čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Logo
© Zdroj: https://www.facebook.com/musicaflorea



Musica Florea a 3. symfonie Antonína Dvořáka v dobově poučené interpretaci online

ČR: Orchestr Musica Florea se opět navrací k tvorbě Antonína Dvořáka. Nový koncertní program Pocta A. Dvořákovi láká především na 3. symfonii Es dur z roku 1873, hranou v historicky poučené interpretaci. Videozáznam koncertu, který nebylo možné provést v původních termínech živě, proběhne online 12. 11. od 19.00 hod. na www.musicaflorea.cz.

12.11.2020
19:00
Autor článku: 
Zuzana Rafajová

Historicky poučená interpretace hudebních děl již dávno není pouze výsadou skladeb baroka a klasicismu, změny v přístupu k partiturám a jejich čtení zaznamenala rovněž díla 19. století a vrcholné symfonie Antonína Dvořáka nejsou výjimkou. Musica Florea v čele s Markem Štrynclem za posledních několik let předvedla již sedm z jeho devíti symfonií v jiném světle, než na jaké mohou být posluchači tradičních symfonických orchestrů zvyklí.

„Dobově poučená interpretace romantické hudby přináší řadu jejích principů, které byly v průběhu 20. století zapomenuty nebo neprávem přehlíženy. Ať už jde o flexibilní práci s tempem a jeho proměnami, posílení rozmanitosti hudební artikulace nebo záměrná nerovnoměrná intonace, to vše oživuje romantické ideály, k nimž se snažíme přiblížit,“ přibližuje dirigent Marek Štryncl.

V letošní sezóně představení orchestr 3. symfonii Es dur, kterou Dvořák složil na přelomu jara a léta roku 1873, a která byla poprvé uvedena v březnu následujícího roku pod taktovkou samotného Bedřicha Smetany. Z hlediska kompozičního stylu se zde Dvořák postupně oprošťuje od vlivu Wagnera a Liszta a nalézá vlastní cestu, jejíž originalita se naplno projevila v jeho pozdější tvorbě.

„Třetí symfonii Es Dur doplňuje dramatická ouvertura k opeře Alfred a jako bonbónek jsme se rozhodli připojit i skladatelovu pohádkovou Polonézu Es dur,“ doplňuje Štryncl.

Diváci se budou moci do romanticky vášnivé hudby, jejíž poetika chvílemi až bere dech, zaposlouchat z pohodlí domova ve čtvrtek 12. listopadu od 19.00 přímo na webu orchestru www.musicaflorea.cz

 

Program koncertu Pocta Antonínu Dvořákovi:

Antonín Dvořák

Dramatická ouvertura

Symfonie č. 3 Es dur op. 10 B34

Polonéza Es dur

 

Musica Florea

Orchestr Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních zabývajících se stylově poučenou interpretací hudby v České republice. Zakladatelem a vedoucím ansámblu je violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Orchestr hraje na originální nástroje nebo jejich kopie, jeho práce vychází ze studia dobových pramenů a estetiky – vlastní badatelská činnost a oživování zapomenutých interpretačních stylů a prostředků.

Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, operní a oratorní, a to od počátků baroka až po 20. století. V posledních letech se kromě hlavního zájmu o skladby světového, a především českého baroka a výzkumu barokní improvizace, věnuje Musica Florea také nastudování symfonického díla Antonína Dvořáka. V koncertech i na CD již oživila jeho 1., 2., 4., 5. a 7. – 9. symfonii, v nastudování dalších děl pokračuje.

V roce 2014 vznikla pod hlavičkou orchestru mobilní scéna na principech barokního divadla Florea Theatrum, která dovoluje lepší práci s rekonstruovanými hudebně dramatickými díly – dobovými operami a balety rozmanitého rozsahu.

www.musicaflorea.cz | Facebook | Twitter

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024