OLOMOUC: Ve středu 31.3. od 19 hodin mohou zájemci na webu mfo.cz a facebooku Moravské filharmonie Olomouc shlédnout velikonoční koncert Moravské filharmonie Olomouc ze slavnostní dvorany Arcibiskupského paláce v Olomouci. Pod vedením šéfdirigenta MFO Jakuba Kleckera na koncertu zazní výběr z Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha.
Bachovy Matoušovy pašije měly premiéru na Velký pátek 15. dubna roku 1729 a jejich námětem je úryvek z Matoušova evangelia, který líčí umučení Ježíše Krista. Jde o nejznámější zhudebnění tohoto evangelního textu. V rámci koncertu zazní 45 minutový výběr recitativů, árií a chorálů za účasti vynikajících sólistů. V průběhu večera uslyšíme Terezu Zimkovou, Lucii Hilscherovou, Matúše Šimka a Romana Hozu. Koncert bude řídit šéfdirigent MFO Jakub Klecker, který k programu koncertu dodává: „Jsem velmi rád, že se podařilo pro tento mimořádný velikonoční koncert přizvat špičkové sólisty, kteří se barokní hudbě pravidelně věnují. Bohužel současná pandemická situace neumožňuje, aby mohl smíšený sbor vystoupit v tomto oratoriu, a tak například vybrané chorály uslyšíme netradičně v podání samotných sólistů.“ Velikonoční koncert MFO bude uveden velikonočním přáním a poselstvím mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského.
Program koncertu:
Johann Sebastian Bach: Matoušovy pašije
Účinkují:
Tereza Zimková – soprán
Lucie Hilscherová – mezzosoprán
Matúš Šimko – tenor
Roman Hoza - baryton
Moravská filharmonie Olomouc
Jakub Klecker – dirigent
Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především klasickým symfonickým skladbám, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se významně podílí na uměleckém a koncertním dění v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.
ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.