<p>CHŘÍČ: Občanské sdružení Propolis pořádá v sobotu 30. srpna 5. ročník hudebního a divadelního festivalu Křičfest v obci Chříč na severním Plzeňsku. Letos je festival spojen s obnovením tamního pivovaru – požehnáním nové varně.</p> <p>Tradici pivovarnictví v Chříči oživuje skupinka místních nadšenců ze spolku Propolis. Společně se snaží vrátit život podniku, který po druhé světové válce postihl stejný osud jako stovky dalších. Původně barokní panský pivovar po zestátnění v roce 1948 využívalo JZD. Veškeré zařízení prodalo do šrotu a objekt se postupně vybydloval a chátral.<br />
Mezi členy spolku patří i Petr Jakubíček „Do rekonstrukce už jsme za pět let, co tu jsme, díky drobným dárcům a podporovatelům investovali milióny korun a nespočet hodin dobrovolné práce. Sen o vaření piva se nyní mění v realitu, díky dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí. Podmínkou poskytnutí finanční podpory bylo zaměstnání osob se zdravotním postižením. A právě v okolí Chříče, v oblasti na hranici okresů a krajů, je několik ústavů pro postižené a dětských domovů. Jsme připraveni zaměstnat šest postižených chlapců, kteří již dříve pracovali v pivovaru v Rakovníku. Počítáme s tím, že by část naší produkce putovala do Plzně a také do Prahy, kde je řada tzv. chráněných kaváren, ve kterých obsluhují např. děti z dětských domovů nebo přímo mentálně postižení. Postižení tak budou u nejen u výroby našeho piva, ale také u prodeje,“ přibližuje nejbližší plány Petr Jakubíček.</p> <p>Sdružení Propolis pořádá za podpory obce Chříč během roku kromě Křičfestu také masopustní veselí, svatojánskou pouť a adventní koncert v tamním kostele, spolupracuje s okolními školami např. filmovým festivalem Mezi dráty či divadelním kroužkem. Značné úsilí věnuje činnosti regionálního muzea, zřízeného pod názvem Muzeum každodennosti v objektu raně barokní sladovny, kde se konají interaktivní prohlídky pro školy, turisty a veřejnost. Prakticky vše je možné vzít do ruky a vyzkoušet si, jak se s předměty pracuje a k čemu slouží, pro děti je připraven zábavný i poučný pracovní sešit. Ve sladovně se pořádají také příležitostné koncerty a sezonní výstavy. Letos je možno vidět historii šití našich babiček a výjimečnou expozici liturgických oděvů a textilu z chříčského kostela. </p> <p>A na co se mohou návštěvníci festivalu těšit? Zahrají kapely Echt!, Gott Revival, Banana Split, Sketa fotr, Trombenik, písničkář Vlasta Třešňák, přichystaná jsou divadelní a cirkusová představení, řemeslné tržiště a spousta zábavy pro děti i dospělé.</p> <p>více na www.kricfest.cz a www.propolis-os.cz</p>
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.
PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.