ČR: Třídílný speciál věnovaný květnovému povstání československého lidu v roce 1945 chystá dokumentární cyklus Stream.cz Krvavá léta. Jiří Padevět, spisovatel, badatel a držitel prestižního ocenění Magnesia Litera, který pořadem provází, přehledně zmapuje významný boj o Český rozhlas, krvavé přerovské povstání, ale i masakr několika desítek civilistů v budově Gymnázia Na Pražačce. První díl bude k vidění na Televizeseznam.cz již 6. května.
Dokumentární cyklus Krvavá léta, který byl v roce 2018 nominován na Křišťálovou Lupu v kategorii Online video, připomene od pondělí 6. května třemi speciálními, na sebe volně navazujícími díly 74. výročí československého povstání v květnu 1945. Jiří Padevět divákům zprostředkuje boje o budovu rozhlasu na dnešní Vinohradské třídě v Praze, přerovské povstání, které si vyžádalo 41 lidských životů nebo vraždu zajatých povstalců i civilistů v budovách dnešní ZŠ Pražačka a Gymnázia Na Pražačce na Praze 3.
„Květnové povstání vypuklo na většině míst včetně Prahy spontánně a bylo definitivním vyjádřením touhy obyvatel protektorátu po svobodě. Během bojů zahynulo velké množství bojovníků i civilistů, kteří byli zavražděni nacistickými jednotkami. Vzhledem k rozsahu bojů a počtu bojovníků můžeme považovat květnové povstání za největší bitvu našich moderních dějin; bitvu, ve které stáli lidé, kteří ještě včera vykonávali svá občanská povolání, proti vycvičenému a dobře vyzbrojenému nepříteli,“ komentuje historické dny průvodce pořadu Krvavá léta Jiří Padevět.
Epizody:
Další díly z naší historie najdete v pořadu Krvavá léta na Stream.cz.
Zdroj: Martina Vokrouhlíková, PResscode CZ
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.