středa
26. ledna 2022
svátek slaví Zora
Logo
© Archiv muzeaMuzeum východních Čech v Hradci Králové plánuje po plošném zrušení adventních trhů alternativní podporu řemeslníků

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za zrušený XXXII. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend, připravuje muzeum  alternativní náhradu.

Autor článku: 
Lucie Peterková

Za akci, která byla zrušena jen několik hodin před zahájením, muzejníci plánují náhradní řešení. Využijí pro něj virtuální tržiště, které vzniklo už vloni, kdy byl vyhlášen plošný lockdown. „Hodláme využít loňskou on-line verzi muzejního trhu, kde se prezentovali převážně držitelé ocenění za tradiční lidovou kulturu a řemesla,“ vysvětluje ředitel muzea Petr Grulich. „Na ty se zaměříme i nyní, protože všechny letošní přihlášené řemeslníky bohužel podpořit nedokážeme. Rádi bychom tedy opět na webu zveřejnili audiovizuální medailony a odkoupili část jejich produkce do našeho muzejního obchodu. Lidé k nám do muzea mohou přijít a zboží si zakoupit.“

Vloni muzeum prodávalo toto zboží také prostřednictvím e-shopu, což zatím letos v plánu nemá. Na letošní verzi začali muzejníci okamžitě pracovat a nabídku se pokusí pro návštěvníky připravit ještě v první půlce adventu.

Muzeum také začíná počítat ztráty spojené se zákazem konání akce i s předchozími restrikcemi. „Řádově v době pandemie přichází muzeum o zhruba 400 tisíc korun ze vstupného a pronájmu. Ušetříme sice na nákladech spojených s personálním zajištěním akce, ale například část technického zajištění jsme uhradit museli. Nesmírně si však vážíme například přístupu Technických služeb města Hradce Králové, které nám nebudou účtovat pronájem dopravního značení, přestože pro nás vše před akcí zajistili. Daleko větší jsou však celospolečenské ztráty morální. Pro lidové řemeslníky jsou totiž řemeslné trhy nejen zdrojem obživy, ale zejména prostředkem, jak lidová řemesla udržovat, rozvíjet a prezentovat," uvedl Petr Grulich.
 

Tři aktuální výstavy v Muzeu východních Čech nadále zůstávají pro veřejnost otevřeny! 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Zavzpomínejte s námi v lednu a únoru na potterovskou ságu u příležitosti 20. výročí první filmové klapky nebo se jen přijďte seznámit s 3D tiskem. Ponořte se s námi do světa magie a kouzel! Navštivte naši tajemnou komnatu – jedinou 3D dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní kouzelnou hůlku, originální záložku s relikvií smrti či jiný doplněk nezbytný pro správného kouzelníka či kouzelnici. Potřebná zaklínadla nutná pro správný chod 3D tiskáren vám ochotně vyzradí zkušení lektoři čar a kouzel.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.01.2022

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
26.01.2022

PRAHA: Ateliér Rychta, který v létě oslaví jeden rok od svého slavnostního otevření po rekonstrukci v prostorách budovy bývalé restaurace U Primasů, bude v následujících měsících hostovat v denních hodinách v Malé sportovní hale z důvodu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce. Večerní program, který se rozběhne na jaře, bude v Ateliéru Rychta probíhat beze změn.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
Co se děje
25.01.2022

VELKÁ BRITÁNIE-ČR: Nedávné dvacetileté výročí, které uplynulo od premiéry prvního fimu o Harry Potterovi, znovu potvrdilo, jak moc se lidé na celém světě zajímají o anglickou historii, literaturu i anglickou kulturu. Pozornost poutá také podivuhodná symbióza britské demokracie a dědičné monarchie, jejíž tváří je už sedmdesát let Alžběta II. Velkolepé oslavy vlády své královny chystá Británie kvůli lepšímu počasí až na letní měsíce. Ve skutečnosti královna usedla na trůn 6. února roku 1952. V této souvislosti se dnes znovu objevuje otázka, zda britská monarchie není jen přežitkem. Přečtěte si názory a zkušenosti nakladatele a politologa Alexandera Tomského, který v exilu ve Velké Británii prožil jednadvacet let svého života. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Památky
Články a komentáře
26.01.2022