čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Step by step studio, Beetlejuice, MČR 2024
© Zdroj: Step by step studioMatěj Borovský z plzeňského Step by step studia se stal mistrem ČR

PLZEŇ: Zlatou medaili vybojoval na Mistrovství ČR ve stepu jednadvacetiletý Matěj Borovský za sólo v kategorii muži. Na Grand finále Czech Dance Masters, které se konalo od 30. 5. do 2. 6. v Kongresovém centru v Praze, uspěli i další členové plzeňského Step by step studia Kamily Borovské.

Autor článku: 
Daniela Vítová

Stříbro a titul vicemistra ČR získal za sólo v kategorii juniors 1 Šimon Mulač a bronz si z Prahy odvezla formace Hollywood Stars v kategorii adults 2. Všichni medailisté postupují přímo na Mistrovství světa ve stepu, které se bude konat v říjnu 2024 v Praze. Do nejvyšší světové stepařské soutěže se díky umístění na postupových místech kvalifikovaly i formace dětí Beetlejuice a skupinka juniorů Trouble. Postupuje i formace dospělých Power of Ruby.

„Mistrovství ČR pro nás bylo letos velkým úspěchem. Moc děkuji všem členům studia, kteří se ho zúčastnili a bez ohledu na umístění odvedli skvělé výkony! A jsem také šťastná, že se Matějovi podařilo v silné konkurenci zazářit a poprvé získat titul mistra ČR,“ uvedla lektorka a trenérka Kamila Borovská, která je matkou Matěje Borovského.

„Je to nepopsatelný a jedinečný pocit. O to náročnější budou přípravy na Mistrovství světa v říjnu.,“ řekl Matěj Borovský.

Trenér a choreograf Matěj Borovský (nar. 2002), mistr ČR 2024, se stepu věnuje od svých sedmi let. V roce 2017 se stal vicemistrem ČR v juniorských sólech, o rok později byl čtvrtý v kategorii dospělých. Roku 2019 byl na Mistrovství ČR třetí, jeho velkým úspěchem bylo 3. místo na Mistrovství Evropy. Účastnil se workshopů s předními stepaři, jako jsou Daniel Borak, Jason Samuel Smith, Daniel Leveille, Chris Matallo nebo Hillary Marie. V říjnu 2019 absolvoval týdenní workshop na festivalu v Brazílii v Sao Paulu. Vystupuje na různých akcích, pravidelně na Plzeňském festivalu stepu. Od roku 2018 vede ve Step by step studiu hodiny techniky a staví choreografie.

Stepu se věnuje i Matějův bratr dvojče Antonín Borovský. Antonín je autorem choreografií formací Trouble a Power of Ruby a oba bratři spolu s dalšími stepaři ve formaci Power of Ruby účinkují.

Na světový šampionát se budou úspěšní členové Step by step studia intenzivně připravovat, mimo jiné v rámci letního soustředění v Nových Hutích na Šumavě. Pro děti, které baví step, se o prázdninách uskuteční příměstský tábor.

Plzeňské Step by step studio vzniklo v roce 2010 a nyní sídlí v DEPO2015. Na podzim se ale chystá stěhovat do nových prostor. Studio navštěvuje více než 200 stepařů všech věkových kategorií. Jeho provozovatelem je Spolek K.R.O.K., který každoročně pořádá i Plzeňský festival stepu.

www.stepbystepstudio.cz

www.spolekkrok.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024