úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik
IS PRODUKCE NATÁČÍ SVŮJ PRVNÍ FILM
© Zdroj: IS ProdukceNový česko-polský film Animal Crusaders ukáže život ekologických aktivistů

ZLÍN: O prvním červencovém víkendu padla v Hošťálkové úvodní klapka k novému česko-polskému filmu Animal Crusaders. Role výkonného producenta se zde poprvé ujala zlínská IS Produkce, která je tak zodpovědná za zdárný průběh natáčení filmu včetně jeho financování. Snímek se odehrává v prostředí ekologických aktivistů a slibuje syrový emocionální zážitek. Do kin bude uveden v roce 2022.

Autor článku: 
Kateřina Martykánová/ika

Často skloňovanému tématu ekologie a ekologického aktivismu se rozhodli věnovat tvůrci filmu Animal crusaders. Ten vzniká v česko-polské koprodukci pod taktovkou zlínské společnosti IS Produkce a je režijním debutem Robina Lipo, absolventa VOŠ filmové ve Zlíně a prestižní mezinárodní filmové školy v polské Łódźi.

IS Produkce se již v minulých letech zapojila do přípravy hned několika snímků, tentokrát je však poprvé výkonným producentem a podílí se tak na pracích v průběhu celého realizačního procesu – na vývoji scénáře, přípravě natáčení, technickém zajištění i zabezpečení finančních zdrojů.

Každý film, na kterém jsme spolupracovali, měl silný příběh a zajímavé téma, ať už to byl alkoholismus v Úsměvech smutných mužů, Můj příběh s tématem domácího násilí nebo Smečka řešící šikanu ve sportovních týmech. Stejně je tomu u Animal crusaders, kde nás zaujalo kontroverzní prostředí ekologických aktivistů,“ uvedl Martin Gazda, majitel IS Produkce. „Z pohledu zvenčí se mohou někdy jevit jako ekoteroristé, naší snahou je nabídnout na ně jiný pohled a donutit diváka k zamyšlení nad přístupem ke zvířatům a přírodě obecně,“ dodal.  I proto filmaři volí realistický až syrový tón s cílem vyvolat v divákovi emoce, které přetrvají i po odchodu z kina.

Tvůrci snímek označují jako road movie love story na pozadí ekologického aktivismu. Ústřední postavy Rebeku a Xaveryho ztvární dvojice mladých herců – Češka Jessica Bechyňová a Eryk Kulm Jr. z Polska. Rebeka a Xavery se seznamují při autostopu, několik dní pak společně cestují a vzájemně se poznávají. Rebeka bydlí v Praze v uměleckém squatu se skupinou aktivistů, společně pořádají koncerty, semináře a provozují bezobalové obchody. Na Xaveryho udělají dojem a přidává se k nim. Vztah s Rebekou ochabuje, vzrůstá ale Xaveryho zapojení do společné práce na rekonstrukci obchodu, je aktivní i ve vymýšlení a přípravě dalších akcí. Radikalizuje se, což se Rebece nelíbí. Navíc zjišťuje, že je těhotná a přemýšlí, zda je zodpovědné přivádět dítě do tohoto světa…

Natáčení bylo zahájeno v sobotu 4. července v Hošťálkové, kdy se natáčely testovací scény s oběma hlavními herci pro teaser. Hlavní natáčení se uskuteční v létě 2021 a celkem filmaři plánují 20 natáčecích dní v lokacích umístěných ve Zlínském kraji. Do českých kin bude film uveden v roce 2022.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

ČR: Nejlepší jazzovou skladbou roku 2020 autora do 35 let se stala píseň Czereśnie trumpetistky, skladatelky a dirigentky Štěpánky Balcarové. Kromě ocenění si odnesla i šek v hodnotě 40 000 Kč, který daroval Ochranný svaz autorský v rámci grantového programu Partnerství OSA.

Celá ČR
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.08.2020

BRNO: Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.07.2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Radní Královéhradeckého kraje schválili poskytnutí finančních prostředků na zajištění provozu knihoven v regionu. Pokud tento návrh schválí krajští zastupitelé na svém jednání v září, poskytne kraj knihovnám téměř 10 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
04.08.2020