středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Logo
© Městská knihovna v PrazeKnihovna za zavřenými dveřmi E-knihy, chvilka poezie i setkání s osobnostmi

PRAHA: Městská knihovna v Praze, stejně jako další kulturní instituce, má z důvodu přijatých opatření proti šíření koronaviru zavřeno od pátku 13. 3. 2020. Co knihovna chystá za zavřenými dveřmi a co dělat, když vám dojdou domácí zásoby čtení?

Autor článku: 
Lenka Hanzlíková

Podle průzkumů profesora Trávníčka má průměrná česká čtenářská domácnost knihovnu s třemi stovkami titulů. Přesto se může stát, že v době karantén, omezeného volného pohybu osob a zavřených knihoven čtení dojde. Dostupnou pomocí je e-knihovna, která nabízí výběr z více než 1800 titulů zdarma ke stažení ve třech různých formátech pro počítače, čtečky i mobily. 

E-knihovna má tu výhodu, že je dostupná všem, její využívání není vázáno na členství v knihovně. V nabídce čtenáři najdou české i světové klasiky (Čapek, Havlíček, Shakespeare), současnou českou prózu (Viewegh, Ajvaz, Denemarková), detektivky (Škvorecký, Erben) i poezii (Rudčenková, Straka, Hruška). Každý měsíc přibývá až 20 nových titulů.

Odborné a historické tituly jsou dostupné v digitální knihovně Kramerius. Kompletní nabídku titulů, a to i těch, které jsou stále vázány autorskými právy, zpřístupňujeme pedagogům a studentům právě v těchto dnech. Přístup k článkům ze zahraničních odborných časopisů nabízí databáze EBSCO: Academic Search Complete. Kvalitní poslech hudby zaručuje databáze Naxos, výběr českého mluveného slova zase Alexander Street Press. Pro přístup ke službám stačí jediné, mít platný čtenářský průkaz, který již brzy bude možné si vyřídit také online. 

Knihovna je nejen čtení, ale také zajímavý video i audio obsah, který připravujeme ve spolupráci se stálými lektory. Nabídneme psychologické a cestovatelské přednášky, komponovaný pořad se sdružením Arnika nebo setkání se Spolkem bratří Čapků. Vybíráme i to nejlepší z archivu proběhlých akcí. K poslechu tak budou přednášky prof. Martina Hilského z cyklu Shakespeare a jeho doba, nebo přednášky odborníků z Národního ústavu duševního zdraví. Speciální pásmo přednášek se bude věnovat velikonočním svátkům.  

Literatura je zastoupena poezií, která, podobně jako píseň, v těžkých dobách zahání strach a přináší radost. Online představíme současné české básníky: Olgu Stehlíkovou, Víta Janotu, Jana Štolbu, Olgu Słowik, Josefa Straku, Vojtěcha Vacka a další… Chystáme nové příběhy do ucha, klasické i současné v podání profesionálních herců.

Stále nakupujeme a zpracováváme nové (tištěné) knihy. Z rozhodnutí zřizovatele, hl. m. Prahy, byl rozpočet na nákup knih navýšen o 10 mil. Kč, které budou vynaloženy na nákup produkce od pražských nakladatelů. Za pět milionů nakoupíme tištěné knihy, za dalších pět milionů licence k elektronickému vydání. Jedná se o cílenou pomoc nakladatelům, kteří se ocitli ve velmi nelehké situaci.

Šití roušek je téma i v knihovně. Napříč celou knihovnou šije, stříhá a materiál shání několik desítek zaměstnanců. Hlavní koordinační centrum je v pobočce Jezerka, kde je k dispozici vybavení Atelieru včetně šicích strojů. Odběrateli hotových roušek byli hlavně zaměstnanci knihovny, a dlouholeté spřátelené organizace, jako například Domov Sue Ryder v Michli.

V tuto chvíli bohužel neumíme ani odhadnout, kdy se knihovny znovu otevřou, proto jsou všechny výpůjčky automaticky prodlužovány, stejně jako splněné rezervace. Buďte s námi, jsme s vámi. Knihovnu online najdete na webu www.mlp.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/knihovna.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020