úterý
30. listopadu 2021
svátek slaví Ondřej
Pohled do výstavy Nadějné vyhlídky. Díla Lubomíra Typlta, Viktora Freša a Marka Meduny.
© Foto: Lukáš Oujeský, © DOXNáměty dítěte na výstavě Nadějné vyhlídky v pražském DOXu

PRAHA: Centrum současného umění DOX otevřelo rozsáhlou expozici věnovanou námětům zrození a začátku života. Na skupinové výstavě s názvem Nadějné vyhlídky se pod vedením kurátora Otto M. Urbana představují téměř čtyři desítky současných českých umělců. Výstavu bude možné navštívit do 24. dubna 2022.

od 10.11.2021 do 24.04.2022
Autor článku: 
Hana Janišová/ika

Výstava Nadějné vyhlídky s podtitulem Dítě v současném českém umění je volným pokračováním tzv. pandemické trilogie, která započala projektem Vanitas v současném českém umění (DOX, 2020–2021). Také v tomto případě se jedná o skupinovou výstavu, která představuje široké spektrum umělců a umělkyň různých generací a výtvarných projevů. Po tématu smrti, umírání a pomíjivosti se Nadějné vyhlídky věnují námětům zrození a začátku života, období, které je plné zvratů a očekávání, zdánlivé nevinnosti i krutosti. Výstava se vědomě nezabývá například náměty puberty nebo rodičovství, které jsou samy o sobě dostatečně specifické a široké. Nereflektuje ani tvorbu určenou přímo dětem.

„Vnímání dětství se věkem mění a podléhá zapomínání, je to idealizovaný čas. Dítě se stalo nejen předmětem vědeckého bádání, ale i mocným byznysem. O dítěti a dětství se píšou romány i básně, natáčejí filmy, skládá hudba, přičemž některá díla přetrvávají po generace a stávají se pevnou součástí širšího kulturního kánonu. Tvorbu pro děti pak mnohdy vnímám jako prvoplánově zjednodušující, kopírující opakované klišé ideálního ráje, který je zalitý hřejivým sluncem. Ve vzpomínkách ale probleskují i smutky, bolesti a úzkosti,“ říká kurátor výstavy a hlavní kurátor Centra DOX Otto M. Urban.

V dějinách umění se dítě objevuje od nepaměti, vždy bylo důležitou součástí duchovní historie lidstva. V současném umění je motiv dítěte bohatě zastoupen, možná ještě silněji než v dřívějších dobách. Vize a obrazy dětství však často nejsou přívětivé, nepředstavují rozzářenou idylu, ale převažuje melancholie se všemi svými záhadami a úzkostmi. Naturalismus (Magdaléna Rajchlová, Lubomír Typlt) střídá karikatura (Marek Meduna), přehánění (Veronika Bromová, Jan Vytiska), v některých případech se dětskost stává až obludnou (Andros Foros). Dítě také může být symbolem či alegorií (Ivan Pinkava), může reprezentovat obecnější témata a otázky (Zdena Kolečková).

Nadějné vyhlídky představují práce téměř čtyř desítek umělkyň a umělců, z nichž někteří se tématu dítěte věnují dlouhodobě. Formové spektrum vystavených děl je bohaté: od malby (Adam Štech) a koláže (Jana Vojnárová) přes sochy (Barbora Balek, Martin Žák) a instalace (Kateřina Šedá) po videa (Mark Ther, Martin Zet) a fotografie (Jiří David, Václav Jirásek). Nejstarší práce pocházejí již z 90. let minulého století (Milan Knížák, Petr Nikl), stejně tak vznikají neustále díla nová (instalace kreseb Josefa Bolfa, sochy Matouše Háši, malby Ivany Lomové).

Expozice je doplněna citáty dětí, které se účastní edukačních programů, které tvoří jednu z hlavních linií činnosti Centra DOX, a také videem z projektu Commander zaměřeného na online radikalizaci dětí a mladých. Širší projekt Commander Viliama Dočolomanského a divadelního studia Farmy v jeskyni inspirovalo nedávné dopadení vůdce mezinárodní online extremistické organizace, jímž byl 13letý chlapec z Estonska vystupující pod profilem Commander. Součástí připravovaného projektu je umělecký film s dětskými představiteli, divadelní inscenace a série edukativních videí a dílen pro děti a rodiče, které mají na tento aktuální a nebezpečný fenomén upozornit.

Nejenom dětem je věnován ateliér k výstavě – prostor v bezprostřední blízkosti samotné expozice, v němž si mohou návštěvníci nejen zažít nebo připomenout různé životní perspektivy a měřítka, ale také se z nich vykreslit, vypsat, a jak říkají tvůrci ateliéru Jiří Raiterman a Lucie Laitlová, „vystavit své dětství na ledničku“.

K výstavě Nadějné vyhlídky bude vydán obsáhlý katalog s filosofickými a sociologickými texty, (plánované vydání únor 2022). Výstavu rovněž doplní celé spektrum programů pro veřejnost a školy – od literárních akcí přes filmové projekce až po panelové diskuze reflektující aktuální otázky týkající se dětství, výchovy a vzdělávání, např. mediální výchovu nebo psychické zdraví dětí v době pandemické.

 

Nadějné vyhlídky

Dítě v současném českém umění

10. 11. 2021 – 24. 4. 2022

Kurátor Otto M. Urban

Architektonické řešení výstavy Otto M. Urban, Michaela Šilpochová, Leoš Válka

Grafický design Daniel Korčák

Koncepce ateliéru Jiří Raiterman, Lucie Laitlová

 

Vystavující umělci

Barbora Balek

Josef Bolf

Veronika Bromová

David Černý

Jiří David

Viliam Dočolomanský
a Farma v jeskyni

Pavel Forman

Andros Foros

Viktor Frešo

Matouš Háša

Siegfried Herz

Jakub Janovský

Václav Jirásek

Krištof Kintera

Ester Knapová

Milan Knížák

Zdena Kolečková

Eva Koťátková

Ivana Lomová

František Matoušek

Marek Meduna

Barbora Myslikovjanová

Petr Nikl

Daniel Pešta

Jiří Petrbok

Ivan Pinkava

Magdaléna Rajchlová

Michal Rapant

Jaroslav Róna

Nikola Emma Ryšavá

Kateřina Šedá

Adam Štech

Jan Švankmajer

Mark Ther

Lubomír Typlt

Jana Vojnárová

Jan Vytiska

Martin Zet

Martin Žák

 

Centrum současného umění DOX

Poupětova 1, Praha 7

otvírací doba: středa až neděle 12–18 hodin

www.dox.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za zrušený XXXII. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend, připravuje muzeum  alternativní náhradu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
30.11.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Otevřený dopis ministru kultury České republiky Lubomíru Zaorálkovi.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
29.11.2021

ČR: Kniha amerického muzikologa Daniela E. Freemana, předního zahraničního odborníka na hudební kulturu v českých zemích osmnáctého století, vychází v nakladatelství Vyšehrad v souvislosti s připravovaným filmem Petra Václava Il Boemo. Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejznámějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v Itálii a ovlivnil mladého Mozarta, s nímž se několik let přátelil. U nás je však dnes Mysliveček znám hlavně díky pozdějším legendám inspirovaným jeho dobrodružným životem a předčasnou smrtí.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
30.11.2021

PLZEŇ: Krátký propagační film o plzeňských Loosových interiérech zvítězil na mezinárodním cestovatelském filmovém festivalu Amorgos Tourism Film Festival, který se konal ve dnech 4. – 9. listopadu 2021 na řeckém ostrově Amorgos. Promosnímek s názvem Adolf Loos Plzeň: Vydejte se za osudy unikátních interiérů od plzeňského studia Petrohrad obdržel hlavní cenu v kategorii Tour destination – Countries a obstál v konkurenci filmů z 37 zemí světa.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.11.2021