PRAHA: Zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová proměňuje svou myšlenku mezigeneračních dialogů ve skutečnost. Lenka patří k uznávaným zpěvačkám s kreativním duchem, osobitostí a vizuálním cítěním. Tentokrát se rozhodla zkoumat tvůrčí interaktivní proces ve spolupráci se zajímavými umělci mladší generace napříč žánry. Jako první vlaštovku vypouští singl Vdechni mi život, který složila ve spolupráci s Kvietah. Zpěvačky vedou společný dialog na téma vztahy, rodinné kořeny a emoce. Píseň zazní poprvé živě v rámci unikátního koncertu v Lucerna Music Baru, kde Lenka společně se svou kapelou Lenka Dusilová band představí 9. října 2024 svůj nový vizuální design, jenž propojuje Lenčinu kreativní duši s její nesmělostí a zároveň dravostí.
Mezigenerační dialogy DLGS 24/25 přinesou tematické hudební spolupráce, kdy Lenka s vybranými hudebníky komunikuje skrze hudbu o osobních a současných tématech rezonujících dnešní společností. Všeobecně o transformaci, kterou veřejnost aktuálně prožívá. Dialogy otvírají bezpečný prostor pro sdílení pohledu vlastní reality mezi generacemi a lepšímu vzájemnému pochopení. „S každým muzikantem se snažím najít klíč ke společnému tématu. Je to pro mě hodně sebe reflexivní a snažím se umět lépe komunikovat. Považuji to za duševní očistu a čištění nejen rodinných transgeneračních přenosů, které jsou pro mě podprahově obsahovou linkou mých dosavadních sólových alb. Díky dialogům se učím a posouvám dál,“ popisuje svůj směr zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová.
Dialog_1: Vdechni mi život (k poslechnutí od 6/9)
https://bfan.link/vdechni-mi-zivot
Dialog_1: Vdechni mi život je první vlaštovkou projektu. Vznikla formou společného songwritingu, kdy obě umělkyně Lenka a Kvietah, společně vytvořily základní podobu písně. „Text v prvopočátku vyšel z několika mých poznámek, kdy vnímám občasnou úzkost z podvědomě přejatého vzorce po mé mámě. V některých situacích se zasekávám v minulosti a strachu a některé důležité věci tato minulost blokuje v komunikaci i ve vztazích. Tohle téma s Kvietah zarezonovalo a a rozepsala svou hudební a textovou interakci, ve které můžete vnímat naše prožívání cestu, jak se vyrovnávat s těmito podvědomími vzorci,“ popisuje proces vzniku Lenka. O finální podobu se postaral producent a kytarista Igor Ochepovsky spolu s oběma hudebnicemi a současnými členy Lenka Dusilová Band, jmenovitě Jan Aleš (klávesy), Ondřej Hauser (baskytara), Michal „Michal Kolouch“ Daněk (bicí),
„Hudba pro mě byla odmalička primárním způsobem komunikace. Když mám v sobě zaseklé téma, většinou ho přetvořím do hudby, někdy je snazší své problémy sdělovat hudbou. S Lenkou jsme našly téma, které je pro nás obě zásadní, a to nám pomohlo, abychom nenapsaly něco plytkého. V písni vnímám jako důležité téma potlačování emocí. Vím, že lidi z generace před tou mojí neměli často ve zvyku mluvit o emocích, traumatech, ale s Lenkou jsme se shodly na tom, že chceme křičet, ne v sobě dusit bolest, aby pak vyvřela na někoho kolem nás. Na pláč i křik máme čas, nás neutišíte svými tlumenými hlasy a gramaticky správnými větami,“ komentuje skladbu zpěvačka a autorka Kvietah.
„Hudební dobrodružství mezigeneračních dialogů DLGS 24/25 je tímto odstartováno a já se těším na další průzkum tohoto hudebního interaktivního prostoru,“ uzavírá Lenka.
Předprodej vstupenek byl již zahájen, jsou k dostání v síti GoOut.cz a webových stránkách klubu.
FB událost: https://www.facebook.com/events/1175934443692328/
WEB:
Facebook: https://www.facebook.com/lenka.dusilova.fanpage
Instagram: https://www.instagram.com/dirtylenka/
HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.
ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.
ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).
ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.
Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.
"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské