středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín
Manželství - Zdenka a Tabiš
© Foto: Jan PlavecManželství: Dokument o lásce za časů internetu

ČR: Film české režisérky Kateřiny Hager a pákistánského dokumentaristy Asada Faruqiho představuje dramatický boj za naplnění jednoho výjimečného manželství. Příběh online vztahu Zdenky a Tabiše a prokazování skutečné lásky zachycuje řadu překážek a předsudků na cestě za jejich snem – společnou domácností v Aši. Svérázní protagonisté své životní peripetie i administrativní nástrahy ovšem řeší s odzbrojujícím odhodláním a humorem. Dokument byl letos uveden na prestižním Hot Docs v Torontu. Asociace českých filmových klubů (AČFK) uvede Manželství od 9. září 2021 do tuzemských kin.

09.09.2021
Autor článku: 
Libor Galia

Vztah Češky Zdenky a Pákistánce Tabiše se zrodil online při hraní počítačové hry „Farmville“. Ti dva spolu nejprve hospodařili na virtuální farmě, jenže vzájemné zalévání cibule a rajčat postupně přerostlo v romanci a nakonec i svatbu. Více než pět let od svatby byli Zdenka a Tabiš nuceni prožívat své manželství téměř výhradně prostřednictvím internetu, neboť Tabišovy žádosti o vízum do České republiky opakovaně narážely na nedůvěru českých úřadů.

Dá se vůbec věřit lásce, jež se se zrodila online? Jde si udělat spolehlivý úsudek pouze na základě virtuální komunikace? Je možné, aby se Pákistánec upřímně zamiloval do o třináct let starší Češky na vozíčku? Takové otázky si kladli tvůrci filmu před natáčením. „Případ Zdenky a Tabiše mě fascinoval zejména svou tajemností i mnohovrstevnatostí. Jedná se o silný lidský příběh, zasazený do kontextu dnešní Evropy, která čelí obavám z migrace, terorismu i xenofobie, příběh, jenž skrýval velký potenciál pro zajímavý dokumentární film,” říká režisérka Kateřina Hager. Režiséři se už během prvních natáčecích dní se Zdenkou a Tabišem velmi sblížili a pustili se do dobrodružné spolupráce, která se odehrávala na třech kontinentech a trvala téměř čtyři roky. „Film je pohledem na svět v čase globalizace,” dodává režisér Asad Faruqi.

„Denně jsme v médiích i na vlastní kůži konfrontování s nástrahami virtuálního světa, krmeni pro i protiimigrační propagandou a jaksi z principu ostražití vůči happy endům. Všechny tyto prvky obrací film Kateřiny Hager naruby. Předkládá nám příběh, kterému jsme zpočátku snad ani my nemohli uvěřit. A přesto je pravdivý,” říká Iva Hejlíčková za AČFK.

Festivalová premiéra filmu proběhla na festivalu Jeden svět, speciální projekce za účasti protagonistů pak na 47. Letní filmové škole Uherské Hradiště. Slavnostní premiéra se uskuteční ve středu 8. září v kinu Aero. S uvedením filmu 9. září do distribuce je spjato turné s režisérkou po vybraných filmových klubech. Kateřina Hager film postupně představí v kinech ve Frýdlantu nad Ostravicí (19. 9.), Opavě (20. 9.), Kopřivnici (21. 9.), Napajedlech (23. 9.), Frýdku-Místku (26. 9.), Uherském Hradišti (27. 9.) a Boskovicích (28. 9.).

acfk.cz/film/manzelstvi

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021