středa
26. ledna 2022
svátek slaví Zora
Pozvánka
© Zdroj: https://www.facebook.com/cafeslaviapragueKavárna Slavia pořádá druhý literární večer - aktualizace!

PRAHA: Kavárna Slavia pořádá po Jaroslavu Seifertovi další tematický večer na počest slavné umělecké osobnosti, která ji v minulosti navštěvovala. Z původního 14. ledna se večer přesouvá na 24. února 2022, kdy oslaví jubilejní 120. výročí narození držitele Mezinárodní ceny míru a významného tureckého básníka Nazima Hikmeta. Ten v kavárně nejen tvořil, ale také se zde pravidelně setkával s českými básníky Vítězslavem Nezvalem a Jiřím Tauferem během svých exilových let. Slavnostní večer proběhne v duchu přednesu Hikmetových básní, vystoupení turecké zpěvačky Roksany Mandel a odborné diskuse. Akcí bude přítomné provázet moderátorka Zita Senková. Rezervaci místa je nutné provést prostřednictvím kulturního portálu GoOut.net.

Autor článku: 
Pavla Umlaufová

Prahu si turecký básník, dramatik, romanopisec, scénárista a režisér Nazima Hikmeta zamiloval po svém útěku do tehdejšího Sovětského svazu, kdy v roce 1952 začal pracovat v mezinárodním mírovém hnutí a v rámci své činnosti se zde účastnil řady jednání. Při jeho návštěvách byli jeho častými společníky Vítězslav Nezval a Jiří Taufer a jedním z jejich nejoblíbenějších míst setkávání byla kavárna Slavia. Praha, Nezval, Taufer i kavárna Slavia se proto v jeho verších často objevují.

Takto zní úryvek básně Rozprávka s přítelem básníkem Tauferem v kavárně Slavii z knihy Pobyt v Praze:

„Rád s přítelem Tauferem sedávám u stolku

v kavárně Slavii, kdy plyne rozprávka

a před okny se leskne voda Vltavy

zvlášť po ránu a zvláště na jaře

Zvlášť po ránu a zvláště na jaře

Tu zamyslím se já tu on a vázne rozprávka

Na mžik se vzdalujeme pak scházíme se zas“

„Romantický revolucionář“, jak byl přezdíván, byl kvůli svému politickému přesvědčení opakovaně zatýkán a strávil většinu svého dospělého života ve vězení nebo v exilu. Jeho tvorba je často přirovnávána k dílům básníků Federica Garcíi Lorky, Louise Aragona, Vladimíra Majakovského, Faize Ahmeda Faize nebo Pabla Nerudy. Jeho poezie byla přeložena do více než padesáti jazyků a jeho báseň Kız Çocuğu (Dívčí dítě) se stala předlohou několika písní s protiválečným poselstvím.

I přesto, že byl ve své vlasti po celý život pronásledován a zemřel v exilu, jsou jeho básně v Turecku považovány za nejvýznamnější vlastenecká literární díla. Inspiroval se v nich lidovou mluvou a písněmi, zobrazoval v nich lidi venkova a města, tureckou válku za nezávislost a turecké revolucionáře. Zavedl užívání slabičného lidového metra a hledal pro své básně nové formy. Během svého působení v Turecku se stal charismatickým vůdcem avantgardy produkující proudy inovativních básní, her a filmových scénářů. Později začal psát ve volném verši, který harmonizoval s bohatými vokálními vlastnostmi tureckého jazyka.

V Kavárně Slavii jeho 120. výročí narození poctí svou účastí velvyslanec Turecké republiky v Praze pan Egemen Bagis. Význam jeho díla a života přiblíží odborní hosté, písně s verši Nazima Hikmeta zazpívá a zahraje turecká zpěvačka Roksana Mandel. Večerem bude provázet Zita Senková.

Vstup na tento slavnostní večer je zdarma. Rezervaci místa je v rámci protiepidemických opatření nutné provést pomocí GoOut.net.

Více informací je možné najít na: https://www.cafeslavia.cz/cs/

Odkaz na GoOut: https://goout.net/cs/vzpominkovy-vecer-na-pocest-nazima-hikmeta/szebass/

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Zavzpomínejte s námi v lednu a únoru na potterovskou ságu u příležitosti 20. výročí první filmové klapky nebo se jen přijďte seznámit s 3D tiskem. Ponořte se s námi do světa magie a kouzel! Navštivte naši tajemnou komnatu – jedinou 3D dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní kouzelnou hůlku, originální záložku s relikvií smrti či jiný doplněk nezbytný pro správného kouzelníka či kouzelnici. Potřebná zaklínadla nutná pro správný chod 3D tiskáren vám ochotně vyzradí zkušení lektoři čar a kouzel.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.01.2022

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
26.01.2022

PRAHA: Ateliér Rychta, který v létě oslaví jeden rok od svého slavnostního otevření po rekonstrukci v prostorách budovy bývalé restaurace U Primasů, bude v následujících měsících hostovat v denních hodinách v Malé sportovní hale z důvodu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce. Večerní program, který se rozběhne na jaře, bude v Ateliéru Rychta probíhat beze změn.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
Co se děje
25.01.2022

VELKÁ BRITÁNIE-ČR: Nedávné dvacetileté výročí, které uplynulo od premiéry prvního fimu o Harry Potterovi, znovu potvrdilo, jak moc se lidé na celém světě zajímají o anglickou historii, literaturu i anglickou kulturu. Pozornost poutá také podivuhodná symbióza britské demokracie a dědičné monarchie, jejíž tváří je už sedmdesát let Alžběta II. Velkolepé oslavy vlády své královny chystá Británie kvůli lepšímu počasí až na letní měsíce. Ve skutečnosti královna usedla na trůn 6. února roku 1952. V této souvislosti se dnes znovu objevuje otázka, zda britská monarchie není jen přežitkem. Přečtěte si názory a zkušenosti nakladatele a politologa Alexandera Tomského, který v exilu ve Velké Británii prožil jednadvacet let svého života. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Památky
Články a komentáře
26.01.2022