čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Pozvánka
© Archiv muzeaNová archeologická výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové přiblížuje keltskou éru (nejen) východní Čech

HRADEC KRÁLOVÉ: Od 28. června je v Muzeu východních Čech v Hradci Králové přístupná nová archeologická výstava s názvem „Na okraji Keltského světa“, která přibližuje poslední čtyři staletí před naším letopočtem, tzv. mladší dobu železnou neboli epochu Keltů. Výstava se zaměřuje region východních Čech s lehkým přesahem i do okolních oblastí a představuje různé způsoby využití krajiny tehdejší společností.

od 28.06.2024 do 27.04.2025
Autor článku: 
Lucie Peterková

Výstava umístěná v lapidáriu se skládá ze tří na sebe navazujících částí:

První část přiblíží mladší dobu železnou / laténskou a odpovídá na otázky čím je charakteristická, co stojí na počátku tohoto období a jak vlastně končí, jak se tehdy žilo, v čem se bydlelo, jak Keltové pohřbívali a čím se daná doba odlišovala oproti předcházejícím a nadcházejícím obdobím historie. Pro pochopení využití krajiny je vysvětlen rozdíl mezi tzv. jádry a periferními oblastmi.

 

Druhá část se detailně věnuje třem příkladům laténských lokalit ve východních Čechách. Jde o dvojici sídlišť a jediné východočeské oppidum – České Lhotice. Jejich prostřednictvím se lez seznámit s různým způsobem života Keltů na odlišných typech sídelních lokalit.

 

Třetí část představí další periferie východních Čech se stopami po mladší době železné, tedy místa mimo hlavní sídelní regiony. Jsou to oblasti Náchodska, Trutnovska, Novobydžovska i hradeckého návrší. Představeny budou lidské aktivity v Českém ráji i důležitost této lokality jak pro tehdejší obyvatele, tak pro dnešní archeology.

 

Interaktivní prvky výstavy přibližuje autorka a kurátorka Kateřina Čechácková: „Při vstupu do výstavy jsme připravili video s 3D modelem jedinečné zoomorfní spony z časné doby laténské, tzv. gryfí spony z Hlušiček. Dalším zpestřením jsou audio citáty antických autorů, kteří se o Keltech zmiňují či 3D model keltského obydlí, tzv. polozemnice. Další video obsahuje rekonstrukci podoby největšího oppida na našem území – Závisti u Prahy.  Připravili jsme i galerii představující zcela unikátní objev z Náchodska, kterým je pravděpodobná keltská svatyně. Pro odlehčení se návštěvníci budou moci v závěru zaposlouchat do tónů karnyxu, keltské bojové trubky.

 

K výstavě také vznikne story mapa s tématem Českého ráje v rámci mladší doby železné. Její zveřejnění je naplánováno po letních prázdninách. 

 

Výstava potrvá do 27. dubna 2025. Součástí výstavy budou různé doprovodné akce a komentované prohlídky. První se uskuteční 3. srpna 2024 od 15 hodin.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024