středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín
Kostel sv. Jana Křtitele, Kluky
© Foto: Jiřina Hanušová | Licence: Všechna práva vyhrazenaMÁME VYBRÁNO: V soutěži vyhrál kostel v Klukách

ČR: Oprava kostela sv. Jana Křtitele, rekonstrukce kostela sv. Václava a proměna ruiny bývalých jeslí, to jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Cenu redakce PROPAMÁTKY získala obnova Boromejské zahrady, finančně nejúspěšnější sbírka se zrodila v Čisté u Litomyšle.

Autor článku: 
Jan Štifter

MÁME VYBRÁNO je značka pro příběhy se šťastným koncem. V soutěži veřejných sbírek se letos objevilo rekordních 305 akcí, míst a výjimečných počinů, na jejichž konci je Česko krásnější a hlavně země s historickou pamětí.

„V loňském roce jsme si vyzkoušeli dvoukolové hlasování, kdy z celkového počtu postoupilo 14 finalistů. Mezi ně také rozdělujeme částku 100 tisíc korun, která bude pro mnohé vítanou vzpruhou,“ říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

První dvě místa obsadila oprava kostelů, ten první se nachází v Klukách u Čáslavi ve Středočeském kraji, další pak ve východočeských Kozojedech. Stupně vítězů doplňuje proměna ruiny bývalých jeslí v Teplicích, kde vzniká bezpečné zázemí pro děti, mládež a rodiny. Do výsledků letos neobvyklou silou vstoupilo korespondenční hlasování. Do redakce Institutu pro památky a kulturu dorazilo celkem 5 628 hlasů.

Cenu redakce získala obnova Boromejské zahrady v Praze, finančně nejúspěšnější byla sbírka na pořízení a instalaci zvonů v kostele sv. Mikuláše v Čisté u Litomyšle. Čistá je unikátním místem už proto, že právě tam se odehrává také záchrana roubeného výměnku a polygonální stodoly, která u Ceny veřejnosti reprezentovala Pardubický kraj.

„Poselstvím soutěže MÁME VYBRÁNO je diskuze o rozličných přístupech k financování záchrany památek. Chceme ukázat na ty stovky jednotlivců, kteří ve volném čase bojují o záchranu českého kulturního dědictví. Pro pořadatele je často zadostiučiněním jejich práce, pokud sbírka postoupila do finále, a milým povzbuzením je finanční odměna, kterou pravidelně rozdělujeme,“ uzavírá Aleš Kozák.

 

Cena veřejnosti 2021

1. Středočeský kraj

Oprava kostela sv. Jana Křtitele v Klukách

Kostel sv. Jana Křtitele je v havarijním stavu, stanovil statický posudek. Nejdříve je potřeba objekt stabilizovat, jelikož sakristie se začíná pomalu řítit k zemi, je podepřena kůly a ve špatném statickém stavu je také předsíň kostela.

2. Královéhradecký kraj

Rekonstrukce kostela sv. Václava a zvonice v Kozojedech

Roubený kostel zasvěcený sv. Václavu ze 17. století, doplněný vzácnými dřevořezbami z roku 1722, vyžaduje generální opravu. Celá statika je poškozena a kostel hrozí zřícením. Stříbrný zvon – spolek přátel kostela sv. Václava v Kozojedech u Žlunic usiluje o záchranu výjimečné stavby, a tak na obnovu vypsal veřejnou sbírku.

3. Ústecký kraj

Rekonstrukce objektu Hlávkova 1203 v Teplicích

Proměna ruiny bývalých jeslí v Teplicích v tzv. Živý dům. Vznikne tak bezpečné zázemí pro děti, mládež i rodiny: doučování, kroužky, nízkoprahový klub pro mládež, poradenství nebo sociální pomoc.

4. Jihočeský kraj

Obnova kulturní památky Starý zámek v Borotíně

5. Hlavní město Praha

Obnova Boromejské zahrady v Praze

6. Kraj Vysočina

Oprava sochy Panny Marie Bolestné, kašny a kříže v Zahrádce

7. Olomoucký kraj

Obnova zámku v Dlouhé Loučce

8. Plzeňský kraj

Oprava varhan v kostele sv. Vojtěcha ve Šťáhlavech

9. Zlínský kraj

Rekonstrukce kostelů sv. Jiljí a sv. Jana Nepomuckého v Pohořelicích

10. Jihomoravský kraj

Oprava kostela sv. Jiljí ve Vrbici

11. Karlovarský kraj

Oprava varhan, vitrážových oken a odvodnění kostela sv. Jiří v Bečově nad Teplou

12. Liberecký kraj

Rekonstrukce kostela sv. Michaela archanděla ve Smržovce

13. Pardubický kraj

Záchrana roubeného výměnku a polygonální stodoly v Čisté u Litomyšle

14. Moravskoslezský kraj

Oprava kostela sv. Michaela archanděla ve Vrbně pod Pradědem

 

Cena redakce

1. místo

Praha: Obnova Boromejské zahrady

2. místo

Přerov: Podpora kulturního dědictví našich železnic

3. místo

Zahrádka na Želivce: Oprava sochy Panny Marie Bolestné, kašny a kříže

 

Finančně nejúspěšnější sbírky

1. místo

Obec Čistá: Pořízení a instalace zvonů v kostele sv. Mikuláše

Vybráno: 1 267 355 Kč

2. místo

Město Králíky: Oprava varhan v kostelích

Vybráno: 940 035 Kč

3. místo

Obec Družec: Oprava kostela Nanebevzetí Panny Marie v Družci

Vybráno: 920 000 Kč

 

www.propamatky.cz | www.instituteu.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021