čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Fotografie z události
© Archiv MK



Ministr kultury udělil Martě Davouze medaili Artis Bohemiae Amicis in memoriam

ČR-PRAHA: Ministr kultury Lubomír Zaorálek udělil Martě Davouze medaili Artis Bohemiae Amicis in memoriam za její celoživotní dílo, šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí a za přínos k rozvoji kulturních, duchovních a etických hodnot. Cenu z rukou ministra kultury převzali v Nostickém paláci zástupci její rodiny.

Autor článku: 
Tiskové oddělení MK

Marta Davouze má nepochybné zásluhy na rozvoji a obohacení jak současného literárního, potažmo kulturního života v Česku, tak zdejší literární i kulturní historie. Především její zásluhou byly v devadesátých a nultých letech vydány precizně edičně připravené sebrané spisy Karla Poláčka a Franze Kafky, dvou klíčových osobností české literatury minulého století. Zásluhou Marty Davouze byla také zřízena mezinárodní Cena Franze Kafky, která byla poprvé udělena v roce 2001. Právem jí patří  poděkování za celoživotní práci a za dlouhodobé šíření dobrého jména české kultury u nás i v zahraničí,“ řekl ministr Lubomír Zaorálek. 


Marta Davouze se narodila 12. 5. 1945 v Praze a zemřela 7. 7. 2018 ve francouzském Langourian. Po studiích na Filozofické fakultě UK působila v Akademii věd, odkud musela pro nesouhlas se sovětskou okupací odejít; později pracovala v tehdejší Státní (dnes Národní) knihovně a  v nakladatelství Československý spisovatel. Po sametové revoluci spoluzaložila Společnost Franze Kafky a v pozici ředitelky dlouhá léta vedla Centrum a Nakladatelství Franze Kafky. V tomto období vydala první kompletní kritické vydání všech děl významného českého spisovatele, oběti holocaustu, Karla Poláčka (1994-2001, 20 svazků). Zároveň se jí podařilo realizovat vůbec první úplné vydání sebraných spisů nejznámějšího literárního rodáka Franze Kafky v českém jazyce (1997-2007, 13 svazků). V nakladatelství Mladá fronta jí dále vyšlo postupně šest knih, z toho pět beletristických a jedna publicistická. Největšího čtenářského ohlasu dosáhly její autobiografické humoristické práce Dům v Bretani a Loď v Bretani. Byla autorem řady komentářů a fejetonů, glosovala dění na české politické scéně a později i ve Francii. Vedle organizování řady výstav, konferencí a dalších kulturních akcí, stála i u vzniku několika ocenění. Řadu let pořádala Cenu Jana Zrzavého, jejíž součástí byl vždy společný stipendijní pobyt mladých českých a francouzských výtvarníků v jejím francouzském sídle. Založila Studentskou cenu Maxe Broda, jejíž porota přes 25 let vybírá nejlepší eseje mladých autorů na různá aktuální společenská témata. Především ale založila Cenu Franze Kafky, pořádanou Společností Franze Kafky a Hlavním městem Prahou již od roku 2001. Mezi laureáty byly výjimečné osobnosti světové literatury jako např. Philip Roth, Elfriede Jelineková, Haruki Murakami i momořádní čeští autoři Ivan Klíma, Václav Havel nebo Ivan Wernisch. Ze svých počinů si sama zvláště cenila toho, že její projekt uspořádání soutěže na pomník Franzi Kafkovi na Starém městě v Praze byl nejen úspěšně zorganizován, ale především doveden v roce 2003 k realizaci. 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024