pondělí
27. září 2021
svátek slaví Jonáš
Banner Muzejní noc
© Archiv MVČKrálovéhradecká muzejní noc 2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Sedm muzeí a galerií v Hradci Králové k Festivalu muzejních nocí 2021, který se po loňské vynucené přestávce letos uskutečni v rozmezí od 18. června až 19. září 2021 po celé České republice. Pro společnou Královéhradeckou muzejní noc, která je již 14. ročníkem, byl zvolen pátek 17. září 2021. Každá ze zapojených institucí chystá vlastní poutavý program a pro návštěvníky bude přístupná zdarma.


 

Autor článku: 
Lucie Peterková

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program propojený s výstavou sezóny Rudolf II. Umění pro císaře. Pro děti i dospělé budou připraveny kreativní aktivity spojené s obory, které zajímaly i římského císaře a českého krále Rudolfa II. Habsburského.

Před budovou muzea vznikne výtvarný atelier inspirovaný tvorbou svérázného rudolfínského malíře Giuseppe Arcimbolda. Po setmění budeme za vhodných klimatických podmínek sledovat z muzejní terasy hvězdnou oblohu s komentářem odborníků z hradecké Hvězdárny a planetária. Vestibul pod muzejní kopulí poslouží navíc jako improvizované planetárium, ve kterém se dozvíte o zajímavostech oblohy v rudolfínské době. V přednáškovém sále si zájemci připomenou císaře Rudolfa II. při sledování kultovních snímků Císařův pekař a Pekařův císař. Připraven je i exkurz do společenských zábav, protože vás naučíme základy renesančních tanců.

Chybět nebude prohlídka výstavy napěchované uměním z rudolfínských sbírek od význačných mistrů své doby. Pozveme vás navíc do slavné císařovy "kunstkomory", kam
v jeho době smělo jen pár vyvolených. Najdete v ní staré mapy s bájnými živočichy, exotická zvířata, pravěké fosilie, schránky velkých mořských mlžů, ale třeba i zub mláděte mamuta. Dozvíte se také, co považoval císař Rudolf II. za ochranný prostředek před případnou otravou a ukážeme vám i zvíře, které před mnoha staletími patřilo do císařského zvěřince. A na své si přijdou i příznivci astronomie a alchymie. Noc plná umění, vědy a hlavně zábavy vás čeká od 18.00 do 24.00 hodin.

 

Muzeum války 1866

Muzeum války 1866 připravilo několik tematických přednášek.

Bojiště u Hradce Králové je oblastí s jednou z největších koncentrací válečných hrobů v ČR. Jak takový hrob vypadá dnes a jak vypadal před 155 lety? Co lze poznat z kosterních pozůstatků padlých? A lze vysledovat osud konkrétního padlého mezi tisíci, na základě předmětů, se kterými byl pohřben? Odpoví vám archeolog Muzea východních Čech Mgr. Matouš Holas.

Často můžeme slýchat, že jednou z hlavních příčin rakouské prohry byla nepružná taktika. Řídili se jí všichni? A jak tomu bylo s elitními složkami rakouské armády? Odpoví na to členové klubu vojenské historie „5. Prapor polních myslivců“.

Po klíčové bitvě, jejíž následky si v té době snad ani neuměl zcela představit, navštívil místa válečných střetů císař František Josef I. V jakém duchu se nesla jeho návštěva a jak se budoucí rakousko-uherský mocnář díval na válku roku 1866? Odpověď bude hledat historik MVČ Mgr. Josef Šrámek, Ph.D.  Za příznivého počasí je možný výstup na rozhlednu

 

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v den Muzejní noci otevírá tři nové výstavy. Veřejná vernisáž proběhne od 17 hodin. V prvním patře pak navštivte dlouhodobou výstavu Nekousavě kousati – Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji, ve druhém a třetím patře jsou umístěny stálé expozice Minulé století – dvacet osobností a Posledních padesát let a ve čtvrtém patře si vedle nových výstav vychutnejte výhled z terasy na noční Hradec. Otevřeno bude až do 22 hodin. Při procházce galerií od prvního podlaží až po střechu se v rámci Muzejní noci můžete v neobvyklém čase zapojit také do večerní aktivity, kterou pro vás chystáme od 19 do 22 hodin nejen ve výtvarném ateliéru.

 

Informační centrum obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové

Malá vodní elektrárna Hučák je místo, kde se zabaví celá rodina! Malí energetici se vyřádí ve zbrusu novém dětském koutku, vyzkouší si jednu ze tří her ve virtuální realitě a budou svědky zábavných fyzikálních pokusů v naší laboratoři. Díky nespočtu interaktivních modelů návštěvníci zjistí, jak se vyrábí elektřina pomocí síly vody, větru, slunce a dalších čistých obnovitelných zdrojů. Třešničkou na dortu je návštěva původní strojovny elektrárny, kde vyrábí elektrickou energii tři generátory.

 

Muzeum parních strojů

Kolem 150 parních strojů z 19. století vystavuje Jan Tomek v suterénu svého rodinného domu a také na zahradě, kde postavil industriální pavilon pro velké parní stroje včetně transmisního pohonu strojů. Muzeum páry rozhodně nepřehlédnete. Přímo před domem je totiž umístěn 10,5 tun vážící parní stroj z cukrovaru Syrovátka. Návštěvníci uvidí také modely, které sloužily jako hračky pro děti. Ve sbírce je takových modelů 144 a téměř každý z nich má svůj příběh. Nejstarší parní strojek je z roku 1892, kdy je začaly vyrábět německé hračkářské továrny. Můžete tu ale vidět například i praktický model textilní továrny z 19. století.

Spojení: trolejbus č. 7, zastávka Husův pomník (hospoda Hrázka).

 

Labyrint Divadla Drak

I v tomto roce se otevře Labyrint Divadla Drak všem zájemcům a odhalí jim svá tajemství.  Bludiště vitrín skrývá výstavu Příběh Draku 1958–2018, která vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Dobrodružnější povahy se mohou vydat na speciální noční vydání venkovní výpravy Za Příběhem Draku. Pro nejmenší zahájíme inscenací Houpací pohádky Studia DAMÚZA.

 

Muzeum Petrof

Staňte se od 18 do 23 hodin součástí Muzejní noci plné historických vzpomínek na klavírnické řemeslo, které v Hradci Králové přetrvává od roku 1864.

Základním stanovištěm pro exkurze do muzea bude budova kulturního centra PETROF Gallery, která je součástí továrny PETROF. V hudební kavárně na vás čeká tematické občerstvení doplněné o hudební zážitek. V Muzeu se společně projdeme po časové ose od roku 1864, tedy od založení Antonínem Petrofem až po současnost. Objevíme také unikátní klavíry, pianina, harmonia a další historické i moderní skvosty klavírnického řemesla.

Prožijte na vlastní kůži příběh slavné české rodiny a prohlédněte si ty nejzajímavější exponáty z historie i současnosti české firmy PETROF.

Rezervace na exkurze do muzea jsou možné pouze na místě (recepce PETROF Showroom), 30 minut předem. Počet míst je omezen.

 

Akce se koná s podporou města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje za přispění skupiny ČEZ.

Vstup do všech muzeí a galerií zdarma.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Po třiceti letech skončil kytarista Lubomír Brabec s pořádáním abonentního cyklu "Pražské hudební večery" a předal žezlo svému kamarádovi, houslistovi Pavlu Šporclovi, který bude v Pražských hudebních večerech pokračovat.

Hl. m. Praha
Hudba
Co se děje
24.09.2021

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021