čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Premiéra Krále Šumavy v pražské Lucerně
© Archiv pořadatele



Král Šumavy Davida Ondříčka má za sebou slavnostní premiéru a míří na Voyo

PRAHA: V pražské Lucerně proběhla slavnostní premiéra nové třídílné minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje z dílny Voyo Originál. Příběh nepolapitelného šumavského převaděče v režii šestinásobného držitele Českého lva Davida Ondříčka mapuje osud čtyřiadvacetiletého kuchaře sloužícího v kuchyni ve Sboru národní bezpečnosti Josefa Hasila. Mladíka toužícího především po zábavě, dobrodružství a volnosti. To poslední, co ho zajímá, je politika. V hlavní roli minisérie se představí Oskar Hes. V dalších rolích se objeví Gabriela Heclová, Vojtěch Vodochodský, Jan Jankovský, Kristýna Ryška (Podzimková), Jan Nedbal, Judit Pecháček (Bárdos), Jaroslav Plesl a Kryštof Mucha. Kreativním producentem je Michal Reitler a pro Voyo minisérii vyrobila produkční společnost Lucky Man Films producentů Davida Ondříčka a Darii Špačkové. Diváci budou moci první díl na Voyo zhlédnout 9. prosince.

Autor článku: 
Jakub Fürst

Po dvou úspěšných festivalových premiérách v Brně (Serial Killer) a Plzni (Finále Plzeň) a projekci v jihočeském Husinci, který je situován jen kousek od rodiště Josefa Hasila, malé vesničky Zábrdí, se s dobrodružným příběhem Krále Šumavy seznámili i diváci v pražské Lucerně. Třídílnou minisérii natočil David Ondříček podle románového bestselleru Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy. Ten vychází z Hasilových vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů a David Jan Žák byl během jeho psaní v kontaktu jak se samotným Josefem Hasilem, tak se všemi tehdy žijícími příbuznými.

„Miloval život a užíval si ho plnými doušky. Miloval přírodu, byl v ní šťastný. Vždycky z něj šla taková milá a pozitivní energie. Zbožňoval adrenalin. Když se na něj zpětně dívám, tak mi přišel jako veselý, chytrý a hlavně správný člověk pocházející z chudých poměrů. Z kozičkářské rodiny, což znamená, že byl odchován na kozím mléce, to byla ta nejnižší sorta lidí,“ říká o postavě Josefa Hasila jeho představitel Oskar Hes. K samotnému natáčení, které bylo fyzicky velmi náročné, dodává: „Mám rád, když se nesedí v ateliérech, ale točí v plenéru. Udělal jsem si kvůli tomu i řidičák na motorku, začal jsem střílet a cvičit. Šel jsem do toho střemhlav, protože když se pro něco nadchnu, tak neřeším, jestli mě to může stát zdraví nebo cokoliv jiného.“

„Na příběhu Josefa Hasila, jak je popsaný v knize David Jana Žáka Návrat Krále Šumavy mě fascinovala příležitost napínavou formou narovnat historii. Je to příběh z temných lesů a blat. Klukovské dobrodružství, které se zvrhne na tvrdý boj o život, svobodu a spravedlnost. Bylo to splnění dětského snu,“ říká režisér David Ondříček.

Tvůrci a herci se potkali také s Josefem Vávrou, synem Josefa Hasila, který dorazil i na slavnostní premiéru v pražské Lucerně. Oskar Hes k tomu říká: „Byl hrozně rád, že se s námi může potkat. A byl velmi pyšný, že se příběh jeho otce konečně rozpracovává a ‚narovnává‘. Byl hodně vděčný. Mně a Gabriele Heclové, která ztvárňuje jeho maminku, řekl, že má jedinou velkou připomínku, a to ať jeho rodiče zobrazíme jako hodné lidi, ať z nás jde cítit dobro.“

Produkce Krále Šumavy byla realizována v souladu s tzv. principy zeleného natáčení a udržitelné produkce, tedy s maximálním ohledem na životní prostředí. „Série se z části natáčela v národním parku, takže bylo zcela přirozené, že jsme v maximální míře uplatnili postupy udržitelného natáčení,“ doplňuje vedoucí udržitelné produkce a obsahu TV Nova a Voyo Hana de Goeij.

 

Král Šumavy // režie: David Ondříček // producent Lucky Man Films: David Ondříček, Daria Špačková // kreativní producent Voyo: Michal Reitler // kamera: David Hofmann // scénář: Tomáš Vávra, David Ondříček // literární předloha: David Jan Žák // architekt: Ondřej Lipenský // kostýmní výtvarník: Tereza Hrzánová // umělecký maskér: Michaela Kickov // mistr zvuku: Pavel Rejholec // postprodukce: PFX, Soundsquare // výkonný producent: Luděk Valchař // hrají: Oskar Hes, Vojtěch Vodochodský, Gabriela Heclová, Jan Jankovský, Kristýna Ryška, Kryštof Mucha, Vojtěch Vondráček, Denis Šafařík, Samuel Toman, Ronald Prokeš, Judit Pecháček (Bárdos), Ladislav Hampl, Jan Nedbal, Petr Forman, Andrei Toader, Jaroslav Plesl, Halka Jeřábek Třešňáková, Anna Marhoulová, Anna Čtvrtníčková a další

 

 

        

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024