HRADEC KRÁLOVÉ: V termínu od 22. 9. do 28. 9. se již po páté koná v Labyrintu Divadla Drak projekt Klinika, který pro své studenty i zájemce z ostatních kateder pořádá Katedra výchovné dramatiky DAMU Praha ve spolupráci s Divadlem Drak. Tento projekt, který čerpá zkušenosti a inspiraci z klinických pracovišť například lékařských nebo pedagogických fakult, si klade za cíl nejen takové pracoviště pro studenty uměleckých škol vybudovat, ale zejména ověřit v praxi.
„V Divadle Drak po celou dobu naší spolupráce nabízíme Katedře výchovné dramatiky, jejím studentům i pedagogům vhodné zázemí pro tvorbu projektů zaměřujících se na hledání možností uplatnění divadla v pedagogickém procesu, na hledání přesahů divadla do cílené práce s dětmi i dospělými, s komunitami apod. Účastníci programu se mohou prostřednictvím intenzivního potkávání s profesionální institucí i širším kontextu místa jejího působení rozvíjet dispozice své tvůrčí práce na poli tvorby pro děti
a mládež a v oblastech propojování umění se vzděláváním či oborech spojených estetickou výchovou i výchovou k tvořivosti,“ přiblížila projekt vedoucí produkce Divadla Drak Barbora Kalinová.
Jednou z klíčových metod výuky, kterou studenti v průběhu klinické praxe absolvují je stínování pozic vybraných pracovníků divadla. Studenti se v průběhu klinického týdne mohou seznámit s některými expertními pozicemi v divadle a jejich náplní. Doprovází vybrané zaměstnance a zúčastňují se všech jejich činností, díky čemuž si mohou porovnat své teoretické znalosti s reálnou praxí z provozu divadla.
Na programu byly dále diskuse, odborné přednášky a prezentace vlastní poznávací činnosti. Součástí „Kliniky” bylo také oborové setkání s dalšími hradeckými odborníky z Centra uměleckých aktivit Impuls a ZUŠ Na Střezině.
„Poprvé se letos otevírá Klinika také veřejnosti, a to přednáškou Jana Suka z Katedry anglického jazyka a literatury Univerzity Hradec Králové O současných tendencích v performativním umění se zaměřením zejména na současné anglofonní projekty na pomezí divadla a performance artu, která proběhne 27. 9. od 19.00 ve Studiu Divadla Drak. Vstup je volný, ale doporučujeme předchozí rezervaci kvůli omezené kapacitě,“ doplňuje Kalinová.
Další významnou součástí klinického týdne bude workshop se zahraniční lektorkou, běloruskou umělkyně a aktivistkou Aksana Haiko, která působí jako umělecká vedoucí a režisérka souboru Kryly Khalopa. „Třídenní dílna Aksany Haiko nabídne studentům různé pohledy na metody dokumentárního divadla, směřujícím ke komunitně a společensky angažovaným divadelním postupům,“ upřesnil program Roman Černík z Katedry výchovné dramatiky DAMU.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.
PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.