středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín
Titulní snímek výstavy Nebe nad Bludovem
© Ivan FílaNebe nad Bludovem Ivana Fíly otevře novou venkovní Galerii Adolfa Kašpara

BLUDOV: Neobvyklý kulturní počin chystá obec Bludov. Buduje zcela originální venkovní galerii, která bude připomínat odkaz na slavného rodáka malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara. Cílem je vytvořit místo setkávání, ale také ozvláštnění veřejného prostoru jak pro místní obyvatele, tak pro turisty a návštěvníky lázeňské obce. První prezentace bude patřit Ivanu Fílovi, který vytvořil fotografický soubor nazvaný Nebe nad Bludovem.

25.09.2021
14:00 - 21:00
Autor článku: 
Barbora Haušková

Nová galerie našla své místo tam, kde tradičně stála připomínka na zdejšího slavného rodáka Adolfa Kašpara. Památník se přestěhoval hned na protější stranu ulice, třídy Adolfa Kašpara, a tak se s nadsázkou dá říci, že se místo stane venkovním kulturním centrem. „Venkovní galerie bude složena z krytého prezentačního prostoru a z prostoru pro sezení a relaxaci,“ upřesnil starosta Bludova Pavel Ston s tím, že architektura prostoru bude navazovat na organický styl loni realizované Tabule rodáků.

Slavnostní otevření proběhne v sobotu 25. září. Součástí bude i zahájení fotografické výstavy Ivana Fíly nazvané Nebe nad Bludovem. Soubor černobílých snímků vznikal postupně na různých místech v obci. Režisér, scénárista, spisovatel a fotograf Ivan Fíla však zachytil známá místa osobitým autorským způsobem. Ve venkovní galerii se představí menší část snímků, kterou mohou návštěvníci zhlédnout kdykoliv, další soubor zhruba dvou desítek snímků bude k vidění v kinosále Kulturního domu Bludov.

Součástí slavnostního zahájení, které je plánováno na 14 hodin, bude i Sousedská oslava konce léta, tedy společenské setkání v kulturním domě s hudebním doprovodem skupiny Kareta. Na návštěvníky čeká kromě příjemného dne i občerstvení.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021