úterý
3. října 2023
svátek slaví Bohumil
Obálka knihy
© Archiv vydavateleNA SUDETSKÝCH HORÁCH SE NEZPÍVÁ - román Pavla Šuby o divokém vyhnání Němců z Krnova v červnu 1945

ČR: Nejnovější kniha Pavla Šuby se zabývá stále dosud ne úplně probádanou událostí z června 1945 – Hladovým pochodem tří tisíc sudetských Němců z Krnova do Králík. V rámci divokého odsunu byli staří lidé, ženy a děti nesmyslně hnáni přes celé Jeseníky. Každý desátý člověk tento stodvacetikilometrový pochod nepřežil. Autor opět bádal v archivech, pátral po vzpomínkách v německých materiálech, vyslechl vyprávění posledních pamětníků.

Pavel Šuba ale nezůstal u prostého popisu tohoto traumatu. Příběh beletrizoval a vypráví ho v současnosti prostřednictvím fiktivního bruntálského rodáka Josefa Böhmische (nechodící encyklopedie). Díky tomu se kniha stává zároveň jakýmsi sarkastickým průvodcem Bruntálu (Bruntál je druhé největší město okresu Bruntál).

Například historik Jiří Glonek po přečtení románu napsal: „Prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“  

Knihu, kterou podpořil Česko-německý fond budoucnosti, vydává autor samonákladem.

Autor článku: 
Pavel Šuba /jal

Tohle není banální story o poblázněným dědkovi, co oskvotoval polorozpadlou lavičku v Bruntáli! Tohle je příběh Josefa Böhmische, starého Sudeťáka, který se nechce nechat podruhé v životě vyhnat. Jako nechodící encyklopedie plevelně a neochotně otvírá svoje trauma z dětství, z tak zvaného Hungermarsche z Krnova do Králík, a tím i nezacelené rány celých jesenických Sudet.

Snad mu budete rozumět…

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Pavel Šuba (*1976)

je český novinář a publicista, editor Českého rozhlasu Radiožurnál. Narodil se v Olomouci, žije v Kladně. Dvě dekády působil jako televizní reportér se specializací na českou armádu (Afghánistán, Irák, Bosna, Kuvajt, Kosovo). Miluje cestování v poušti (Libye, Sýrie, Jordánsko, Tunisko a nejčastěji Maroko). Napsal netradiční cestopis Uštknuti Saharou (2017, Arcaro). Část roku tráví tábořením v jesenických lesích a snahou pochopit historii této oblasti. Dovedlo ho to až k napsání románu Klíč k Morgenlandu (2022, Zeď). O pátrání po minulosti zaniklé osady natočil také rozhlasový dokument. V roce 2020 za něj obdržel Česko-německou novinářskou cenu.

http://hungermarsch.webnode.cz

 

Jiří Glonek, historik:

„Poněkud tajemný název knihy nepřímo odkazuje na hanácké přísloví, které vychází ze skutečnosti, že život v horských oblastech Jeseníků býval jaksi těžší a mnohdy i neradostný. 

Pavel Šuba i ve své druhotině „Na sudetských horách se nezpívá“ zůstal věren stále opomíjenému regionu Bruntálska, přičemž opět uchopuje látku, která ho očividně fascinuje. Látku spojenou s fenoménem česko-německých vztahů a jeho chtě nechtě rezonujícím dědictvím zdejšího kraje. A nutno říci, že tak činí vskutku neotřele, nenásilně a s notnou dávkou humoru. Byť často hořkého, a dá se říci, že ve vztahu k Bruntálu, kde se příběh převážně odehrává, i do jisté míry lehce nekorektního (leč vlastně sarkasticky reflektujícího utvořený stereotyp). A to vše na pozadí v zásadě smutného příběhu hlavního hrdiny alias “starého Böhmische”, potomka místních německých antifašistů, kterému v jeho osamělém světě, i přes všechny životní zvraty, zbylo silné pouto k rodnému městu. K městu, z něhož byl kdysi vyhnán. Symbolem tohoto pouta je jinak nenápadná, chtělo by se říci nicotná, lavička v bruntálském parku. Ne tak pro Böhmische, pro něhož je příslovečnou životní kotvou, pojítkem mezi světem vzpomínek a přítomností, zkrátka domovem. Avšak tomuto středobodu hrozí zkáza kvůli revitalizaci jinak zanedbaného parku, v němž se nachází. Böhmisch se proto lavičky nehodlá jen tak bez boje vzdát. Naopak je připraven o její zachování svést sveřepý boj s bruntálským magistrátem. Boj, jehož podstata ostatním z logiky věci uniká až do doby, než se s jejím svérázným strážcem seznámí mladá novinářka. Právě ona dokáže díky své trpělivosti a empatii starého Sudeťáka nejen pochopit, ale rovněž i vysvětlit jeho bláznivé počínání okolí. Čtenář se tak postupně, ba rafinovaně, dovídá životní příběh člověka, jenž byl nucen se proplétat složitým 20. stoletím. A co je důležité, děje se tak s notnou dávkou humoru.

Pavel Šuba však do tohoto beletristického vyprávění nenásilně začlenil řadu pečlivě prověřených dobových reálií nejen z předválečného Bruntálu, přičemž důležitou linii vyprávění tvoří tragický a dnes prakticky neznámý příběh tzv. hladového pochodu Němců z června 1945 po ose Krnov – Králíky. Jím vlastně do té doby poněkud absurdní a humorný děj nečekaně graduje. A právě ono prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jiří Glonek (*1978) vystudoval historii na FF UP v Olomouci. Od roku 2003 je zaměstnancem Vědecké knihovny v Olomouci, kde pracuje v oddělení historických fondů. Je autorem knih Zaniklá sídla Vojenského újezdu Libavá (2007) nebo Na Jeseníky! (2019) a spoluautorem Čti Jeseníky (2021). Kromě toho je aktivní ve spolku Lubavia, který pečuje o památky ve Vojenském újezdu Libavá.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2023

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
27.09.2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky
Co se děje
27.09.2023