního, národního a regionálního charakteru. Uvnitř čísla také připomínáme všem čtenářům existenci profesní skupiny Kronikáři na sociální síti Facebook, kde si mohou on-line vyměňovat názory a
zkušenosti a navázat kontakt s kolegy kronikáři. Zpravodaj obsahuje celou řadu dalších rad, námětů a informací.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
04.10.2022

PLZEŇ: 30. září 2022 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 32. ročníku Národní ceny za studentský design 2022. Známe výsledky.

Vyhlašovatelem letošního ročníku soutěže jsou Design Cabinet CZ, z. s., nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2022

PRAHA: Třetím čtením v Poslanecké sněmovně prošel (dne 30. 9. 2022) návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie a o změně některých souvisejících zákonů. Zákonem o dovozu kulturních statků Česká republika adaptuje svůj právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/880 ze dne 17. dubna 2019 o vstupu a dovozu kulturních statků, které má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Důvodem přijímání evropské legislativy je snaha nejen zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť, ale případně i získávání peněz k financování terorismu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
03.10.2022

PRAHA: Hlavním tématem třetího ročníku konference Culture Get-Together 2022 byla ekonomická a sociální situace lidí, kteří pracují v oblasti živého umění. O hodnotě práce v kultuře se diskutovalo v pondělí a úterý z mnoha úhlů pohledu. Ve vršovickém kulturním centru Vzlet se sešlo na sto třicet účastníků, další stovky zájemců konferenci sledovaly online. Tristní situace s ohodnocováním kulturních profesí se probrala zevrubně – od tabulkových platů přes sociologický pohled z hlediska sebeorganizace až po kredit a význam práce v kultuře pro společnost jako takovou. Velký prostor byl věnován i regionům ČR, které ukázaly neuvěřitelnou životnost a smysluplnost živé kultury pro život v obcích i krajích. Na pódiu konferenčního sálu vystoupilo mnoho řečníků z řad zástupců a zástupkyň scénických umění a jejich asociací a platforem. Velké zastoupení měli i političtí představitelé zejména z regionů a jednoho z panelů se zúčastnil i poslanec Marek Výborný, který působí ve sněmovním výboru pro kulturu. Hlubší dialog kulturní obce se státem ale stále chybí. Účastníci tak diskutovali i o možnosti vzniku tzv. Kulturní komory se zastoupením jednotlivých uměleckých oborů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
03.10.2022