pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Původní budova
© Archvi knihovny



Městská knihovna v Praze stotřicetiletá

PRAHA: Založení Městské knihovny v Praze, tehdy Knihovny královského hlavního města Prahy, se datuje do roku 1891. Přesněji, na 1. července 1891. Právě v těchto dnech si tedy připomínáme 130 let od otevření první pražské knihovny.

Autor článku: 
Lenka Hanzlíková

Vůbec prvním místem působení knihovny byla veřejná čítárna v ulici Na Zderaze a chvíli také trvalo, než si knihovna vymohla profesionalitu i prvního ředitele. Tím se v roce 1910 stal básník, ale také městský úředník, Antonín Sova. Toho vystřídal stavitel ikonické budovy Ústřední knihovny na Mariánském náměstí a také designér systému centrálního oborového třídění Jan Thon. Z dalších významných lidí, kteří stáli v čele knihovny, zmiňme alespoň Jaroslava Freye, který byl pověřen vedením knihovny v letech 1948-1949, Rudolfa Málka, který dokázal využít politického oteplení pro rozvoj knihovny, nebo paní ředitelku Annu Bimkovou, která provedla knihovnu revolucí v roce 1989 a byla iniciátorkou generální rekonstrukce Ústřední knihovny mezi lety 1995 – 1998. Teď v čele knihovny stojí Tomáš Řehák a lze mu připsat automatizaci knihovny, zavedení jednotné sítě (jedna kartička pro 44 poboček a 3 bibliobusy), vybavení knihovny technologií RFID, ale i rozvoj digitalizace, vydávání e-knih nebo směřování ke knihovně jako důležité součásti komunitního života.

Co je k narozeninám v plánu?  Udržitelnost. A v knihovně to není jen pouhé slovo. Přemýšleli jste někdy o tom, že knihovna je svým způsobem jediným dlouhodobě funkčním, tedy jasně udržitelným, příkladem sdílených služeb? Nevlastnit a sdílet je v knihovnách léty ověřený koncept. Už to nejsou jen knihy, ale díky kreativním centrům, jako je DOK16, Atelier Jezerka nebo Suterén nabízí knihovny i prostor pro sdílení a vymýšlení nových nápadů a prostor pro jejich realizaci. Kromě toho si knihovna ve svém výročním roce dala za cíl veřejnosti přiblížit obsah Cílů udržitelného rozvoje. Děje se tak formou cyklu videí, které se věnují jak cílům obecně, tak i jednotlivým tématům.

Jaké další novinky knihovna chystá? Novou podobu dostal sál naučné literatury v Ústřední knihovně (Praha 1), který teď může podle potřeby sloužit jako místo ke studiu, pro práci v malých skupinách, ale i jako prostor pro akce. Pobočka Břevnov (Praha 6) byla vybavena novým závěsným systémem, který umožní pořádání výstav převážně místních umělců.  Samoobslužná zařízení, která umí zatím jen knihy půjčovat, se je učí také vracet a realizovat platby. 

Prázdniny budou ve znamení akcí pod širým nebem. Příkladem je právě probíhající festival Knihovna na vlnách (www.mlp.cz/navlnach). První prázdninový den bude zahájena hra s názvem Legendární Praha, která hráče zavede do méně známých míst v okolí poboček. Letní kulturní program je připraven i pro Mariánské náměstí, které se díky přispění mnoha různých organizací, včetně Magistrátu hl. m. Prahy, mění v přirozený bod pro kulturu i bytí jen tak v centru města. www.mojemarianske.cz

Pro ty, kteří chtějí vědět více:

https://search.mlp.cz/cz/titul/mestska-knihovna-v-zrcadle-casu-1891-2016/4438579

Městská knihovna v zrcadle času (1981-2016)

 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLfEGH366gTiUHP0A7MT3GCji5S_DJaK3c

Udržitelný playlist na YouTube profilu knihovny

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024