středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
První workshop - Petrohradská, 2019
© Zdroj: http://mystreetfilms.cz/



Mladí filmaři ve svých námětech zkoumají milostný život v souvislosti s koronavirem

ČR: Celoroční vzdělávací projekt My Street Films, který každoročně propojuje mladé zájemce o filmovou tvorbu s profesionálními dokumentaristy, zná své účastníky. Organizátoři letos navzdory nouzovému stavu obdrželi rekordní počet přihlášek.

od 18.05.2020 do 16.06.2020
Autor článku: 
Marie Rotnáglová

Zájemci o účast na filmových workshopech My Street Films mají pravidelně možnost přihlásit vlastní náměty na krátké filmy do veřejné soutěže. Ty nejlepší jsou vybrány odbornou porotou a jejich autoři získají možnost absolvovat zcela zdarma unikátní workshopy s profesionály filmového řemesla. Ty se pravidelně konají od května do září v Praze a v Brně. „V letošním roce nás počet přihlášených námětů ohromil. Vzhledem k opatřením v důsledku pandemie jsme neměli vůbec jistotu, v jaké formě workshopy proběhnou a zda o ně bude zájem. Ten je nakonec obrovský a my se rozhodli oslovit další lektory, abychom mohli přijmout víc účastníků. Zaslané náměty totiž byly skvělé,” shrnuje Zuzana Kirchnerová, nová koordinátorka projektu. Dodává, že několik z nich reflektovalo současnou situaci. „Mladí filmaři ve svých námětech zkoumají milostný život v souvislosti s koronavirem, ale i psychické stavy, se kterými se nyní potýkáme. Motiv Pandemie oslovil mnoho začínajících filmařů. Spektrum témat, ze kterých jsme vybírali, bylo samozřejmě širší. Od námětů velmi intimních, reflektujících vážnou nemoc v rodině, po témata čistě společenská zabývající se bezdomovectvím, otrockou prací ukrajinských dělníků nebo málo prozkoumaným fenoménem artwashingu. Mě osobně nejvíce oslovil námět, který pojednává o matkách, které se po mateřské dovolené snaží znovu plnohodnotně zapojit do pracovního procesu," doplňuje Zuzana Kirchnerová. 

Dokumentaristka a dlouholetá lektorka Viola Ježková dodává:Náměty mě zasáhly, jsem vděčná za všechen živý a osobní zájem dotýkat se filmovými prostředky toho, na čem nám v životě záleží, za odvahu, s níž žadatelé formulují své myšlenky a vize. Bude to jistě dobrá filmová sklizeň!“ 

Masterclass Víta Klusáka zahájí program pro veřejnost

My Street Films ve svém doprovodném programu neopomíjí ani širokou veřejnost. Původně plánované semináře v Kině Světozor v Praze a v Kině Art v Brně proběhnou, některé ovšem v online prostředí. Dokumentaristé Vít Klusák a Martin Mareček tak promluví k publiku na facebookovém profilu My Street Films prostřednictvím live streamu. Moderátory jim budou lektoři Ivo Bystřičan a Viola Ježková (Vít Klusák: Na počátku byl text – 18. 5. v 18:30, FB: My Street Films CZ) a Bohdan Bláhovec a Jaroslav Kratochvíl (Martin Mareček: Režie dokumentárního filmu. Oxymorón nebo nezbytnost? – 25. 5. v 19:30, FB: My Street Films CZ). Následující masterclassy pro veřejnost by měly proběhnout dle původního záměru v kinech. Josef Krajbich rozebere možnosti střihu hned dvakrát. Jednou pro pražské publikum a následně pro Brňany. Režisérky Johana Ožvold, Greta Stocklassa a Anna Kryvenko pak rozeberou proces tvorby filmu a zpětnou formulaci témat v červnu v Kině Světozor. 

My Street Films 2020

Online program

Vít Klusák: Na počátku byl text

18. 5. 18:30 

Cesta od myšlenky k filmu. Jak v sobě najít autora či autorku a objevit svůj nezaměnitelný vztah ke světu? A jak to proměnit v námět a scénář? Seminář prozkoumávající způsoby, jak myšlenku přetavit v téma, téma v námět a scénář, a ten ve film. Moderuje Ivo Bystřičan a Viola Ježková.

Martin Mareček: Režie dokumentárního filmu. Oxymorón nebo nezbytnost?

25. 5. 19:30 

Známé klišé praví, že dokumentaristé/ky se snaží chytit realitu při činu, ale nic již neříká o tom, která realita, jací protagonisté/ky a která témata jsou hodna dokumentárního zaznamenání. Možná, že všechna témata a všichni lidé by si zasloužili svůj dokumentární film, a jen záleží na vhodném autorském pohledu. Martin Mareček se ve svých filmech věnoval mnoha otázkám – od protestů proti zasedání Mezinárodního měnového fondu, přes aktivismus propagátorů/ek cyklistiky až dva tisíce osm set padesát dva kilometrů dlouhou cestu otce a syna za ztracenou matkou v jeho nejnovějším filmu Dálava. A právě on bude hostem semináře, který se pokusí odpovědět na otázku, jak pojmout své vlastní dokumentární téma a najít si svého „ideálního” protagonistu/ku. Moderuje Bohdan Bláhovec a Jaroslav Kratochvíl.

Masterclassy pro veřejnost

Josef Krajbich: Pole možností

8.6. 18:30 Kino Světozor, Praha 

Filmový materiál je množství surové hmoty, ze které lze vybudovat nepřeberné množství odlišných filmů. Renomovaný a zkušený střihač vyjeví metody, jak při natáčení vytěžit materiál a jak jej posléze dobře nazřít a využít k co nejlepší stavbě filmu, který přetrvá. 

Johana Ožvold, Greta Stocklassa, Anna Kryvenko: Jak uvidět film

15. 6. 18:30 Kino Světozor, Praha

Jak se během pozdějších fází tvorby znovu formuluje téma a celkové pojetí filmu? Natočený materiál se místy vzpírá původním představám a záměrům a jinde je dokonale naplňuje. Co je důležité? O citu a schopnosti uvidět skutečnou sílu natočeného materiálu budeme mluvit s režiserkami výrazných dokumentárních filmů The Sound Is Innocent (2019), Kiruna – překrásný nový svět (2019) a Můj neznámý vojín (2018). Moderuje: Ivo Bystřičan, Viola Ježková.

Josef Krajbich: Jak se staví dokumentární film? Možnosti střihu filmového materiálu.

16. 6. 18:00 Kino Art, Brno 

Dokumentární film vzniká třikrát. Poprvé ve vaší hlavě, když promýšlíte své téma, podruhé na place, když natáčíte vymyšlené situace, a potřetí ve střižně, když zjistíte, že skutečnost utekla od prvních i druhých představ a vy se k ní opět musíte postavit čelem a z jednotlivých útržků, scén a výpovědí poskládat dramatický oblouk dokumentárního snímku. Střihač Josef Krajbich byl před tento problém postaven mnohokrát, a ať už stříhal dokument o bývalém slovenském premiérovi, fanouškovi tunění aut či statečné policistce, vždy z tohoto „souboje” mezi ním a filmovým materiálem vyšel se ctí. Seminář, kterého bude hostem, se pak pokusí ukázat cestu těm, kteří o střihu vlastního filmu uvažují, či by „jen” rádi nahlédli za obzor střihové montáže. Moderuje Bohdan Bláhovec a Jaroslav Kratochvíl.

mystreetfilms.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024