úterý
3. října 2023
svátek slaví Bohumil
Ze sobotního koncertu v Broumově
© Michal BarešNa letišti v Broumově se vyplnil sen Police Symphony Orchestra

BROUMOV: Tři benefiční večery na broumovském letišti v Martínkovicích završily SEN mládežnického tělesa Police Symphony Orchestra z Police nad Metují. Velké cirkusové šapitó postupně zaplnilo téměř pět tisícovek diváků, kteří byli součástí hudebně-artistické show o snech. Do nedělního (18. 9.) večera se pak tvůrcům podařilo vybrat téměř 800 tisíc korun na dobročinné účely.

Autor článku: 
Lucie Peterková

Dosud největší projekt dvanáctileté historie polického energického tělesa Police Symphony Orchestra přilákal na zapadlé letiště v Martínkovicích u Broumova téměř pět tisíc diváků z celé republiky. Ti se stali součástí benefičního počinu, jehož cílem je vybrat minimálně dva miliony korun pro pečovatelské služby v Polici nad Metují a v Broumově. Do nedělního večera se do mobilních kasiček, na sbírkový účet a prostřednictvím vstupenkové platformy GoOut podařilo vybrat 784 208,- Kč.

 

Sbírka ale pokračuje až do 30. října 2022 na transparentním účtu 306175049/0300.

 

Tvůrci se rozhodli zpracovat nevšedním způsobem téma snů, kterému plně posloužily poetické texty Robina Krále a autorská hudba Jana Lstibůrka napsaná hudebníkům
i zpěvákům na míru. Podstatnou složkou příběhu byly také akrobatické prvky nového cirkusu. Prostřednictvím ústředních postav Snícího (Jan Sklenář / Matěj Štrunc), jeho Stínu (Jozef Hruškoci) a královny Mab (Vendula Příhodová) prošli diváci několika podobami snů, včetně nočních můr. Večer vyvrcholil splněním snu utajeného hosta benefice, kterým byl zpěvák a herec Tomáš Klus: „Měl jsem sen, který v sobě kombinuje několik ‚podsnů‘. Přál jsem si účastnit se nějaké akce, při které ale nejsem ústřední postavou. Chtěl jsem se prostě jen připojit ke skvělé atmosféře vytvořené na unikátním základě. To je přesně to, co Police Symphony Orchestra dokonale umí. To, co se děje na jejich koncertech, je filozoficky velmi podobné tomu, co se snažím naplňovat i já na svých koncertech. Jde o spojování lidí nejen hudbou, ale i radostí a bezpodmínečností. Právě tím tihle mladí muzikanti přistupují k tvorbě a hlavně jeden k druhému, a to je vlastně lék pro společnost, který nezbytně všichni potřebujeme. Mým dalším snem už od prvního společného setkání vloni v Červeném Kostelci tedy bylo znovu se s nimi propojit, zažít až euforické momenty a přenést je do všech srdcí
v šapitó.“

Poselství, že je možné ovládnout své touhy i strachy, a tím dosáhnout realizace svých snů, režijně vedla zkušená režisérka Hana Mikolášková: „Přestože se často zabývám pohybovým i hudebním divadlem, spolupráce s PSO pro mě byla zatím největší multižánrovou akcí, kterou jsem kdy dělala. Úplně poprvé jsem pracovala s akrobaty, navíc v pro mě neobvyklém prostoru cirkusového šapitó pro 1600 diváků. Bylo tedy nezbytné plnohodnotně využít potenciál tak velké scény. Ještě ve čtvrtek jsem měla pochybnosti a připadalo mi to nemožné. Díky neuvěřitelné partě lidí navázané na orchestr a sbor se to v pátek, v sobotu i v neděli opravdu všechno stalo a náš sen se splnil. Podíl na tom mají nejen herci, hudebníci a akrobaté, ale také všechny technické složky a desítky dobrovolníků, bez kterých by se to všechno opravdu nemohlo stát. To je důkaz, že sny se mohou plnit, když jsou u toho ti správní lidé.“ 

Do projektu byly zapojeny stovky lidí, kteří často nezištně poskytli pomoc, materiál i peněžní prostředky. Organizátoři tak chtějí poděkovat všem, kteří projektu věřili a pomohli k jeho zdárné realizaci. Podle mámy orchestru Petry Soukupové se umělecký záměr benefičních koncertů podařilo zhmotnit, ale ještě jeden sen přeci jen zůstal nenaplněný: „Přiznávám, že jsme si všichni moc přáli vybrat za tři dny částku dva miliony korun. To se ale nestalo. Jsme vděční všem, kteří přispěli, ale snili jsme o tom, že pokud by každý návštěvník věnoval 400 korun, dokážeme náš cíl splnit. Pro obě pečovatelské služby by to znamenalo prostředky pro zakoupení osobních automobilů. V Polici by nadto bylo možné zlepšit nyní stísněné pečovatelské zázemí, v Broumově nakoupit vybavení pro pacienty, kteří by díky tomu mohli zůstat v domácí péči. Udělali jsme maximum. Teď tedy sníme dál, aby se to do 30. října 2022, kdy naše sbírka končí, povedlo,“ uzavírá Petra Soukupová. 

Současně beneficí SEN skončilo téměř tříleté natáčení časosběrného dokumentu režiséra Dominika Kalivody o Police Symphony Orchestra mapující cestu orchestru za snem. Premiéra filmu je plánována na léto nebo podzim 2023 a následně bude distribuován do českých kin. 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2023

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
27.09.2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky
Co se děje
27.09.2023