středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Ilustrační snímek z Broumovských diskusí
© Jaroslav WinterKde se uskuteční patrně první debata prezidentských kandidátů? Na konferenci Broumovské diskuse. Tématem debaty bude solidarita a sounáležitost

BROUMOV: Jedna z prvních společných diskusí prezidentských kandidátů bude součástí programu konference 9. Broumovské diskuse. Ta se uskuteční 2.–5. listopadu 2022 v broumovském klášteře a jejím tématem bude Solidarita a sounáležitost. Konference je přístupná veřejnosti. Svou účast na konferenci již přislíbili Pavel Fischer, Danuše Nerudová a Petr Pavel. S dalšími relevantními kandidáty jednáme. Hosté budou společně diskutovat o solidaritě a sounáležitosti a dalších aktuálních otázkách na 3. diskusním panelu, který se bude konat v pátek 4. listopadu od 10 do 12:30 v sále Dřevník v broumovském klášteře. Během diskuse zazní mimo jiné i tyto otázky: Jak mohou politici přispět k pocitu sounáležitosti? Jakou roli hraje prezident v otázce solidarity a sounáležitosti? Patří solidarita do politiky?

od 02.11.2022 do 05.11.2022
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

„Téma solidarity a sounáležitosti je velmi aktuální, a navíc se zvláště dnes týká mnoha sfér fungování politiky a společnosti. Ať už jde o mezinárodní vztahy a zahraniční politiku, nebo otázky sociální či rozpočtové,“ říká Hana Valentová, výkonná ředitelka konference. „Jak je na naší konferenci zvykem, chceme témata probrat do hloubky, a proto u nás diskusní panely běžně trvají 2,5 hodiny. Usilujeme o kvalitní demokratickou diskusi založenou na věcnosti, trpělivosti, poctivosti, otevřenosti a zdvořilosti. A právě takovou debatou, v níž se nespěchá a je čas na snahu o porozumění, chceme přispět společnosti,“ dodává.

Panel bude moderovat novinářka Veronika Sedláčková. Vstupné na panel je 200 Kč, vstupenky je možné koupit online na webu konference www.broumovskediskuse.cz.

Setkání prezidentských kandidátů není pro konferenci novinkou. Již v roce 2017 se v Broumově na své vůbec první společné prezidentské debatě setkali tehdejší prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Michal Horáček a Vratislav Kulhánek, kteří společně diskutovali o Vizi vzdělanosti.

Dalšími hosty 9. Broumovských diskusí budou: Daniel Kroupa (politolog, pedagog), Mikuláš Kroupa (zakladatel a ředitel organizace Post Bellum), Karin Lednická (spisovatelka), Klára Šimáčková Laurenčíková (zmocněnkyně vlády pro lidská práva), Pavel Pola (rektor, kostel Pražského Jezulátka), Eugenie Číhalová (členka Rady vlády pro národnostní menšiny), Vojtěch Boháč (novinář), Jan Barta (investor, filantrop), Antonín Kokeš (podnikatel, filantrop) nebo Martin Vohánka (podnikatel, filantrop). Další jména jsou v jednání.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost.

Statutárním partnerem konference je město Broumov. Hlavními partnery jsou Královéhradecký kraj, Jan Barta, Hobra – Školník, US Embassy, Raiffeisen Leasing, a Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Partnery jsou Podnikatelský klub Broumovska, Nadace OSF, Z - TRADE, Edumed, Konrad-Adenauer-Stiftung, SaarGummi, Martina Rosová, Centrum Walzel a Pixman. Hlavními mediálními partnery jsou Deník N a ČRo Plus, mediálními partnery jsou ČRo HK, Katolický týdeník, Naše.broumovsko.cz a Místní kultura. Regionálními partnery jsou Strategická rada regionu Broumovsko, Benediktinské opatství sv. Václava, Maiwaldova akademie a Agentura pro rozvoj Broumovska.

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Vydavatelství Radioservis představuje CD Moravia Brass Band V PŮLNOČNÍ HODINU. Moravia Brass Band je největší žesťové těleso v ČR a rezidenční orchestr Brno Brass Festu. Třicet hudebníků v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim popularizuje hru na žesťové nástroje, představuje jedinečné programy a aranžmá, zve výjimečné hosty, a především vytváří specifické uskupení: žesťový orchestr – brass band.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
07.12.2022

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022