neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
Z představení
© Foto: Ondřej LemonNový Rudý prezident ve středu zahájí sezónu jediného tuzemského satirického Divadla RePublika

15.09.2022
Autor článku: 
Robin Suchánek

Před dvěma lety proběhla v pražském Rock Café světová premiéra dramatizace knižního bestselleru Jaroslava Kmenty Boss Babiš, kterou uvedlo jediné satirické divadlo v Česku Divadlo RePublika. Pro velký úspěch se tvůrci rozhodli sáhnout po další knize uznávaného investigativního novináře a spisovatele a zdramatizovat ji, tentokrát si zvolili knihu Rudý Zeman. S novým představením divadelníci zahájí ve středu 15. září v pražském Rock Café divadelní sezónu.

Měsíc poté, co jediné satirické divadlo v tuzemsku Divadlo RePublika uvedlo premiéru na mnoha místech v zemi zakázaného divadelního představení Boss Babiš, se kvůli celosvětové pandemii Covidu zavřela divadla. I přesto během měsíců, kdy se smělo hrát, se představení doposud odehrálo téměř stokrát.

„Za poslední dva roky divadla spíš nehrála, než hrála, ale i přes to se podařilo uvést více než 90 repríz. A to i přes to, že v některých divadlech měli strach tento titul uvádět. Tomuto se věnovala i reportáž v pořadu České televize 168 hodin. Po jejím odvysílání jsme zjistili, že pořád je spousta míst, kde se za svůj názor nebojí,“ říká ředitel Divadla RePublika Jan Julínek.

Pro velký úspěch představení Boss Babiš se autor inscenace Jan Nosek Novák rozhodl podívat na další knihy Jaroslava Kmenty. Tentokrát si pro dramatizaci vybral knihu Rudý Zeman a nechal se jí volně inspirovat.

Nové představení tvůrci nazvali Rudý prezident a rozhodli se, že s ním otevřou ve středu 15. září v 19:30 v pražském klubu Rock Café, který je jejich domovskou scénou, novou divadelní sezónu. Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím předprodejního portálu GoOut.net i na místě.

„Nebezpečí plíživé totality volbami neskončilo. Příští rok nás čekají prezidentské volby a myslím, že je potřeba být ve střehu. Rudý prezident není jen jeden. V moderní historii jsme jich měli více a jde o to, aby takový nebyl i ten budoucí,“ říká spoluautor představení Jan Nosek Novák.

V Rudém prezidentovi se představí Jana Mudráková, Matyáš Procházka, Jan Nosek Novák a Jan Julínek.

„Kdo četl Rudého Zemana, tak se pravděpodobně moc nebavil. Spíš se děsil nebo měl pocity nevolnosti. Představení Divadla RePublika je však čistá komedie. Jak je u nás zvykem, nahlížíme na vážné věci úsměvnou formou, tak, jak je to u Čechů zvykem,“ doplňuje jej ředitel Julínek.

Termíny představení Divadla RePublika v pražském Rock Café:

15. 9. 2022, 19:30 –    Rudý prezident

3. 10. 2022, 19:30 –    Boss Babiš

15. 10. 2022, 19:30 –  Rudý prezident

3. 11. 2022, 19:30 –    Boss Babiš

6. 11. 2022, 19:30 –    Rudý prezident

5. 12. 2022, 20:00 –    Rudý prezident

7. 12. 2022, 19:30 –    Boss Babiš

Vstupenky na všechna představení lze zakoupit prostřednictvím předprodejního portálu GoOut.net.

Tvůrci počítají s tím, že se stejně jako s představením Boss Babiš, i s představením Rudý prezident rozjedou po celé republice a budou tuto novinku hrát ve větších i menších sálech či klubových scénách.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023