pondělí
16. května 2022
svátek slaví Přemysl
© Martin KrupaMinisterstvo kultury ČR a Národní muzeum pomáhají zachraňovat památky na Ukrajině

ČR: Národní muzeum z pověření Ministerstva kultury ČR vyslalo v úterý 10. května 2022 na Ukrajinu zásilku materiálu, která pomůže při záchraně tamních kulturních památek ohrožených válkou. Stalo se tak na základě Usnesení vlády České republiky ze dne 6. dubna 2022 č. 287 k poskytnutí bezprostřední pomoci při ochraně ohroženého ukrajinského kulturního dědictví.


 

Autor článku: 
tiskové oddělení MK

Národní muzeum bylo pověřeno obstaráním a zasláním materiálu, který je potřeba k tomu, aby mohly být památky na Ukrajině zachovány i pro další generace. 10. května kolem 9. hodiny ráno tak odjel z Prahy náklad, který obsahoval zejména obalový a restaurátorský materiál, jakým jsou například bublinkové folie, archivní desky, polyethylenové pěny nebo polyethylenové textilie. To vše je potřebné při evakuaci a ochraně předmětů kulturní hodnoty, aby nedošlo k jejich poškození. Dále zásilka obsahuje také vybavení potřebné pro udržení celkové bezpečnosti např. hasící přístroje, OSB desky určené k zabednění oken, palivové generátory, pytle na písek nebo powerbanky. Materiál byl pořízen na základě potřeb a žádosti ukrajinské strany.

Vláda před pár týdny schválila, že Ministerstvo kultury může vyčlenit ze svého rozpočtu přes dva miliony korun a za ně nakoupit materiál k ochraně ukrajinského kulturního dědictví. Reagovali jsme tím na konkrétní prosbu ukrajinské strany a dnes díky práci Národního muzea mohou odjet dva kamiony plné potřebných věcí. Věřím, že tak přispějí k tomu, že škody budou dle možností minimalizovány. Další pomoc může následovat dle toho, jak bude ukrajinská strana konkretizovat své potřeby,“ říká ministr kultury Martin Baxa a dodává: „Platí, že máme k dispozici depozitáře k uložení předmětů a také restaurátorské kapacity pro dobu poválečné obnovy.“

Národní muzeum má zkušenosti s pomocí při záchraně válkou ohrožovaného kulturního dědictví například v Afghánistánu či Sýrii. Tyto naše zkušenosti nyní využíváme i při organizování pomoci ukrajinským kolegům, kteří se mnohdy s nasazením vlastního života snaží chránit kulturní památky a sbírkové předměty před zničením.“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Celá zásilka v hodnotě přibližně 2.000.000 Kč byla na Ukrajinu poslána dvěma kamiony. Na předání zásilky Národní muzeum spolupracuje s představiteli ukrajinské iniciativy na záchranu kulturního dědictví HERI, která je pověřena Ministerstvem kultury Ukrajiny organizovat zahraniční pomoc pro muzea a další kulturní instituce a také s organizací SOS UA.

Národní muzeum je připraveno i nadále pomáhat ukrajinským muzeím, ať již dodávkami dalšího potřebného materiálů, případně restaurováním poškozených sbírkových předmětů ve svých restaurátorských dílnách.

Na Mezinárodní den muzeí 18. května 2022, kdy je vstup do muzeí zdarma, Národní muzeum společně s Českým výborem ICOM (Mezinárodní rada muzeí) žádá návštěvníky, aby formou dobrovolného vstupného poukázaného na transparentní účet přispěli na záchranu ohroženého kulturního dědictví na Ukrajině. Prostředky budou využity na nákup dalšího potřebného materiálu, případně restaurování sbírkových předmětů.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022

PRAHA-ČR: Po sedmi letech vydal Honza Roušar nové album „Zapět dvanáct“, tentokrát s českými texty Václava Tobrmana v aranžích Jirky Vidasova. Kromě mnoha vzácných hostů jej v pondělí v Malostranské besedě slavnostně pokřtil také legendární český muzikant a textař Ivan Hlas.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
12.05.2022