středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Markéta Venclová a Lenka Lembejová
© Zdroj: www.kladskepomezi.czKladské pomezí / Krajina příběhů

KLADSKO: Kladské pomezí – tak se nazývá kraj mezi Krkonošemi a Orlickými horami, obklopený z části skalami i lesy, kraj, ve kterém žilo a jistě i žije spousta zajímavých osobností – bratři Čapkové, Božena Němcová, Alois Jirásek, Josef Škvorecký, Egon Hostovský a další. Místní spisovalé ke své tvorbě často hledali předlohu mezi lidmi z okolních městeček, vesnic i samot. Proto se Kladské pomezí nazývá i „krajinou příběhů“. O slávu a dobrou pověst Kladského pomezí se stará už od roku 1997 také stejnojmenná společnost. Její provoz zajišťují dvě skvělé ženy – Markéta Venclová a Lenka Lembejová. Jaký je jejich vztah k tomuto kraji, co dělají, aby se o Pomezí vědělo a bylo vyhledávaným místem výletů a dovolených? A jak to vše zvládají?

Autor článku: 
Ilona Machová

Jak byste popsaly Kladské pomezí a kde tedy přesně leží? Jaký je váš vztah k němu?

Lenka: Kladské pomezí je malebný region mezi Krkonošemi a Orlickými horami na česko-polské hranici se spoustou přírodních krás, památek a šikovných lidí. Můj vztah k němu je samozřejmě ovlivněn tím, že jsem se tu narodila a žiji tady. Jsem patriotka, mám to tu moc ráda a jsem pyšná, že odtud vzešly takové osobnosti, které jsou zmíněny už v úvodu.

Markéta: Je to část mojí vlasti, kde jsem se narodila a trávím zde i celý svůj život. Je vstupní branou do Polska na východě Čech, je to příjemně zvlněná krajina s vodní nádrží Rozkoš i malebnými údolími, kde narazíte na zámky, vojenské památky a zajímavá muzea.

 

Krajina příběhů – to pojmenování je vskutku trefné – vznikaly tu moderní Čapkovy pohádky o havlovickém vodníkovi, pejsku Oříškovi i loupežníku Lotrandovi, Jirásek o zdejším kraji napsal kroniku U nás a Němcová tady našla inspiraci pro své povídky. Ale tento přívlastek jste si vymyslely vy? Nebo…

Lenka: Přívlastek vznikl při přípravě jednoho – do té doby největšího projektu – už před více než deseti lety. Já jsem nastoupila do společnosti až při jeho realizaci, ale souhlasím, Krajina příběhů je v našem případě opravdu trefné pojmenování.

 

Co všechno děláte proto, aby se potenciální návštěvník – výletník dozvěděl o Kladském pomezí?

Lenka: No, ve zkratce řečeno, využíváme veškerý marketing se všemi jeho nástroji. O tom určitě povypráví Markéta. Ale nejvíce se nám, i podle šetření, osvědčuje osobní doporučení spokojených návštěvníků. To je to nejlepší ocenění kvality našich služeb. Ochota a vstřícnost, produkty, ve zkratce – udělat pro spokojenost návštěvníků maximum, aby měli důvod se k nám vracet.

Markéta: Využíváme celou paletu moderních nástrojů marketingu. V současnosti se vše přesouvá stále více do virtuální podoby – tedy do „on-linu“. Posledních pět let jsme se intenzivně věnovali zviditelnění odkazu našich národních literárních velikánů, kterých máme v Kladském pomezí opravdu hojně. Naším velkým počinem byl vznik stránky www.karelcapek.cz , která propaguje místa spojená se sourozenci Čapkovými z celého Královéhradeckého kraje. Také se dlouhodobě věnujeme nabídce pro rodiny s dětmi, ta je k dispozici na stránkách www.toulavybatoh.cz, a podporujeme vznik zážitkové turistiky na česko-polské hranici – www.festivalzazitku.cz . V loňském roce jsme ale žili také projektem BOŽENA 200. Je toho tolik, že by to tady zabralo hodně místa – vše o naší činnosti najdete na www.kladskepomezi.cz.

 

A tohle všechno děláte vy dvě? Na to musíte být skutečně sehraný tým!

Lenka: To si pište. Já pracuji ve společnosti už jedenáctým rokem. Markéta, i když s přestávkami, snad ještě déle. Pokud je společnost pouze o dvou lidech, v každodenním kontaktu, skutečně si musí „sednout“. O ničem jiném to není. Musí mít podobný náhled na věci, stejnou chuť posouvat je dál a povahově si vyhovovat. Za sebe můžu říci, že mě tahle práce opravdu baví, a to i díky tomu, že mou kolegyní je právě Markéta. Ale na výsledcích naší činnosti se nepodílíme jen my. Za tím je obrovská spousta lidí…

Markéta: Skutečně spolu pracujeme už řadu let a stále nám to skvěle klape. Bez toho by mi práce nedávala smysl. Podporujeme se a baví nás vymýšlet nové a nové věci a někam se stále posouvat.

 

Kdo vás tedy ještě podporuje?

Markéta: Moc si vážíme podpory naší členské základny, bez ní by Kladské pomezí nemohlo existovat. Ta čítá více než 40 členů z řad turistických atraktivit, služeb, měst a obcí. Také se opíráme o pevnou vazbu s informačními centry. Podporuje nás i krajský úřad.

 

V minulém roce se díky situaci s COVID-19 hodně věcí změnilo. Jednou z nich byla skutečnost, že cestování mimo Českou republiku nebylo tak jednoduché jako dříve. Co to znamenalo pro vás? Pocítily jste nějaký vliv na návštěvnost regionu?

Markéta: Na návštěvnost měla epidemiologická situace velký vliv. Přestože letní měsíce byly velmi silné, tak návštěvnost za celý zbytek roku se podařilo dohnat jen na několika málo místech. O 24 % více návštěvníků oproti předminulé ještě „necovidové“ sezóně bylo v roce 2020 v Domku Boženy Němcové v Červeném Kostelci. Téměř stejnou návštěvnost mělo Muzeum Boženy Němcové v České Skalici, skvěle si vedla také Stálá historická expozice v Josefově. Návštěvníků tam přibylo o více než polovinu. Je to tím, že v Josefově pořádali různé akce a zavedli společnou vstupenku s ostatními turistickými zajímavostmi ve městě. V průměru ale poklesla návštěvnost dalších turistických cílů v roce 2020 oproti minulému roku o čtvrtinu.

 

Teď se jsme na začátku turistické sezóny. Co jste na letošní rok připravily?

Markéta: Naší největší snahou je pomoci našim členům a podporovatelům maximalizovat návštěvnost tak, aby se dopady epidemie co nejvíce zmírnily. Konkrétně jsme připravily projekt Festival zážitků. Je to série speciálně vytvořených zážitkových akcí seznamujících s tradicemi regionu. Budeme pokračovat také v představování míst spojených s Boženou Němcovou, které má zcela novou obnovenou expozici, kde veřejnost uvidí zajímavé předměty z její pozůstalosti.

 

Kam nebo na co byste určitě pozvaly návštěvníky Kladského pomezí?

Lenka: Za sebe mám samozřejmě místa v Kladském pomezí, která preferuji, ale pozvání bych formulovala obecně. Přijeďte za námi do Kladského pomezí – krajiny příběhů a vytvořte si tu svůj vlastní příběh, ať už tu strávíte několik dnů nebo jen hodin. Zážitky a vzpomínky vám nikdo nikdy nevezme.

Markéta: K tomu nemám co dodat. Snad jen, že letos v létě, když k nám do Kladského pomezí přijedete, tak tu pro vás bude hotový Festival zážitků!

 

 

 

www.kladskepomezi.cz

Kraj, který nadchne každého svojí rozmanitostí – členitá krajina protkaná systémem opevnění, místa poskytující nádherné výhledy, romantická údolí řek, světoznámá skalní města, památky z různých stavebních epoch, hustá síť turistických stezek a cyklotras, lyžařské vleky a upravované stopy pro běžecké lyžování.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Vydavatelství Radioservis představuje CD Moravia Brass Band V PŮLNOČNÍ HODINU. Moravia Brass Band je největší žesťové těleso v ČR a rezidenční orchestr Brno Brass Festu. Třicet hudebníků v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim popularizuje hru na žesťové nástroje, představuje jedinečné programy a aranžmá, zve výjimečné hosty, a především vytváří specifické uskupení: žesťový orchestr – brass band.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
07.12.2022

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022