čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Pozvánka
© Zdroj: www.artmikulov.czMikulovské výtvarné sympozium “dílna“ vstupuje do čtvrté dekády s tématem IDENTITA

MIKULOV: 31. ročník sympozia se uskuteční ve dnech 14. 7.–10. 8. 2024, a Mikulov se tak opět stane místem setkávání všech generací se současným výtvarným uměním a uměleckou tvorbou v místě samotném.

od 14.07.2024 do 10.08.2024
Autor článku: 
Marcela Šimánková/ika

Zahájení se koná v neděli 14. 7. 2024 od 18:00 na mikulovském náměstí, kde se představí letošní účastnice a účastníci. Jsou to Daniela & Linda Dostálkovy, Eja Devečková, Libuše Jarcovjáková, Michaela Vrbková, Jan Vytiska a student Jura Piršč. Nejen k poslechu zahraje horňácká folklórní formace Petra Mičky – Hrubá Hudba.

Tématem pro 31. ročník Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“ je IDENTITA. Identita jedince, společnosti, místa, umění i identita samotného sympozia.

Mikulovské výtvarné sympozium "dílna" v sobě nese vize setkávání, vzájemného působení a poznávání odlišností. Přináší mnohostranné obohacování. I díky tomu je dnes Mikulov renomovaným kulturním centrem regionu, městem otevřeným a kosmopolitním...“ Komentuje význam tradiční letní akce místostarostka Petra Korlaar.

Dalším důležitým prvkem, na který se v rámci projektu pořadatelé ve spolupráci s kurátorkou a teoretičkou 31. ročníku Lenore Jurkyovou zaměřují vedle tématu IDENTITA je DIALOG. „Formát sympozia je od počátku založen právě na vzájemné komunikaci, sdílení společného prostoru, myšlenek a zkušeností komunity hostujících umělců a umělkyň. Výsledkem této komunikace a společného sdílení v rámci tvůrčího pobytu v Mikulově jsou díla, která obsahově nebo formálně, odrážejí mj. okolnosti a místo jejich vzniku a tato jsou představena na navazující výstavě.“ Uvádí k letošní koncepci kurátorka ročníku Lenore Jurkyová.

31. ročník sympozia lze vnímat jako začátek nové dekády a jako příležitost akcentovat roli diváků a komunity obyvatel Mikulova, pro které se akce v průběhu třech dekád existence stala nedílnou součástí každého léta. Připravovaný ročník tradičně doplní již po léta zaběhnuté formátů doprovodných programů, kterými jsou: zahájení sympozia, víkend otevřených ateliérů, výtvarný workshop pro celou rodinu, možnost nahlédnout do ateliérů. koncerty, čtení, workshopy a/ nebo zakončení, vernisáž a výstava, která na sympozium bezprostředně navazuje.

Mikulovské výtvarné sympozium “dílna“ bylo založeno v roce 1994. Trvalým výstupem každoroční akce je umělecká sbírka, do které město prostřednictvím daru obdrželo za uplynulých 30 ročníků celkem 736 uměleckých děl. Sympozia se za dobu jeho trvání účastnila celá řada předních českých výtvarnic a výtvarníků.

Více informací a kompletní sbírka: www.artmikulov.cz.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024