ČR: Nejnovější kniha Pavla Šuby se zabývá stále dosud ne úplně probádanou událostí z června 1945 – Hladovým pochodem tří tisíc sudetských Němců z Krnova do Králík. V rámci divokého odsunu byli staří lidé, ženy a děti nesmyslně hnáni přes celé Jeseníky. Každý desátý člověk tento stodvacetikilometrový pochod nepřežil. Autor opět bádal v archivech, pátral po vzpomínkách v německých materiálech, vyslechl vyprávění posledních pamětníků.
Pavel Šuba ale nezůstal u prostého popisu tohoto traumatu. Příběh beletrizoval a vypráví ho v současnosti prostřednictvím fiktivního bruntálského rodáka Josefa Böhmische (nechodící encyklopedie). Díky tomu se kniha stává zároveň jakýmsi sarkastickým průvodcem Bruntálu (Bruntál je druhé největší město okresu Bruntál).
Například historik Jiří Glonek po přečtení románu napsal: „Prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“
Knihu, kterou podpořil Česko-německý fond budoucnosti, vydává autor samonákladem.
Tohle není banální story o poblázněným dědkovi, co oskvotoval polorozpadlou lavičku v Bruntáli! Tohle je příběh Josefa Böhmische, starého Sudeťáka, který se nechce nechat podruhé v životě vyhnat. Jako nechodící encyklopedie plevelně a neochotně otvírá svoje trauma z dětství, z tak zvaného Hungermarsche z Krnova do Králík, a tím i nezacelené rány celých jesenických Sudet.
Snad mu budete rozumět…
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pavel Šuba (*1976)
je český novinář a publicista, editor Českého rozhlasu Radiožurnál. Narodil se v Olomouci, žije v Kladně. Dvě dekády působil jako televizní reportér se specializací na českou armádu (Afghánistán, Irák, Bosna, Kuvajt, Kosovo). Miluje cestování v poušti (Libye, Sýrie, Jordánsko, Tunisko a nejčastěji Maroko). Napsal netradiční cestopis Uštknuti Saharou (2017, Arcaro). Část roku tráví tábořením v jesenických lesích a snahou pochopit historii této oblasti. Dovedlo ho to až k napsání románu Klíč k Morgenlandu (2022, Zeď). O pátrání po minulosti zaniklé osady natočil také rozhlasový dokument. V roce 2020 za něj obdržel Česko-německou novinářskou cenu.
http://hungermarsch.webnode.cz
Jiří Glonek, historik:
„Poněkud tajemný název knihy nepřímo odkazuje na hanácké přísloví, které vychází ze skutečnosti, že život v horských oblastech Jeseníků býval jaksi těžší a mnohdy i neradostný.
Pavel Šuba i ve své druhotině „Na sudetských horách se nezpívá“ zůstal věren stále opomíjenému regionu Bruntálska, přičemž opět uchopuje látku, která ho očividně fascinuje. Látku spojenou s fenoménem česko-německých vztahů a jeho chtě nechtě rezonujícím dědictvím zdejšího kraje. A nutno říci, že tak činí vskutku neotřele, nenásilně a s notnou dávkou humoru. Byť často hořkého, a dá se říci, že ve vztahu k Bruntálu, kde se příběh převážně odehrává, i do jisté míry lehce nekorektního (leč vlastně sarkasticky reflektujícího utvořený stereotyp). A to vše na pozadí v zásadě smutného příběhu hlavního hrdiny alias “starého Böhmische”, potomka místních německých antifašistů, kterému v jeho osamělém světě, i přes všechny životní zvraty, zbylo silné pouto k rodnému městu. K městu, z něhož byl kdysi vyhnán. Symbolem tohoto pouta je jinak nenápadná, chtělo by se říci nicotná, lavička v bruntálském parku. Ne tak pro Böhmische, pro něhož je příslovečnou životní kotvou, pojítkem mezi světem vzpomínek a přítomností, zkrátka domovem. Avšak tomuto středobodu hrozí zkáza kvůli revitalizaci jinak zanedbaného parku, v němž se nachází. Böhmisch se proto lavičky nehodlá jen tak bez boje vzdát. Naopak je připraven o její zachování svést sveřepý boj s bruntálským magistrátem. Boj, jehož podstata ostatním z logiky věci uniká až do doby, než se s jejím svérázným strážcem seznámí mladá novinářka. Právě ona dokáže díky své trpělivosti a empatii starého Sudeťáka nejen pochopit, ale rovněž i vysvětlit jeho bláznivé počínání okolí. Čtenář se tak postupně, ba rafinovaně, dovídá životní příběh člověka, jenž byl nucen se proplétat složitým 20. stoletím. A co je důležité, děje se tak s notnou dávkou humoru.
Pavel Šuba však do tohoto beletristického vyprávění nenásilně začlenil řadu pečlivě prověřených dobových reálií nejen z předválečného Bruntálu, přičemž důležitou linii vyprávění tvoří tragický a dnes prakticky neznámý příběh tzv. hladového pochodu Němců z června 1945 po ose Krnov – Králíky. Jím vlastně do té doby poněkud absurdní a humorný děj nečekaně graduje. A právě ono prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Jiří Glonek (*1978) vystudoval historii na FF UP v Olomouci. Od roku 2003 je zaměstnancem Vědecké knihovny v Olomouci, kde pracuje v oddělení historických fondů. Je autorem knih Zaniklá sídla Vojenského újezdu Libavá (2007) nebo Na Jeseníky! (2019) a spoluautorem Čti Jeseníky (2021). Kromě toho je aktivní ve spolku Lubavia, který pečuje o památky ve Vojenském újezdu Libavá.
HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.
ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.
ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).
ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.
Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.
"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské