pondělí
27. září 2021
svátek slaví Jonáš
Účastníci vzdělávacího programu
© Zdroj: https://posilujemecesko.cz/Mění věci kolem nás s #ODVAHOU

ÚSTECKÝ KRAJ: Region s etiketou sociálně vyloučené lokality, místa chudoby, vysoké nezaměstnanosti, největšího počtu exekucí na člověka, nejvyšším počtem občanů s nejnižším dosaženým vzděláním často způsobeným předčasnými odchody ze školy, tak místem ovlivněným zánikem průmyslu, odsunem Němců, dosídlením novým obyvatelstvem a také vysokou kriminalitou. Tuto nálepku však postupně odlepují všichni ti, kteří se rozhodli využít svůj čas, energii a znalosti, aby změnili negativní vnímání severní části Čech. Aby všechny své úžasné záměry maximálně uskutečnili, zapojila se dvacítka z nich do projektu Měníme věci kolem nás realizovaného spolkem Spiralis. Tedy do půlročního vzdělávacího programu určeného lídryním a lídrům komunitního a občanského života završeného Filantropickým tržištěm, na kterém získali finanční podporu v celkové hodnotě 42 000 Kč na inovativní akce uskutečněné v několika koutech kraje.

Autor článku: 
Michaela Valášková/ika

Díky podpoře Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, Fondům EHP a Norska a Velvyslanectví USA v Praze mohli účastníci posílit své kompetence pro vedení komunit. Na jejich postupných proměnách, které se projevily zejména v oblasti v jednání s veřejností, využívání silných stránek osobnosti, vedení komunity, motivace a organizace druhých, vyprávění, upevňování soudržnosti a dobrovolnictví, se podílela řada lektorů a mentorů z organizací jako je Adoco, Accace, Awen Amenca, Centrum kompetencí, ComAp, Divadlo Na Fidlovačce, Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem, Spektrum rozvoje žen, SKAV a mnoho dalších. Být dobrým lídrem či lídryní je práce na celý život a bezesporu pozitivně ovlivňuje i život druhých. Nově získané dovednosti, znalosti a zkušenosti mohou účastníci nyní předávat ve svém přirozeném prostředí a negativní nálepku Ústeckého kraje společně pomohou postupně odstraňovat. I přes to, že už nyní pomáhají tisíce obyvatelům, mohou posilovat i mnoho dalších, kteří v tomto regionu žijí.

Dvě desítky odvážných posilují Česko každý den. Jsou to lidé ze spolku MY Litvínov, kteří zachraňují výstavní vilu Libuši uprostřed vyloučeného sídliště v Janově, kde uzdravují vztahy i posilují dovednosti místních. Tak zástupci uskupení SPOLEČNĚ z.s. zdůrazňující nutnost angažovanosti občanů Ústí nad Labem a zájmu o věci veřejné. Je to i kurážný učitel vytvářející experimentální třídu na Základní škole a Mateřské škole Děčín IV, Máchovo nám. nebo  asistentka vedení firmy Mondi Štětí, a.s. podporující zaměstnanecké dobrovolnictví, které je neocenitelnou pomocí například v domě s chráněnými byty spolku Dobro-volně. Další účastnice pečuje o mentálně postižené či seniory v Šance Lovosice z.s., ale jedná se i o aktivní ženu, která začala apelovat na proměny dětského hřiště mezi panelovými domy ve Všebořicích krajského města. Mezi lídryni patří i produkční Veřejného sálu Hraničář, kulturního ostrova plného výstav, koncertů, promítání filmů, tak odborných diskuzí, ale i neformální komunita žen oživující veřejný prostor ústeckého sídliště Skřivánek pod názvem Skřivánci na síti. Mezi ně patří lektorka motivující k pohybu či odpočinku v prostorách litoměřického Studia Na Pahorku, tak ke zdravému stravování vede stovky dětí i rodin ředitelka organizace Centrum podpory zdraví, z.ú. Je to současně žena s ideou modernizovat vnímání a komunikaci o intimitě, nebo vedoucí klubu 100MICI UL pomáhající zdravotně hendikepovaným v rámci aktivit na Ústecku. Všechny tyto odvážlivé ženy a muže spojuje aktivní péče či zájem o rozvoj druhých v prostoru jim nejbližším, ale i místo působení, a tím je Ústecký kraj. 

https://posilujemecesko.cz/

https://www.spiralis-os.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Po třiceti letech skončil kytarista Lubomír Brabec s pořádáním abonentního cyklu "Pražské hudební večery" a předal žezlo svému kamarádovi, houslistovi Pavlu Šporclovi, který bude v Pražských hudebních večerech pokračovat.

Hl. m. Praha
Hudba
Co se děje
24.09.2021

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021