čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Jiřina Plecitá, 1960
© Archiv Daniely Doubkové



Knihu „Zápisky z karantény“ inspirovalo ústecké muzeum

ÚSTÍ NAD LABEM: Kampaň „Paměti z karantény“ přinesla do knihovny Muzea města Ústí nad Labem první knižní novinku roku 2021. Vzpomínky Jiřiny Plecité (nar. 1927) zaznamenané a zveřejněné na základě dubnové výzvy muzea k izolovaným seniorům v první vlně pandemie covid si vydala v limitované edici její rodina jako dárek k Vánocům. Jeden exemplář teď darovala muzejníkům. Sama pamětnice se toho bohužel nedožila.

Autor článku: 
Václav Houfek

V knize s titulem „Zápisky z karantény“ zasvěcuje čtenáře celoživotní kuchařka jadrným slovníkem do specifického života hostinských mezi léty 1946 a 1990. „Obsahuje fotografie, dokumenty a dokonce i recepty na dobové speciality. Pro mnohé Ústečany mimo jiné konečně rozluštila záhadu, jaké pozadí měla slavná fotografie ze srpna 1968 zachycující Felicii přejetou sovětským tankem na hlavní ústecké třídě,“ přiblížil publikaci koordinátor kampaně historik Martin Krsek. „Naše auto stálo před barákem, tak táta že ho půjde odvézt za roh. Než ale stihnul seběhnout dolů, tak to zarachotilo a auto bylo v čudu. Naštěstí tam nestih´ doběhnout, tak zařvaly jen ty plechy. Lidi hned vylejzali z oken, tanky jely dál. Druhej den byly na autě všelijaký nápisy, kdo moh´, si to fotil. Když se táty na to někdo ptal, říkal mu: „Jo, dají mi za to Volhu. Ale dvakrát přeplavat.“

Zatímco vzpomínala na drama z okupace, prožívala naplno dopady aktuální hrozby. Karanténa ji totiž uvěznila v nemocnici a rodina jí mohla četné ohlasy na její vzpomínky tlumočit jen po telefonu. „Moje maminka to ocenila slovy NO TYS JIM TOHO NAKDÁKALA, ale užívala si vydatně pozornost a zájem bližních. Sama telefonovala, jestli jsme koukali na zprávy. Že tam byl ten člověk z můzea, představoval ten jejich projekt a najednou prej máma kouká a vidí sebe s tátou!!! Říkala: No je todleto možný, já myslela, že mne šálí zrak! To by nás moh´i někdo poznat!“ Popsala reakci pamětnice její dcera Daniela Doubková. Jiřina Plecitá zemřela koncem května. „Zvláštní, dopsala paměti a umřela. S jasnou hlavou do posledního dne. Koronavirus nám nedovolil být s ní... Jsem vděčná za váš podnět k sepisování vzpomínek, byl to krásný a důležitý čas,“ dodala dcera.

„Kampaň oslovila autory z Čech i Německa a její ohlas zajistil po patnáct následujících týdnů povzbudivou náplň do momentálně omezených životů jak autorům, tak i desetitisícům čtenářů, kteří sledovali seriál na muzejním facebooku a webu. A k tomu obohatil dějiny Ústecka o cenný dokumentační materiál, který by se nejspíš jinou cestou do muzea nikdy nedostal,“ připomněl ředitel muzea Václav Houfek. Momentálně muzeum uvádí nový „covidový seriál“, v němž veřejnost sdílí fotografie z proslulého ústeckého ateliéru Eduarda Majera.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024