středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří



Kultura Nový Bor s.r.o.

MuzeumMěsto Nový Bor (12,3 tis. obyv.) je po staletí úzce svázáno se sklářskou tradicí. Hlavní část zdejšího kulturního života (zejména divadelní a filmová představení) organizuje od roku 2006 společnost Kultura Nový Bor s.r.o. Zapojeny jsou i organizační složky města a nemalý podíl mají občanské kulturní aktivity. Bohatou historii dokládá i fakt, že v roce 1992 tu byla vyhlášena městská památková zóna čítající kolem padesáti památkově chráněných objektů.  

Nový Bor se nachází na území bývalých vřesovišť, která také původní osadě – Haida (německy Heide) dala jméno. Počátkem 17. století vznikla na místě tehdy opuštěného dvora vesnice, která se začala díky své výhodné poloze na obchodní cestě z Prahy do Německa a díky rozmachu sklářství rychle rozvíjet. Archeologický průzkum totiž doložil existenci sklářských hutí na zdejším území již ve 13. století. Na vlastní sklářskou výrobu navázal obchod se sklem soustředěný do tzv. sklářských kompanií, které měly zastoupení po celé Evropě. V polovině 18. století pak Marie Terezie osadu povýšila na město, které má od února 1948 úředně stvrzený český název Nový Bor. Tvoří ho pět místních částí – Arnultovice, Bukovany, Janov, Nový Bor a Pihel.

Město, finance, kultura

Letošní rozpočet hospodaří na straně výdajů s částkou 160 704 600 Kč, z toho je pro oblast kultury vyčleněno 6 850 000 Kč. Z této sumy jde 330 000 Kč na granty – ucházelo se o ně 9 projektů, úspěšných bylo 7. Kultura spadá na MěÚ pod odbor školství, kultury a sportu, do jehož kompetence byla nedávno přesunuta i správa památek. Při zastupitelstvu města pracuje pětičlenný Výbor pro kulturu a občanské záležitosti. Projednává přípravu kulturních akcí pořádaných městem, jejich rozpočty a programy, zabývá se granty v kultuře a ostatními s kulturou souvisejícími záležitostmi. Výbor se schází podle potřeby, obyčejně jednou za měsíc, a na svá jednání zve často ty, kteří kulturu ve městě nejvíce ovlivňují – tedy vedení Kultury s.r.o., vedoucí odboru školství, kultury a sportu, vedoucí občanských sdružení, jejichž činnost směřuje do této oblasti, starostu a místostarostu atd.

Organizačními složkami města jsou: Sklářské muzeum (letošní rozpočet činí 355 000 Kč), MěstskáKnihovna knihovna (hospodaří letos s 361 000 Kč) a Turistické informační centrum (hospodaří s 250 000 Kč). Uvedené částky u těchto organizačních složek jsou bez mzdových prostředků. Ještě je třeba zmínit Kulturu Nový Bor s.r.o. Všechny objekty výše uvedených kulturních zařízení jsou majetkem města. Kulturní dům Bohemia, bývalý jednotný klub pracujících Novoborských strojíren a Crystalexu, prodalo město soukromému vlastníkovi. Sál zůstal zachován pro pořádání kulturních akcí, je využíván formou pronájmů, ale jeho současný stav volá po potřebné rekonstrukci. Z částky na činnost odboru školství, kultury a sportu jde do oblasti kultury navíc cca 50 %, tedy 394 000 Kč.

Kultura Nový Bor s.r.o.

Společnost vznikla v lednu 2006 a funguje se 100% účastí města. Zastřešuje městské divadlo, Navrátilův sál, městské a letní kino i výstavní galerie v těchto zařízeních. „Prioritou vzniku společnosti bylo snížení provozních dotací od města, a to jak vlastní kulturní činností, tak i příjmy z pronajatých nebytových prostor spravovaných zařízení. Sdružení kulturních prostředků má přispět ke zkvalitnění řízení a transparentnímu hospodaření. Financování kultury se stalo vícezdrojové a přivedlo do kultury více peněz. Peněžní prostředky se daří získávat od ministerstva kultury, Libereckého kraje i z vlastních zdrojů. V prvním i druhém roce se podařilo ušetřit zhruba půl milionu Kč a tyto částky byly ponechány v kultuře. Díky úsporám se mohlo doplnit a obnovit zastaralé technické vybavení, rozšířil se kulturní program a došlo ke zvýšení využívání stávajících objektů – např. Navrátilova sálu,“ vysvětluje vedoucí odboru školství, kultury a sportu RNDr. Alena Forgáčová a dodává: „Společnost nabízí nejen kvalitní zájezdové pořady, ale troufá si také do městských kulturních zařízení přivádět nové objevy na poli hudebním, výtvarném, divadelním i filmovém. V letošním roce získala zmíněná s.r.o. z městského rozpočtu 713 000 Kč na pořádání kulturních akcí a 4 447 000 představovaly provozní dotace.“ Objekt divadla (původně kina) byl postaven v místní části Arnultovice v roce 1926 a současná podoba je výsledkem dvou rozsáhlých rekonstrukcí. Kapacita sálu je kolem 300 míst.

Navrátilův sál se nachází v bývalém měšťanském domě č.p. 45 na třídě TGM. Malbami jej Josef Navrátil vybavil v padesátých letech 19. století. Dnes se zde konají zejména výstavy, besedy a koncerty.

Místní rámec překračuje svojí činností městské kino. Současný jednatel Kultury s.r.o. − Radovan KinoNovotný − je zakladatelem a prezidentem Novoborské akademie spojených kinematografií, která již osm let sdružuje vedoucí kin v celé ČR. Do její činnosti spadá i každoroční udílení cen nejlepším českým filmům, hercům a režisérům. Náklady na tuto akci jsou hrazeny z účastnických příspěvků a poplatků. Kino bylo slavnostně otevřeno na podzim roku 1926, koncem osmdesátých let prošlo zásadní rekonstrukcí a dnes do hlediště může usednout téměř 300 diváků. Na pořízení bezbariérového přístupu (včetně hydraulické zvedací plošiny a bezbariérového sociálního zařízení) v hodnotě 993 tisíc Kč přispělo ministerstvo kultury dotací 837 tisíc Kč a zbylou částku uhradilo město. Nový Bor má ještě letní kino s kapacitu 500 míst, umístěné v centru města.

Jak si stojí kultura ve městě

„Radnice si velmi váží různých občanských kulturních aktivit, které jsou vizitkou toho, že Nový Bor žije kulturně – jde např. o Sklářskou muziku, taneční soubor Boráček, pěvecký soubor Camela (město jej významně finančně podporuje, protože mu zajišťuje dobrou propagaci i v zahraničí), ochotnický divadelní soubor Nopoď atd. Všechny soubory jsou samostatnými subjekty. Právě podpora takovýchto pravidelných aktivit je cestou, jak přivést ke kultuře více občanů. Provozujeme jedno z nejlepších divadel na severu Čech, které díky solidní nabídce nemá nouzi o stálé návštěvníky,“ sděluje vedoucí odboru školství, kultury a sportu MěÚ. Mezi přední kulturní akce patří Sklářské slavnosti, Mariánská pouť, Divadlo za sklem – třídenní přehlídka pouličního divadla atd. Na příští rok se připravuje pěvecký festival Crystal Chor, konaný v dvouletém intervalu, na který bude nemalou částkou přispívat město.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024