úterý
9. srpna 2022
svátek slaví Roman
Marek Zvolánek, člen Ten of the Best
© Marek Zvolánek (archiv)Lesk trubky, sopránu a historických varhan

DEŠTNÉ V ORLICKÝCH HODRÁCH: Prolog Festivalu F. L. Věka 2022 se uskuteční v sobotu 6. srpna v 17 hodin v kostele sv. Máří Magdalény v Deštném v Orlických horách. Koncert nazvaný Lesk trubky sopránu a historických varhan tak poprvé prolne oblíbenou hudební přehlídku se Svátky skla – Tavení skla dřevem.

06.08.2022
17:00
Autor článku: 
Dana Ehlová

Prolog festivalu
Propojení dvou projektů, které patří mezi nejvýznamnější kulturní akce Královéhradeckého kraje, tak nabídne nevšední zážitek z umění českých sklářů, velmi starého řemesla s bohatou historií v Orlických horách, a špičkových umělců z oblasti hudby, kteří stejně jako skláři skvěle reprezentují naši zem ve světě. 


Interpreti
Posluchačům se představí sopranistka Marie Fajtová, sólistka Opery Národního divadla v Praze, trumpetista Marek Zvolánek, člen uskupení deseti nejlepších trumpetistů světa Ten of the Best a varhaník Petr Čech, nositel mnoha cen z mezinárodních soutěží a současný ředitel Pražské konzervatoře.


Program
Koncert zahájí známá skladba Fanfares, která je oblíbenou hudební volbou pro mnoho svatebčanů a pochází z pera jednoho z předních představitelů barokní hudby ve Francii Jeana-Josepha Moureta. Dále zazní skladby barokních mistrů J. S. Bacha nebo Vivaldiho, chybět nebudou díla P. J. Vejvanovského, Josepha Haydna a dalších. Bohatý program uzavře árie Let the brigt Seraphim z oratoria Samson od Georga Friedricha Händela.


Vstupenky
Vstupenky jsou k dispozici v celostátní prodejní síti Ticketportal nebo on-line na www.ticketportal.cz.
Pro usnadnění lze najít odkaz k nákupu on-line také na www.mhf-vek.cz v záložce Program.
Zakoupit je bude možné i přímo na místě.


Partneři festivalu
Festival F. L. Věka 2022 se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury, Státního fondu kultury a Královéhradeckého kraje. Záštitu letošnímu ročníku udělil ministr kultury Martin Baxa a trvalou záštitu na období 2022.-2025 Rada Královéhradeckého kraje. 

Od počátku projekt významně podporuje město Dobruška a dlouhodobě také úspěšná společnost Servisbal Obaly.
Poděkování všem městům i obcím, kam letošní festival zavítá.

Více informací na www.mhf-vek.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

ZAHRANIČÍ: Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v minulém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za nímž stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.08.2022

PRAHA: Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpočtu 2022, kterou schválila vláda a pokračuje nyní do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do systému pro letošní rok nad rámec plánovaných 800 milionů doplní dalších 570 milionů korun. S další podporou se počítá i v letech 2023 a 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
28.07.2022

ČR: Natáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, které spojuje sousedství a snaha o vytvoření pohody v Záhoří, se diváci České televize setkají v příštím roce.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2022