čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Ahoj léto
© Zdroj: MAUR filmMaurfilm přiváží z festivalu v Annecy hattrick ocenění

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Autor článku: 
Marta Jallageas/ika

"Tento hattrick cen představuje snímky v široké škále animačních technik a ukazuje nesmírnou kreativitu našich autorek a autorů," říkají producenti Kamila Dohnalová a Martin Vandas. "Jsme nadšeni, že žižkovský svéráz, humor i atmosféra devadesátek je mezinárodně srozumitelná a zábavná pro publikum z celého světa, které každoročně do Annecy zavítá," dodává na adresu filmu Hurikán producentka Kamila Dohnalová. "Zdůvodnění mladé poroty, která ocenila snímek Ahoj léto, nás dojalo a ubezpečilo o empatii a smyslu pro hravost nastupující generace," doplňuje Martin Vandas.

Hurikán, černobílá romance s komediálními prvky v režii Jana Sasky, vrací diváka do 90. let na pražský Žižkov. Titulní hrdina se zde vydává na odyseu ve snaze získat nový sud piva pro barmanku Báru, do které je zakoukán. Zdánlivě jednoduchá mise, kdyby se nekonala v této divoké pražské čtvrti. Snímek vznikl kreslenou 2D animací za použití 3D referencí a podílelo se na něm několik desítek animátorů z Česka, Francie, Slovenska a Bosny a Hercegoviny. Pro režiséra jde o profesionální debut a žánrem navazuje na jeho poslední krátkometrážní Happy End (2015), za který posbíral celou řadu festivalových ocenění a byl na oscarovém shortlistu.

Rád bych poděkoval celému týmu za skvělou práci! Jsem také velmi vděčný divákům za tak vřelé a krásné přijetí. Skvělá atmosféra panovala i mezi tvůrci v naší sekci, od kterých jsem také dostal řadu povzbudivých zpráv. Děkujeme Annecy za možnost potkat se na tak skvělém festivalu,“ dodává režisér snímku Jan Saska.

K sestavě se připojuje prázdninová groteska režisérského dua Martina Smatany a Veroniky Zacharové Ahoj léto, která okouzlila festivalové diváky v soutěžní sekci Mladé publikum. Krátký film kombinuje stop-motion a ručně kreslenou animaci a přináší jedenáctiminutovou podívanou plnou nečekaných zvratů. 

Trojici uzavírá adaptace divadelního dramatu Ronalda Topora Joko, v koprodukci s polským a německým studiem. Groteskní příběh vykořisťování a nadvlády člověka nad člověkem oslovila porotu svojí hudbou v podání Aliaksandra Yasinskiho, který vytvořil hudební zpracování i pro film Ahoj léto.

Jsem pyšný na naše filmové týmy, jejichž nasazení proměnilo naši účast v Annecy v triumf, o jakém jsme ani nesnili. Rovněž děkujeme koproducentům, fondům a distributorům, kteří nám svou důvěrou umožňují tvořit a růst," říká Martin Vandas.

Na letošní ročník festival se přihlásilo rekordních 3 277 filmů ze 108 zemí světa a do prestižního výběru se probojovaly ještě další dva snímky z dílny Maurfilmu. Do studentské sekce se zařadil Plevel, který se nedávno představil ve světové premiéře na festivalu v Cannes. A v kategorii Perspektivy představila svůj intimní dokumentární deník I Died in Irpin debutující ukrajinská režisérka Anastasia Falileieva. Dojemné zkoumání přežití během ukrajinského konfliktu je vyprávěné optikou osobní zkušenosti.

www.maurfilm.com  

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024