středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Nová kniha Bolek
© Knihcentrum.czNová kniha Bolka Polívky zachycuje okamžiky ze 70 let jeho života

ČR: Valašský patriot s celoživotní láskou k rodné hroudě a zároveň divadelní světoběžník. Dlouhán, který vyčnívá nejen svou výškou, ale také fantazií, kreativitou i schopností improvizace. Bolek Polívka, výjimečná osobnost českého hereckého řemesla, slaví 70. narozeniny a u této příležitosti se podílel na své biografické knize BOLEK.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Přirozeně originální

Ne každému herci se v malém českém rybníčku poštěstí zahrát si za svou kariéru takovou paletu charakterů, jako Bolku Polívkovi. Na divadelních prknech a před filmovými kamerami podává excelentní výkony už desítky let. Jak se na svůj život dívá z vlastního pohledu? Co ho umělecky inspirovalo a které události pro něj byly klíčové? To se dozvíte z Polívkových komentářů a vzpomínek, kterými doprovodil velké množství fotografií. Chybět nebudou ani postřehy z řad přátel a rodiny. Třeba jeho dcera Anna Polívková o něm píše: „Táta je opravdu neskutečně vtipný člověk. Je civilní a zároveň teatrální, vytváří krásné, plnokrevné charaktery s něžným humorem, který je vlastní jenom jemu. Je naprosto jedinečný, ale to asi mnozí lidé vědí. A také on.“ Svými perličkami přispěli i kolegové Eva Holubová, Arnošt Goldflam, Milan Lasica, Pavel Liška a mnoho dalších.

Šašek, klaun, nebo moudrý blázen?

Přestože si Bolka Polívku většina diváků pamatuje z filmových rolí, jeho divadelní stránka je ještě mnohem zajímavější. S divadlem začínal i procestoval svět, získával zkušenosti. Asi největší uznání kritiků sklidil za inscenaci Šašek a královna, ve které vystupoval se Chantal Poullain. Několik her také sám napsal i zrežíroval a více než čtvrtstoletí vede vlastní Divadlo Bolka Polívky v Brně.

Komediální nápady a zálibu v setkávání se zajímavými hosty přetavil do pořadů Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny. Právě v nich vznikly divácky oblíbené scénky i průpovídky, které postupem času zlidověly.

I když právě oslavil sedmdesátku, jeho vnímání okolí zůstává bystré a energické. Vyniká vtipem, přestože zažil situace, kdy mu nebylo do smíchu. Jaký je Bolek Polívka mimo záři reflektorů? O jeho světě, pestrém a plném přátel i neopakovatelných zážitků, si nyní můžete přečíst ve výpravné fotografické knize BOLEK, která vychází k jeho kulatinám.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020