čtvrtek
6. května 2021
svátek slaví Radoslav
Broumovské diskuse
© Jaroslav WinterKteré hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

BROUMOV: Diskusní konference Broumovské diskuse, která se každoročně koná počátkem listopadu v broumovském klášteře, přichází v těchto týdnech se zajímavým online obsahem. Na svých sociálních sítích uveřejňuje sérii promluv, ve kterých se zajímavé osobnosti zamýšlejí nad tématem Hodnoty a společnost.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Do videoseriálu se již zapojily téměř dvě desítky osobností: předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil, bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ještě v roli ministra), senátorka Miroslava Němcová, neurolog Martin Jan Stránský, komeniolog Jan Hábl, novinář David Klimeš, diplomat Petr Kolář, poslankyně Olga Richterová, filozof Daniel Kroupa, břevnovsko-broumovský arciopat Petr Prokop Siostrzonek, publicista Roman Joch a další. Všichni z respondentů odpovídají na stejné otázky:

  • Které tři hodnoty vám chybí v současné české a evropské společnosti?
  • Mají být politici nositeli hodnot, a pokud ano, kterých?
  • Jak ovlivňuje koronavirová zkušenost naše hodnoty?

 

„Hodnotou, které podle mě ubývá, je odvaha, odvaha a ještě jednou odvaha. Odvaha k tomu se omluvit, odvaha k tomu, říkat nepopulární věci, odvaha k tomu, hájit svobodu, když se to netýká přímo mě, odvaha k tomu, být pokorný, když je to potřeba, odvaha k tomu, dodržovat pravidla nebo přiznat chybu,“ myslí si Miloš Vystrčil.

„Nemohu říct, že by mi některé hodnoty scházely, spíš mi vadí, jak se k některým hodnotám, na kterých je naše společnost a civilizace postavená, stavíme. Jak snadno je zpochybňujeme a relativizujeme, jak si nevěříme a jak jsme málo odolní proti vlivům zvenčí. Proti strachu a vzteku, který ovládá část naší společnosti. A jak třeba v případě svobody, která je tou nejcennější hodnotou, se jí snadno někteří z nás vzdávají,“ říká diplomat a konzultant Petr Kolář.

„Řekla bych, že základním deficitem je neschopnost učené a rychlé spolupráce, absence svobody a všechna omezení, která na nás nyní doléhají, a vytrácí se i odpovědnost jednoho k druhému, a tím myslím občansky i politicky,“ vzkazuje senátorka Miroslava Němcová.

„Co postrádám, je solidarita, která bere druhého, jako někoho, kdo má hodnotu sám o sobě a není tvor určený ke konzumaci,“ dodává bývalý eurokomisař Vladimír Špidla.

Promluvy je možné zhlédnout na YouTube kanálu broumovského kláštera nebo na facebookovém profilu konference Broumovské diskuse.

Inspirativní osobnosti, které v duchu Broumovských diskusí cítí spoluzodpověd­nost za svět, v němž žijeme, představuje i nový podcast Broumovských diskusí nazvaný Broumovské rozmluvy. Pozvá­ní k mikrofonu Martiny Maškové přímo v klášterním nahrávacím studiu již přijal např. ochránce přírody Jiří Malík, kritička umění Noemi Smolik, farářka Jana Wienerová nebo zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová. Jednotlivé epizody publikujeme postupně a je možné poslouchat na Soundcloudu nebo Spotify.

8. ročník Broumovských diskusí se uskuteční ve dnech 3.–6. listopadu 2021 v broumovském klášteře. Jeho tématem budou Hodnoty a společnost. „Věříme, že epidemická situace bude příznivá a že podzimní Broumovské diskuse mohou být i oslavou opětovného setkávání tváří v tvář,“ říká Hana Valentová z pořadatelského týmu.

Novinky o programu konference je možné vedle webu www.broumovskediskuse.cz sledovat také na Facebooku a LinkedInu.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění.

Statutárním partnerem konference je město Broumov. Hlavními partnery jsou Raiffeisen Leasing, Jan Barta, Hobra – Školník, Královéhradecký kraj a US Embassy. Partnery jsou Centrum Walzel, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Sekyra Foundation, Edumed, Martina Rosová, Nadace OSF, Grund a Pixman. Generálním mediálním partnerem je Česká televize, hlavním mediálním partnerem ČRo Plus. Mediálními partnery jsou Katolický týdeník a naše.broumovsko.cz.

Regionálními partnery jsou Benediktinské opatství sv. Václava, Farnost Broumov, Strategická rada regionu Broumovsko, Region Broumovsko a Podnikatelský klub Broumovska.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní muzeum spustilo společně s pražským kreativním studiem Brainz Disruptive koncem března nové webové stránky věnované Sbírce Muzea dělnického hnutí na adrese https://mdh21.cz.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021

BEROUN: Berounské Muzeum Českého krasu získalo do svých sbírek sochu J. V. Stalina. Pochází z roku 1951 a až do roku 1989 stála na náměstí v nedalekém Komárově. Nyní bude umístěna v Geoparku Barrandien, venkovní expozici MČK, kde je již mnoho let deponována mj. také socha V. I. Lenina z Berouna.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
05.05.2021

ČR: Byla to doba plná euforie a nadějí, dekáda plná změn. Padla stavidla, svoboda byla všude a jakékoli mantinely byly tak daleko, že je mnozí ani nezahlédli. Dovalili se Rolling Stones, sovětským tankům zamával z pódia Frank Zappa, do Prahy se vrátil Ivan Král, zpod bývalého Stalinova pomníku začalo vysílat první soukromé rádio a Michael Stipe z R.E.M. se marně snažil zaplatit za smažák u stánku na Vranovské přehradě platinovou kreditkou. Rock se stává mainstreamem, Lucie je na vrcholu. Desítky, možná stovky nových českých, moravských i slovenských kapel zkoumají nejrůznější stylová zákoutí punku, hardcoru, crossoveru, vře to na elektronické scéně a na dveře klepe agresivními beaty hip hop.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
05.05.2021

BROUMOV: Agentura pro rozvoj Broumovska rozjela 1. května kampaň Léto u Stěnavy, pomocí které by chtěla se zapojením veřejnosti vybrat peníze na obnovu a oživení jednoho z plácků v Broumově – v Dvořákově ulici, nedaleko bývalých jatek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021