čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Banner
© Zdroj: Martin Krupa, NIPOS



Kultura v časech pandemie /Jan Pohribný, Asociace profesionálních fotografů ČR

ČR: Jak se potýká s dopadem koronaviru umělecká sféra a do jaké míry jednotlivým oborům může pomoci dotační program COVID-Kultura II? Zeptali jsme se MgA. Jana Pohribného, prezidenta Asociace profesionálních fotografů České republiky (APF ČR).

Autor článku: 
Lenka Krejzová

Muzikanti, divadelníci i výtvarníci jsou již od jara jednou z existenčně nejpostiženějších skupin. O fotografech se ale cudně mlčí. Jaká je situace ve vašem oboru?

V důsledku zmrazení nebo značného omezení chodu kultury mnozí přišli o práci stejně jako herci nebo muzikanti. Současná pandemie zasahuje, podobně jako u dalších výtvarných oborů, také ty fotografy, kteří žijí z volného umění a nemohou v současné době vystavovat a tím prezentovat svoje dílo divákům a potenciálním kupcům. Bohužel vidět dílo on-line na webu a originál v galerii či muzeu může být pro kupce či sběratele zásadní rozdíl. Řada našich členů také přišla o veřejné přednášky, workshopy a výuku zejména praktického charakteru. Ne vše lze sdělit prostřednictvím videoprezentací a ne všichni vyučují ve státem podporovaných školách či kulturních institucích. Také segment reklamy, služeb a marketingu, kde se uplatňuje tvorba profesionálního fotografa, je nyní ve značném útlumu, protože firmy šetří na výdajích i v této oblasti.   

 

Fotografové jsou veřejností – možná naivně – vnímáni díky snímkům publikovaným v médiích jako poměrně vytížená profese

My jsme samozřejmě rádi, že alespoň někdo z našich řad nachází v této nelehké době uplatnění, ale tito fotografové–reportéři tvoří jen malou část naší profesní komunity.

 

Jako představitel Asociace profesionálních fotografů České republiky (APF ČR) jste zhruba před týdnem adresoval otevřený dopis ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi, v němž uvádíte, že z pohledu vašeho oboru vnímáte program podpory v kultuře jako diskriminační. Z jakého důvodu? 

Je bezesporu dobré, že Ministerstvo kultury společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR vyhlásilo program podpory COVID-Kultura II, ale ani ti profesionální fotografové, kteří se živí výhradně fotografováním divadla, hudby, baletu atd. tj. živé kultury, pro kterou je především program určen, na ni nedosáhnou. Argument, který nám byl od úředníků ministerstva sdělen, že „fotograf může fotografovat něco jiného…“ není zcela na místě. Považujeme proto za důležité upozornit na nevyváženost podpory v kultuře. Zatím na oficiální odpověď z ministerstva čekáme.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024