středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
© Logo Moravskoslezského krajeMoravskoslezský kraj na Dnech české a německé kultury v Drážďanech

DRÁŽĎANY: Náměstek hejtmana Stanislav Folwarcny slavnostně zahájil  Dny české a německé kultury, které se až do 10. listopadu 2019 konají v Drážďanech a v Pirně. Regionálními partnery letošního ročníku je Moravskoslezský kraj a město Ostrava

Autor článku: 
luk

Kulturní dny, jejichž hlavním letošním tématem je „30 let od sametu“ byly zahájeny 24. října 2019. U příležitosti státního svátku ČR a zahájení dnů kultury uspořádal Generální konzulát ČR v Drážďanech recepci, na jejíž přípravě se aktivně podíleli žáci krajské hotelové školy z Frenštátu pod Radhoštěm.

Během zahájení česko-německých kulturních dnů vystoupila také Janáčkova filharmonie Ostrava a spolu se saskou filharmonií tuto událost odstartovala. Na akci se představili i další významní umělci z regionu. Návštěvníci měli například možnost vyslechnout si přednášku Jiřího Nemináře Hlučínsko: Laboratoř nacionalismu anebo autorské čtení ostravských básníků Jana Němčka a Petra Hrušky, se kterými mohli účastníci pohovořit během besedy. Moravskoslezský kraj se rovněž prezentoval na drážďanském hlavním nádraží představením atraktivních turistických míst a Science show ze Světa techniky (unikátním vystoupení s fyzikálními a chemickými pokusy) z Dolní oblasti Vítkovic.

Po zahajovacím koncertu se v Pirně konala recepce organizovaná Moravskoslezským krajem. Recepci zajišťovala příspěvková organizace kraje Hotelová škola, Frenštát pod Radhoštěm. Hosté ochutnali mnoho regionálních specialit jako valašský frgál, pohankovou bábovku, štramberské uši, škvarky, škvarkovou pomazánku, valašské klobásky, uzená masa všeho druhu i regionální ochucené sýry, korbáčiky a samozřejmě nechyběla ani valašská slivovice, bylinný likér Radhošť a pivo Radegast. Odnést si mohli také kuchařku s regionálními recepty „Jak šmakuje Moravskoslezsko“.

 

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020