neděle
7. března 2021
svátek slaví Tomáš
Banner
© Martin KrupaKultura v časech pandemie / Jitka Čechová a Jan Páleníček

ČR: Koronakrize ochromila umělecký život také manželů Jitky Čechové (klavíristky) a Jana Páleníčka (violoncellisty). Zeptali jsme se, jak se potýkají s jejími ekonomickými důsledky a jak se vyrovnávají s přerušením své veřejné činnosti.

Autor článku: 
Lenka Krejzová

Na začátku pandemie na jaře 2020, kdy nebyla zřejmá ani závažnost, ani délka odstávky celého společenského a kulturního dění, jsme, asi podobně jako většina z nás, využili toto období k dohnání všech restů bytí. Těšilo nás, že po dlouhé době můžeme setrvat delší čas doma v rodinném kruhu a radovat se aktivitami, na které v běžném koncertním frmolu nezbývá čas. Bylo to také období, kdy jsme naštěstí připravovali se Smetanovým triem ve spolupráci s firmou Supraphon nahrávací projekt k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. První fázi pandemie jsme tak využili k přípravě nahrávání a samotnému natáčení.

 

Dostali jste se v důsledku této situace do existenční nouze?

Když nám s dalšími restrikcemi, které přišly na podzim, odpadly všechny přesunuté jarní koncerty včetně těch podzimních, bylo zřejmé, že se situace přiostřuje, což se nemalou měrou odrazilo na ekonomické situaci každého z nás. V našem případě je tato situace o to dramatičtější, že jsme oba hudebníci na volné noze, tedy zcela závislí na koncertní činnosti.

 

Dosáhli jste na podporu z některého z vypsaných programů ministerstva kultury a ministerstva průmyslu a obchodu? 

Využili jsme v tomto okamžiku každé podané ruky ze strany státu, což nemalou měrou pomáhá překlenout celé ekonomicky kritické období .

 

Zůstáváte v kontaktu s veřejností on-line?

Ano, přerušení koncertní činnosti využíváme ke studiu nového repertoáru i k streamovým a video nahrávkám. Vzpomínáme na vystoupení v závěru roku s Pražskou komorní filharmonií, či komorní koncerty pro festivaly České doteky hudby a Dny Bohuslava Martinů v Praze. V současnosti připravujeme se Smetanovým triem streamové vystoupení pro americké pořadatele, kteří byli nuceni zrušit naše původně plánované turné po USA na přelomu února a března.

 

Jste organizátory několika menších festivalů klasické hudby po republice, k tomu jste loni založili zcela nový festival v Českých Budějovicích, který se vám nakonec podařilo realizovat. Jak vidíte jejich budoucnost?

Jako organizátoři komorních festivalů v Čechách jsme se museli vyrovnat s neblahou situací, která v mnohých případech zapříčinila složité přesuny festivalových koncertů, či jejich úplné zrušení v roce 2020. S tím souvisí i obrovská administrativní zátěž mj. v souvislosti s vypořádáním státních grantů či sponzorských příspěvků. V mnoha případech jde o velké finanční ztráty. Přesto stále věříme a doufáme, že není všem dnům konec, a optimisticky plánujeme České kulturní slavnosti v tomto a příštím roce.

 

I krize jsou šancí – přinesla vám pandemie paradoxně možnost většího tvůrčího soustředění?

Nevíme, jestli krize tohoto typu může přinést cokoliv pozitivního, bojuje-li člověk o samotnou podstatu existence. Ale jak už jsme se zmínili, neskládáme ruce do klína a snažíme se i v této těžké době realizovat se na různých platformách uměleckého i běžného života.

 

Vizitky

Jitka Čechová je významná klavírní virtuózka. Těžiště jejího repertoáru představují díla českých autorů – B. Smetany, A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Martinů. Natočila řadu hudebních nahrávek u firem Intercord, BMG, Lotos, Cube, Supraphon. Vedle koncertních vystoupení vede prestižní mistrovské kurzy v Praze a především v zahraničí. Spolu se svým mužem Janem Páleníčkem působí ve Smetanově triu. Manželé se rovněž věnují organizaci komorních festivalů klasické hudby v Čechách.

Jan Páleníček je přední český sólista a komorní hráč, nositel velké rodinné hudební tradice, které vdechnul život klavírista a hudební skladatel Josef Páleníček, zakladatel Smetanova tria.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jiří Schelinger – muž podmanivého charismatu a majitel nezaměnitelného chrapláku bez diskuze platí za ikonu československého hardrocku 70. let 20. století. Jeho písně a alba, jež natočil se Skupinou Františka Ringo Čecha, odolávají vrypům zubu času a i po několika desetiletích platí za skutečné majstrštyky nejen v rámci žánru. V roce Schelingerova dvojitého jubilea (*6. 3. 1951 / †13. 4. 1981) vše zmíněné připomíná a znovu stvrzuje LP reedice dnes již legendárního alba Hrrr na ně.... Ta nyní vychází u Supraphonu v novém remasteru, ale jinak v podobě maximálně blízké prvnímu vydání v roce 1977, tedy včetně různých průpovídek a špílců, s pečlivě rekonstruovaným obalem, doplněným vzpomínkovými texty a dobovými fotografiemi Otto Dlaboly. Nalaďte se video teaserem: http://y2u.be/mKXs6hHPlCk

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
04.03.2021

ZLÍN: Organizátoři Zlín Film Festivalu na Filmových ateliérech ve Zlíně představili nové logo projektu, vizuál letošního festivalu i plánovanou podobu 61. ročníku. V návaznosti na hlavní téma „Literatura ve filmu“ je ústředním motivem vizuálu opět digi-ikona, propojující tentokrát „pana Kameru“ a „paní Knihu“, jejichž spojení dává vzniknout novému filmu. Festival by se měl uskutečnit ve dvou částech – na jaře od 28. května do 1. června a na podzim od 9. do 15. září 2021.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.03.2021

ČR: „Fascinující kniha. Pokud máte děti, všeho nechte a kupte si ji,“ doporučil britský deník The Times knihu The Cyber Effect světově proslulé kyberpsycholožky Mary Aiken. Bestseller věnovaný nástrahám online světa vychází nyní konečně i v češtině. Pod názvem Nebezpečný efekt ho vydává Nakladatelství ZEĎ. Poutavě napsaná kniha by měla být povinnou četbou zejména pro rodiče dětí a teenagerů, kteří nechtějí své potomky vydat všanc svodům a hrozbám internetu. Publikace vyhlášená časopisem Time coby Kniha roku v kategorii „Myšlení“ a oceněná respektovaným vědeckým časopisem Nature vychází 18. března v rámci Velkého knižního čtvrtku. Objednávat ji lze už teď na www.knihyzed.cz

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.03.2021

BRNO: Moravská zemská knihovna v Brně na základě pověření ministra kultury České republiky vyhlašuje přijímání nominací na cenu Premia Bohemica. Cena je určena zahraničnímu bohemistovi, který se ve své zemi zasloužil ve výrazné míře o propagaci české literatury.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.03.2021