neděle
20. září 2020
svátek slaví OlegKostely se v noci opět otevřou

Autor článku: 
len

<p>Pátek před posledním květnovým víkendem se v šeru večera rozezní zvony a již podruhé se otevřou kostely a modlitebny křesťanských církví zapojených do ekumenického projektu Noc kostelů.</p> <p>První Noc kostelů proběhla ve Vídni v roce 2005 a během následujících let se spontánně rozšířila do celého Rakouska. V loňském roce se poprvé konala u nás, a to ve stejném termínu jako u našich jižních sousedů. I letos spojí obě akce jednotný termín i vizuální styl, jehož autorkou je rakouská grafička Vera Reider.<br />
Nese se v duchu verše z knihy Izaiáš 36,6: „Po celý den a po celou noc, nikdy nebudu mlčet.“</p> <p>Kostely, které se akce zúčastní, si připravily pro návštěvníky lákavý program a nabídku na prohlídku míst, kam se běžně nepodívají. Otevřou se věže, sakristie, kaple, křížové chodby, klášterní refektáře i rajské zahrady a návštěvníkům zprostředkují pohled na duchovní a umělecké bohatství skrývající se v křesťanských chrámech. </p> <p>Noc plná lehkosti a nenucenosti a zároveň citlivosti a hloubky se koná 28. května 2010.</p> <p>V současné době je v České republice do akce přihlášeno 350 kostelů, které připravují na dva tisíce jednotlivých akcí.<br />
Více informací o jednotlivých místech a programu naleznete v odkazu zde

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Gloriet v Poděbradech, rekonstrukce domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích a oprava varhan v Markvarticích. To jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Hlasování bylo poprvé rozdělené do dvou kol, 14 krajských finalistů si rozděluje částku 100 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2020

PRAHA: Zahrada Centra pro dětský sluch Tamtam ve Stodůlkách se 16. září odpoledne proměnila v bradavickou kolej, která vypadala k nerozeznání od té, jakou známe z filmových adaptací úspěšné literární série J. K. Rowlingové o mladém čaroději Harry Potterovi.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap
Co se děje
18.09.2020

SUŠICE: Třetí ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Sušici skončil v sobotu. O festivalové dění v netradičním termínu babího léta od 10. do 12. září byl zájem větší, než organizátoři očekávali. Cestu si k nim našlo 550 návštěvníků, a to navzdory nepříznivé epidemiologické situaci a snížení počtu projekcí.

Plzeňský kraj
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.09.2020

ZAHRANIČÍ: Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, rodáka z Uherského Hradiště a absolventa zlínské filmové školy, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě. Film, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, uvidí v příštím roce také diváci České televize.

Zlínský kraj, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2020