úterý
4. října 2022
svátek slaví František
Ze sobotního koncertu v Broumově
© Michal BarešNa letišti v Broumově se vyplnil sen Police Symphony Orchestra

BROUMOV: Tři benefiční večery na broumovském letišti v Martínkovicích završily SEN mládežnického tělesa Police Symphony Orchestra z Police nad Metují. Velké cirkusové šapitó postupně zaplnilo téměř pět tisícovek diváků, kteří byli součástí hudebně-artistické show o snech. Do nedělního (18. 9.) večera se pak tvůrcům podařilo vybrat téměř 800 tisíc korun na dobročinné účely.

Autor článku: 
Lucie Peterková

Dosud největší projekt dvanáctileté historie polického energického tělesa Police Symphony Orchestra přilákal na zapadlé letiště v Martínkovicích u Broumova téměř pět tisíc diváků z celé republiky. Ti se stali součástí benefičního počinu, jehož cílem je vybrat minimálně dva miliony korun pro pečovatelské služby v Polici nad Metují a v Broumově. Do nedělního večera se do mobilních kasiček, na sbírkový účet a prostřednictvím vstupenkové platformy GoOut podařilo vybrat 784 208,- Kč.

 

Sbírka ale pokračuje až do 30. října 2022 na transparentním účtu 306175049/0300.

 

Tvůrci se rozhodli zpracovat nevšedním způsobem téma snů, kterému plně posloužily poetické texty Robina Krále a autorská hudba Jana Lstibůrka napsaná hudebníkům
i zpěvákům na míru. Podstatnou složkou příběhu byly také akrobatické prvky nového cirkusu. Prostřednictvím ústředních postav Snícího (Jan Sklenář / Matěj Štrunc), jeho Stínu (Jozef Hruškoci) a královny Mab (Vendula Příhodová) prošli diváci několika podobami snů, včetně nočních můr. Večer vyvrcholil splněním snu utajeného hosta benefice, kterým byl zpěvák a herec Tomáš Klus: „Měl jsem sen, který v sobě kombinuje několik ‚podsnů‘. Přál jsem si účastnit se nějaké akce, při které ale nejsem ústřední postavou. Chtěl jsem se prostě jen připojit ke skvělé atmosféře vytvořené na unikátním základě. To je přesně to, co Police Symphony Orchestra dokonale umí. To, co se děje na jejich koncertech, je filozoficky velmi podobné tomu, co se snažím naplňovat i já na svých koncertech. Jde o spojování lidí nejen hudbou, ale i radostí a bezpodmínečností. Právě tím tihle mladí muzikanti přistupují k tvorbě a hlavně jeden k druhému, a to je vlastně lék pro společnost, který nezbytně všichni potřebujeme. Mým dalším snem už od prvního společného setkání vloni v Červeném Kostelci tedy bylo znovu se s nimi propojit, zažít až euforické momenty a přenést je do všech srdcí
v šapitó.“

Poselství, že je možné ovládnout své touhy i strachy, a tím dosáhnout realizace svých snů, režijně vedla zkušená režisérka Hana Mikolášková: „Přestože se často zabývám pohybovým i hudebním divadlem, spolupráce s PSO pro mě byla zatím největší multižánrovou akcí, kterou jsem kdy dělala. Úplně poprvé jsem pracovala s akrobaty, navíc v pro mě neobvyklém prostoru cirkusového šapitó pro 1600 diváků. Bylo tedy nezbytné plnohodnotně využít potenciál tak velké scény. Ještě ve čtvrtek jsem měla pochybnosti a připadalo mi to nemožné. Díky neuvěřitelné partě lidí navázané na orchestr a sbor se to v pátek, v sobotu i v neděli opravdu všechno stalo a náš sen se splnil. Podíl na tom mají nejen herci, hudebníci a akrobaté, ale také všechny technické složky a desítky dobrovolníků, bez kterých by se to všechno opravdu nemohlo stát. To je důkaz, že sny se mohou plnit, když jsou u toho ti správní lidé.“ 

Do projektu byly zapojeny stovky lidí, kteří často nezištně poskytli pomoc, materiál i peněžní prostředky. Organizátoři tak chtějí poděkovat všem, kteří projektu věřili a pomohli k jeho zdárné realizaci. Podle mámy orchestru Petry Soukupové se umělecký záměr benefičních koncertů podařilo zhmotnit, ale ještě jeden sen přeci jen zůstal nenaplněný: „Přiznávám, že jsme si všichni moc přáli vybrat za tři dny částku dva miliony korun. To se ale nestalo. Jsme vděční všem, kteří přispěli, ale snili jsme o tom, že pokud by každý návštěvník věnoval 400 korun, dokážeme náš cíl splnit. Pro obě pečovatelské služby by to znamenalo prostředky pro zakoupení osobních automobilů. V Polici by nadto bylo možné zlepšit nyní stísněné pečovatelské zázemí, v Broumově nakoupit vybavení pro pacienty, kteří by díky tomu mohli zůstat v domácí péči. Udělali jsme maximum. Teď tedy sníme dál, aby se to do 30. října 2022, kdy naše sbírka končí, povedlo,“ uzavírá Petra Soukupová. 

Současně beneficí SEN skončilo téměř tříleté natáčení časosběrného dokumentu režiséra Dominika Kalivody o Police Symphony Orchestra mapující cestu orchestru za snem. Premiéra filmu je plánována na léto nebo podzim 2023 a následně bude distribuován do českých kin. 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 21. září vyšlo letošní druhé číslo kronikářského zpravodaje. Hlavním tématem čísla je úvod k obecní kronice a zaznamenávání událostí mezinárodního, národního a regionálního charakteru. Uvnitř čísla také připomínáme všem čtenářům existenci profesní skupiny Kronikáři na sociální síti Facebook, kde si mohou on-line vyměňovat názory a
zkušenosti a navázat kontakt s kolegy kronikáři. Zpravodaj obsahuje celou řadu dalších rad, námětů a informací.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
04.10.2022

PLZEŇ: 30. září 2022 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 32. ročníku Národní ceny za studentský design 2022. Známe výsledky.

Vyhlašovatelem letošního ročníku soutěže jsou Design Cabinet CZ, z. s., nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2022

PRAHA: Třetím čtením v Poslanecké sněmovně prošel (dne 30. 9. 2022) návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie a o změně některých souvisejících zákonů. Zákonem o dovozu kulturních statků Česká republika adaptuje svůj právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/880 ze dne 17. dubna 2019 o vstupu a dovozu kulturních statků, které má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Důvodem přijímání evropské legislativy je snaha nejen zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť, ale případně i získávání peněz k financování terorismu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
03.10.2022

PRAHA: Hlavním tématem třetího ročníku konference Culture Get-Together 2022 byla ekonomická a sociální situace lidí, kteří pracují v oblasti živého umění. O hodnotě práce v kultuře se diskutovalo v pondělí a úterý z mnoha úhlů pohledu. Ve vršovickém kulturním centru Vzlet se sešlo na sto třicet účastníků, další stovky zájemců konferenci sledovaly online. Tristní situace s ohodnocováním kulturních profesí se probrala zevrubně – od tabulkových platů přes sociologický pohled z hlediska sebeorganizace až po kredit a význam práce v kultuře pro společnost jako takovou. Velký prostor byl věnován i regionům ČR, které ukázaly neuvěřitelnou životnost a smysluplnost živé kultury pro život v obcích i krajích. Na pódiu konferenčního sálu vystoupilo mnoho řečníků z řad zástupců a zástupkyň scénických umění a jejich asociací a platforem. Velké zastoupení měli i političtí představitelé zejména z regionů a jednoho z panelů se zúčastnil i poslanec Marek Výborný, který působí ve sněmovním výboru pro kulturu. Hlubší dialog kulturní obce se státem ale stále chybí. Účastníci tak diskutovali i o možnosti vzniku tzv. Kulturní komory se zastoupením jednotlivých uměleckých oborů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
03.10.2022